Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Yeni Örümcek Adam filminde Bizi Neler Bekliyor?

18 Aralık 2021
Yeni Örümcek Adam filminde Bizi Neler Bekliyor?

Marvel Evreni’nin en son filmi “Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok”, 17 Aralık’ta ABD’yle birlikte Türkiye sinemalarında da gösterime girdi.

Örümcek Adam Eve Dönüş Yok
Örümcek Adam

Aylardır ertelenen film çekimleri ve vizyon tarihleri derken hiç olmadığı kadar sinema salonlarının yolunu gözler olduk. Salgından dolayı kimi filmlerin çekimleri devam edemedi, kimileri ise bitmiş olsa bile vizyona giremedi. “James Bond – Ölmek İçin Zaman Yok”tan tutun da, Örümcek Adam serisinin yeni filmine kadar pek çok filmin ertelenen vizyon tarihleri bekler olduk. Ekim ayında James Bond’un yeni macerasına kavuşmuşken şimdi de sıra Örümcek Adam’ın yeni yolculuğuna geliyor. Peki, “Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok”ta seyirciyi neler bekliyor?

Pek çok eleştiri almış ve hatta bir yeniyetme filmi olarak değerlendirilmiş olsa da sevabıyla günahıyla “Örümcek Adam: Evden Uzakta”, Örümcek Adam’ın kimliğinin ortaya çıkmasıyla Peter Parker’ın bir sonraki filmde yaşayacağı maceralar konusunda merakımızı artırmayı başarmıştı. Doğal olarak da seyircinin aklındaki soru şu olmuştu: Anonim bir Örümcek Adam hikâyesi mümkün müdür? Doğrusu, fragmanda izlediğimiz üzere kimliği açığa çıkmış bir Örümcek Adam macerası pek de mümkün görünmüyor, çünkü kimliğinin ortaya çıkmasıyla Peter’ın hayatı altüst oluyor. Yalnız Peter’ınki mi? Teyzesi May (Marisa Tomei), yakın arkadaşı Ned (Jacob Batalon) ve sevgilisi Mary Jane’in (Zendaya) de hayatları tehlikeye giriyor.

Başı belada olan Peter’ın yardımına ise bir başka Marvel kahramanı ve eski dostu Doctor Strange (Benedict Cumberbatch) koşuyor. Peter, Doctor Strange’den herkese kendisinin Örümcek Adam olduğunu unutturacak bir büyü yapmasını istiyor. Ne var ki, büyünün ortasında May, Ned ve Mary Jane’in bu büyünün dışında kalması istediğine karar veriyor ve Strange’i durdurmaya çalışıyor. Peter’ın büyünün ortasındaki müdahalesiyle evrende asla açılmaması gereken bir çatlak açılıyor. İşte, yeni filmin macerası artık başlıyor: Evrende açılan bir çatlakla eve dönüş mümkün olacak mı?

Çatlakla birlikte dünyanın kapısı başka evrenlerden düşmanlara da açılıyor: Dr. Otto “Doc Ock” Octavius ​​(Alfred Molina), Max “Electro” Dillon (Jamie Foxx), Flint “Sandman” Marko (Thomas Haden Kilisesi), Dr. Curt “The Lizard” Connors (Rhys Ifans) ve hepsinden beteri Norman Osborn (Willem Dafoe) Örümcek Adam’ın film boyunca mücadele ettiğini göreceğimiz kötü Marvel karakterlerinden bazıları (sanıyoruz ki sıralanan bu isimler arasında bizim gibi sizleri de en çok heyecanlandıran Willem Dafoe’nun geri dönüşü olmuştur).

Peter Parker’ın başka evrenlerden kötü karakterlerle mücadele ettiğini gördüğümüz bu yeni filmin klasik bir Örümcek Adam çizgi romanına en benzer yanı ise Peter’ın yaşadığı ikilemler oluyor. Peter, evreni kurtarmak için tüm bu kötü karakterlerle dövüşürken bir yanda da sevdikleri için kararlar vermek ve onları korumak zorunda kalıyor. Fragmanda Peter’in ağzından duyduğumuz, “Herkesi birden kurtaramam,” repliği de yaşadığı dilemmaların en yalın örneği. Yine fragmanda Doctor Strange’ın ağzından duyduğumuz bir cümle de Peter’ın duygu durumuna başka bir pencere açıyor: “Bazen senin hâlâ bir çocuk olduğunu unutuyorum.” Daha fragmandan aldığımız doneler, “Eve Dönüş Yok”un bir önceki filmin aksine yeniyetme bir tattan daha uzakta olabileceğinin bir göstergesi olabilir. Görünen o ki, filmin bir süper kahramanın insani dilemmalarıyla ele alması, hikâyeyi Stan Lee’nin yazdıklarına yakın kılıyor. Ki zaten, eve dönüşün sorgulanması başlı başına bir büyüme hikâyesi değil midir?

Mae Abdulbaki ise Screen Rant’te kaleme aldığı eleştirisinde benzer yorumlarda bulunuyor: “Film, Örümcek Adam’a nasıl bir kahraman olduğunu ve kim olmak istediğini sorgulatıyor; seçimlerini sahiplenen biri mi? İhtiyacı olan insanlara yardım mı ediyor, yoksa onları geride mi bırakıyor? Bu sorular, Örümcek Adam’ın hikâyesine büyük ölçüde etki ediyor ve kendisi için bir yol oluşturmaya çalışan bir kahraman olarak yolculuğuna derinlik katıyor. ‘Eve Dönüş Yok’, daha çok bir Örümcek Adam filmi gibi hissettiriyor.” Filmin galasından sonra gelen diğer yorumlar da, çoklukla olumlu olmakla birlikte filmin klasik Örümcek Adam öykülerine yakın bir şekilde işlendiği yönünde. Öyle görünüyor ki, “Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok”la birlikte eski bir çizgi romanın sayfalarını çevirmeye benzer bir tadı alacağız. Film, ABD’yle birlikte Türkiye’de de 17 Aralık’ta vizyona girdi.