Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

BAFTA 2022 Ödüllerini Kimler Aldı?

14 Mart 2022
BAFTA 2022 Ödüllerini Kimler Aldı?

Her yıl Oscar Ödülleri’nden iki hafta önce verilen BAFTA Ödülleri geçtiğimiz gece sahiplerini buldu. Oscar alabilecek kimselere ve yapımlara dair bir ipucu niteliğinde olan BAFTA Ödülleri’nin bu seneki sahiplerine bakıyoruz.

Bu yıl 75’incisi düzenlenen BAFTA (İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi) Ödülleri geçtiğimiz gece İngiltere’nin başkenti Londra’daki Royal Albert Hall’da yapılan bir törenle sahiplerine verildi. “The Power of Dog”, En İyi Film ve En İyi Yönetmen Ödülleri’ni alırken, yılın bir diğer ses getiren filmi “Dune” 5 dalda ödüle layık görüldü.

“The Power of Dog”, En İyi Film ve En İyi Yönetmen Ödülü

Oscar Ödülleri’nin güçlü adaylarından olan “The Power of Dog”, pek çok kimsenin de tahmin ettiği gibi En İyi Film Ödülü’nün sahibi oldu. En İyi Yönetmen Ödülü ise filmin yönetmeni Jane Campion’a gitti. Böylece Jane Campion, BAFTA tarihinde bu ödülü alan ikinci kadın yönetmen olarak tarihe geçti. Campion, 13 Mart’ta verilen Amerikan Yönetmenler Birliği (DGA) Ödülleri’nde de En İyi Yönetmen Ödülü’nün sahibi olmuştu.

BAFTA 2022 Ödüllerini Kimler Aldı?
Jane Campion ve Benedict Cumberbatch

Joanna Scanlan, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü

BAFTA’nın sürpriz adaylarından biri olarak adını duyuran Joanna Scanlan, “After Love”daki performansıyla bu seneki En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nün sahibi oldu. Bu senenin aday listesinde Lady Gaga’nın olduğunu da unutmamak gerek.

Will Smith, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü

“King Richard”daki rolüyle yaklaşan Oscar’ın en güçlü adaylarından biri olan Will Smith, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nün sahibi oldu. Sıra Oscar’da mı dersiniz?

“Summer of Soul”, En İyi Belgesel Ödülü

Görüntülerinin restorasyonuna yönelik aldığı övgülerle bugüne dek 6 ödül kazanan “Summer of Soul”, BAFTA ödüllerinde de En İyi Belgesel Ödülü’nün sahibi oldu.

BAFTA 2022 Ödüllerini Kimler Aldı?
“Summer of Soul”

“Licorice Pizza”, En İyi Orijinal Senaryo Ödülü

8 defa Oscar’a aday gösterilen Paul Thomas Anderson’ın kaleme aldığı “Licorice Pizza”nın 70’li yıllara giden öyküsü Anderson’a En İyi Orijinal Senaryo Ödülü’nü getirdi.

“CODA”, En İyi Uyarlama Senaryo

Sian Heder imzalı “Coda”nın En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü’ne layık görülmesiyle BAFTA Ödülleri’nde ödül toplayan kadın isimlerin sayısı da artmış oldu.

BAFTA 2022 Ödüllerini Kimler Aldı?
“CODA”

“Belfast”, En İyi İngiliz Filmi Ödülü

Yazar ve yönetmen Kenneth Branagh’ın bu siyah-beyaz yarı biyografik aile öyküsü “Belfast”, En İyi İngiliz Filmi Ödülü’nün sahibi oldu.

Gecenin ödül alan diğer isimleri ise şöyle:

Ariana DeBose, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Troy Cotsur, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü

“Belfast”, En İyi Çıkış Yapan İngiliz Filmi Ödülü

“Dune”, En İyi Sinematografi Ödülü

“Encanto”, En İyi Animasyon Ödülü

“Drive My Car”, En İyi Yabancı Film Ödülü

“No Time to Die”, En İyi Kurgu Ödülü

“Dune”, En İyi Prodüksiyon Tasarım Ödülü

“Dune”, En İyi Görsel Efekt Ödülü

“The Eyes of Tammy Faye”, En İyi Makyaj ve Saç Ödülü

“Cruella”, En İyi Kostüm Tasarımı Ödülü

“Dune”, En İyi Ses Ödülü

“Dune”, En İyi Orijinal Müzik Ödülü

Jeymes Samuel, En İyi Çıkış Yapan İngiliz Müzisyen ve Yönetmen

Lashana Lynch, Yükselen Yıldız Ödülü