Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

James Bond’un Kayıp Aston Martin’i Ortaya Çıktı!

6 Ocak 2022
James Bond’un Kayıp Aston Martin’i Ortaya Çıktı!

James Bond’un kayıp Aston Martin 1963 DB5 modelinin ardındaki sis perdesi aralanıyor.

Dünyanın en meşhur ajanı James Bond yalnız maceralarıyla değil, A’dan Z’ye kendisine ait her şeyiyle meşhur. İçtiği viskiden taktığı Omega saatlerine kadar James Bond 007 erkekler için bir stil ikonu. Peki ya, otomobilleri? İngiliz ajanının dört çekerlileri de birer İngiliz harikası oluyor haliyle. Yıllardan beri James Bond, Aston Martin’le devam ediyor macerasına. Filmler boyunca gördüğümüz Aston Martin’lerle epeyce hacimli bir yazı yazılabilir, bu başka bir dosyanın konusu olsun. Fakat biz bugün filmlerin belki de gelmiş geçmiş en gözde otomobilinden bahsedelim: Aston Martin 1963 DB5.

James Bond 007’nin hem “Altın Parmak” (1964) hem de “Yıldırım Harekâtı” (1965) filmlerinde direksiyonunda olduğu ikonik Aston Martin 1963 DB5, 1997 yılında Florida’nın Boca Raton havalimanındaki oldukça güvenli bir hangardan gizemli bir şekilde kaybolmuş, başka bir deyişle çalınmıştı. Müzelerden çalınan eserler, kaybolan paha biçilmez eşyalar arkalarında her zaman bir anlatılacak hikâye bırakır, ki DB5 için de aynısı oldu. Kimileri çalınan otomobilin enkaza götürüldüğünü kimileri ise bir kargo uçağına yüklenerek uçurulduğunu düşündü. Okuduğum spekülatif haberler arasında bana kalırsa en ilginç olanı ise otomobilin gerçek hayatta James Bond benzeri, fakat daha kötü olan aşırı zengin bir kimse tarafından çalındığıydı. Kötü James Bond’lar da Aston Martin’e biner mi sahi? Bu bilinmez; dönelim asıl konumuza.

James Bond’un Kayıp Aston Martin’i Ortaya Çıktı!
James Bond’un Kayıp Aston Martin’i Ortaya Çıktı!

Sanat eserlerini ve çalınmış lüks eşyaları bulma konusunda özel hizmetler sunan Art Recovery International’ın paylaştığı bilgiye göre, Bond’un kayıp otomobili Orta Doğu’da henüz net olarak açıklanmayan bir yerlerde bulunuyor. Konunun uzmanı anonim bir kimse tarafından bulunan otomobilin orijinal şasi No. DP216/1 olduğu onaylandı. Art Recovery Internetional’dan Christopher Marinello The Telegraph’a verdiği bir demeçte, otomobilin şimdiki sahibinin satın alırken aracın çalındığını bilmediğini söylemesinin kendilerine pek inandırıcı gelmediği söyledi. Art Recovery International, otomobilin şu anki sahibine gönüllü olarak ortaya çıkmasını için fırsat verdiklerini söyledi.

Otomobil 1997’de çalındığında sigorta şirketi tarafından 4,2 milyon dolar ödenmişti. Aston Martin 1963 DB5 bugün satışa sunulsa yaklaşık 25 milyon dolar değerinde olacağı tahmin ediliyor. Otomobilin akıbeti henüz belli değil, fakat sanıyorum ki gerçek bir James Bond 007’miz olsa DB5 şimdiye dek çoktan bulunmuş olurdu.