Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Rolls-Royce Koa Phantom’un Kişiselleştirilme Öyküsü

18 Şubat 2021
Rolls-Royce Koa Phantom’un Kişiselleştirilme Öyküsü

Koleksiyoner Jack Boyd Smith, Jr.’a özel, Koa ahşabından tasarlanmış Rolls-Royce Koa Phantom, üç yılda nasıl hayata geçti?

Rolls–Royce Bespoke Collective’in önceki kişiselleştirme hikâyesi, 2017 yılında Micheal Fux için üretilen “Dawn in Fuxia”ydı. Mor renkli otomobil rengini bir çiçekten almıştı. Yeni duyurulan bespoke otomobilde ise çıkış noktası yine doğa. Kişiselleştirme bu kez ilhamını Hawaii’de yetişen Koa ağacından alıyor. Markanın “gerçek lüksün ender hali” diye nitelendirdiği Koa Phantom, koleksiyoner Jack Boyd Smith, Jr. için üretilmiş.

Gelelim Rolls-Royce Koa Phantom’un hikâyesine… Koa sadece Hawaii’de yetişen nadir bir ağaç türü. Koa Phantom da ilhamını, Jack Boyd Smith, Jr. ve eşinin Koa ahşabının sıcaklığına duydukları sevgiden alıyor. Hatta çiftin salonunda uzun zaman Koa ahşabından yapılmış bir sallanır sandalye yer almış. Bay Smith bu sıcak atmosferi Rolls-Royce otomobilinin iç mekânına taşımaya karar vermiş ve tasarımcılar, mühendisler ve zanaatkârlardan oluşan Rolls-Royce Bespoke Collective ekibinin üç yıllık çalışmasının ardından Bay Smith’in düşlediği otomobil hayat bulmuş. Koa Phantom, sahibinin hem kişiliğini hem de eski model otomobillere duyduğu hayranlık ve tutkusunu yansıtacak şekilde tasarlanmış. İlerleyen zamanlarda bir klasik olacağı şüphesiz olan otomobil, Bay Smith’in JBS Koleksiyon Müzesi’ndeki altmıştan fazla aracın arasına şimdiden katılmış.

Koa ağacı, nadir yetiştiği için onu bir tasarımda kullanmak da oldukça güç olmuş. Rolls-Royce ahşap uzmanı da bu keşfi “milyonda bir şans” olarak nitelendiriyor. İç tasarımda kullanılan Koa ahşabının kadife etkisi yaratan doğal deseni aracı daha sıcak kılmış. Otomobilin dış cephesi ise gündüz koyu mavi bir parlaklığa sahip, ancak parlaklığı gece karanlığında gizleniyor.

Aracın özel “Packard Mavi” tonu, Bay Smith’in kişisel koleksiyonundaki nadir otomobillerden biri olan 1934 Packard Twelve Coupe’un rengi ile uyumlu. Ayrıca araç, eski otomobillerden Goodwood’a parça nakliyesi de içeriyor; 40’tan fazla test panelinde test edildikten sonra nihayet uyumlu eşleşme sağlanmış. Güvercin grisindeki zarif, elle boyanmış otobüs hattı, tekerlek merkezindeki koyu mavi ince çizgilerle oldukça uyumlu. Sürücü kapısına “JBS. Jr.”, yolcu kapısına da koleksiyonerin eşinin baş harfleri olan “LAS” harfleri işlenmiş. Otomobilin kapıları açıldığında görülen eşik plakasında ise “Hand Built in Goodwood, England for Laura & Jack Boyd Smith, Jr.” (Laura& Jack Boyd Smith, Jr. için Goodwood, İngiltere’de el yapımı üretildi.) yazılı.

Otomobilin tavanına 1.420 fiber optik ışıktan oluşan el yapımı bir Starlight döşemesi yapılmış; tavandaki bu yıldızlar, Bay Smith’in doğum tarihindeki takımyıldızlarını gösteriyor. Güvercin grisi rengindeki arka koltuk derileri ise yine türünün tek örneği olan Bespoke Phantom iç tasarımıyla eşleşmiş. Rolls-Royce Koa Phantom içerisinde sunulan yemek sepeti, geleneksel tekniklerle Macaristan’dan gelen el yapımı şarap kadehleri ve sürahilerini içeriyor. Eşlik eden paslanmaz çelik çatal bıçak takımı ise İngiltere’den geliyor ve yine el yapımı. Wedgwood porselen takımı ise araçtaki yemek sepetini zarif bir şıklıkla tamamlamış.

Yapımı üç yıldan fazla süren Rolls-Royce Koa Phantom, bu değerli ve nadir ahşabın iç mekâna ustaca dahil edilmesiyle eşsiz bir otomobil tasarımı haline gelmiş. Koa Phantom’daki kişiselleştirme detayları otomobil dünyası için de benzersiz bir örnek olarak kendisine yer buluyor.