Range Rover Evoque

Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Oscar Yaklaşırken: En Güçlü Oscar Adayı Beş Film

23 Mart 2022
Oscar Yaklaşırken: En Güçlü Oscar Adayı Beş Film

Oscar Ödülleri’nin sahiplerini bulmasına sayılı günler kalmışken sinema eleştirmenlerince övülen ve aldığı adaylıklarla öne çıkan beş filmi hatırlıyoruz.

Amerikan Sinema Sanatları ve Bilim Akademisi tarafından bu sene 94. kez verilecek Oscar Ödülleri’nin sahiplerini bulmasına sayılı günler kaldı. 2022 Oscar Ödülleri, 27 Mart gecesi Los Angeles’taki Dolby Theatre’da düzenlenecek törenle duyurulacak. Salgının ardından, bir önceki seneye göre çok daha canlı ve dolu geçen 2021 sinema yılının Oscar Ödülleri’ne yansıması da oldukça canlı oldu. Jane Campion imzalı “The Power of Dog”, 12 dalda adaylığıyla yılın en çok adaylık alan yapımı olurken filmin yönetmeni Campion ise “En İyi Yönetmen” ödülü için ikinci kez aday gösterilen ilk kadın sinemacı olarak tarihe geçti. (Campion, ödülü alırsa Oscar tarihinde “En İyi Yönetmen” ödülü üçüncü defa bir kadın yönetmene verilmiş olacak.) Sinemayla uzaktan yakından ilgisi olan pek çok kimse için yılın en çok konuşulacak gecelerinden biri olan Oscar ödül törenine birkaç gün kalmışken, “The Power of Dog”ın başı çektiği en iddialı 5 adayı anımsayalım.

“The Power of Dog”, Jane Campion

“The Power of Dog”, Film Eleştirmenleri ve BAFTA’nın “En İyi Film” ödülü de dahil olmak üzere çeşitli kategorilerde 20’den fazla ödül toplayarak yılın en çok konuşulan yapımlarından biri oldu. Öyküsü Thomas Savage’ın 1967 tarihli aynı adlı romanına dayanan “The Power of Dog”, klasik kovboy imajını yıkan bir western anlatısı. Filmin Oscar’da aldığı adaylıklardan bazıları ise şöyle: En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve En İyi Uyarlama Senaryo.

“DUNE”, Denis Villeneuve

Denis Villeneuve imzalı “DUNE”, tıpkı “The Power of Dog” gibi bir uyarlama. Film, Frank Herbert’ın 1965 tarihli aynı adlı kitabından uyarlanmış. “The Power of Dog” ile “En İyi Uyarlama Senaryo” ödülü kategorisinde de yarışan “DUNE”, bu kategoride çok iddialı görünmese de –zira “Drive My Car” da bu kategoride “The Power of Dog”ın karşısında oldukça güçlü bir aday gibi görünüyor– BAFTA’da da aldığı “En İyi Sinematografi” ödülü ile “The Power of Dog” ile yarışır durumda. “DUNE”un 10 adaylığından bazıları ise şöyle: En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kurgu ve En İyi Kostüm Tasarımı.

“Drive My Car”, Ryusuke Hamaguchi

74. Cannes Film Festivali’nde “En İyi Senaryo” ödülünü, BAFTA’da ise “En İyi Yabancı Film” ödülünü alan “Drive My Car”, Oscar’ın da güçlü adaylarından biri. Murakami’nin aynı adlı öyküsünden uyarlanan film; aşk, yas, ihanet ve iyileşme hallerini eski bir kırmızı Saab 900’ün yoldaşlığında anlatıyor. Filmin aday olduğu ödül kategorilerinden bazıları ise şöyle: En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Uyarlama Senaryo. Film, “En İyi Film” ödülünde pek güçlü görünmese de “En İyi Uyarlama Senaryo” kategorisinde alma ihtimali kuvvetli bir aday olarak yorumlanıyor.

“The Worst Person in the World”, Joachim Trier

“The Worst Person in the World”, listedeki ilk üç film kadar bol adaylığı olan bir yapım değil, fakat yine de aday olduğu dallarda güçlü bir seçenek. Ayrıca, yılın en çok konuşulan ve övgü alan filmleri arasında olan “The Worst Person in the World”, “En İyi Orijinal Senaryo” ödülüne aday. Film, “Drive My Car” ile de “En İyi Uluslararası Film” kategorisinde yarışıyor. Film, genç bir kadının hayattaki yolunu bulma hikâyesini romantik-komedi tadında anlatıyor.

“CODA”, Sian Heder

BAFTA’da “En İyi Uyarlama Senaryo” ödülünü alan Sian Heder imzalı “CODA”, tüm aile fertleri işitme engelli olup da kendisi işitme yetisine sahip Ruby’nin müzik tutkusu ve aile içerisindeki ilişkisini anlatıyor. Filmin dikkat çeken yanlarından biri ise aile fertlerinden ikisini, gerçekten işitme engelli iki oyuncunun canlandırması. “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülüne aday gösteren Troy Kotsur, bu dalda aday gösterilen ilk işitme engelli oyuncu. Film, “En İyi Film” ve “En İyi Uyarlama Senaryo” ödüllerine de aday gösterildi.