İş Bankası Kampanyası

Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Efsane Geri Dönüyor: En İyi CNBC-e Dizileri

10 Haziran 2024
Efsane Geri Dönüyor: En İyi CNBC-e Dizileri
Gossip Girl’den Buffy the Vampire Slayer’a 2000’lerde fenomen olmuş dizileriyle hayatımızın içine işleyen CNBC-e geri döndü. Yeni yayın akışını heyecanla beklerken gelin dönemin en iyi CNBC-e dizilerini hatırlayalım.

Pek çoğumuza alt yazılı yabancı dizi izleme alışkanlığını kazandıran; “Ustalara Saygı Kuşağı”, “TV’de DVD Keyfi”, “İki Film Birden” gibi kuşaklarıyla gönüllerimizi kazanan, 2000 yılında yayın hayatına başlayan ve 2015’te sonlanan CNBC-e nihayet 10 Haziran’da yeniden yayın hayatına başlıyor. Sosyal medyanın, online içerik platformlarının hayatımızda olmadığı 2000’lerde hem sıra dışı reklamları, hem de finans yayını sonrası başlayan zengin içeriğiyle CNBC-e’nin geri dönüşü heyecan verici. Aynı zamanda da beklentimiz çok yüksek. Neler olacak zamanla göreceğiz. O zamana kadar 2000’ler denince hayatımızın vazgeçilmez parçaları olan ikonik CNBC-e dizilerini yeniden hatırlayalım.

Gossip Girl IMDB Puanı: 7.5
Efsane Geri Dönüyor: En İyi Cnbc-E Dizileri
En İyi Cnbc-E Dizileri – Gossip Girl

Serena ve Blair’in büyük badireler atlatan dostluğunu izlediğimiz ve 2007 yılının en ünlü dizilerinden biri olan “Gossip Girl” tam bir kültür hazinesiydi. O dönemde yükselişte olan tüm indie ağırlıklı grup ve müzisyenleri sıralı tam liste dinleyebildiğimiz dizide Lady GaGa, The Kills, Yeah Yeah Yeahs, Bloc Party, Cold War Kids, MGMT gibi ekipler de konuk oyuncu olarak karşımıza çıkmıştı. Diziyi şu an Netflix’te izleyebilirsiniz.

Buffy the Vampire Slayer IMDB Puanı: 8.3
Efsane Geri Dönüyor: En İyi Cnbc-E Dizileri
En İyi Cnbc-E Dizileri – Buffy The Vampire Slayer


Vampir avcısı Buffy Summers’ın doğaüstü güçlerle savaşıp dünyayı kurtardığı “Buffy the Vampire Slayer”ı kim unutabilir? Sunnydale kasabasında geçen; mizah, aksiyon ve dramı harmanlayan dizinin IMDB puanı 8.3. Buffy nostaljisi yaşamak isteyenleri Amazon Prime’a alalım.

South ParkIMDB Puanı: 8.7
Efsane Geri Dönüyor: En İyi Cnbc-E Dizileri
En İyi Cnbc-E Dizileri – South Park

Saat 00.00’ı vurdu mu TV karşısına kurulup Cartman, Stan, Kyle ve Kenny’i izleyenler burada mı? Yıllar geçse de asla büyümeyen karakterleriyle ve gönüllerimize “Kyle’s Mom A Bitch”,Fingerbang”, “Salty Balls” gibi eskimeyen şarkılarıyla giren ekip muhtemelen bize yetişkinlere yönelik çizgi dizi kavramının ne demek olduğunu öğreten diziydi. Dizinin yaratıcıları Trey Parker ve Matt Stone 1997’den bugüne kadar “South Park”a hayat vermeye devam ediyor. 

The Simpsons IMDB Puanı: 8.7
Efsane Geri Dönüyor: En İyi Cnbc-E Dizileri
En İyi Cnbc-E Dizileri – The Simpsons

Yeni dönemde yine CNBC-e ekranlarında olacak Matt Groening’in efsane çizgi dizisi “The Simpsons”la işte tam da o yıllarda tanıştık. Günümüzde Disney+’de de izleyebildiğimiz dizi son dönemde geçmiş senaryolardaki bazı detayların gerçekten de günümüzde vuku bulması nedeniyle de çok konuşuluyor. Evet, bazı ayrıntılar gerçekten de hayret verici. Hayır, komplo teorilerini bırakalım.

24 IMDB Puanı: 8.4
Efsane Geri Dönüyor: En İyi Cnbc-E Dizileri
En İyi Cnbc-E Dizileri – 24


Ne zaman CNBC-e açsak denk geldiğimiz o efsane dizi, başrolünde Kiefer Sutherland’in canlandırdığı Jack Bauer’in kendini yanan bir arabadan bir apartman çatısına, yıkılmakta olan bir binadan son dakika kurtulup o sırada yoldan geçmekte olan bir kamyonet arkasına fırlattığı “24” idi elbette! Aksiyonun birkaç dakika bile mola vermediği Golden Globe ödüllü “24” 2001’de başladı ve tam 9 sezon sürdü.

Nip/TuckIMDB Puanı: 7.7
Efsane Geri Dönüyor: En İyi Cnbc-E Dizileri
En İyi Cnbc-E Dizileri – Nip/Tuck


Christian ve Sean adında iki plastik cerrahın maceralarının konu alındığı “Nip/Tuck” dönemine göre oldukça sert sahneleriyle adından söz ettiren bir diziydi. “18 yaşından küçüklerin izlemesi sakıncalıdır” ibaresiyle yayınlanan dizinin müzikleri de unutulmazlar arasında. “Nip/Tuck” mükemmel vücutlara, kusursuz güzelliğe sahip olmak isteyen kadınların hırsları ve bundan para kazanan adamların hayatları hakkında fikir sahibi olduğumuz ilk somut örnekti herhalde.

Gilmore GirlsIMDB Puanı: 8.2
Efsane Geri Dönüyor: En İyi Cnbc-E Dizileri
En İyi Cnbc-E Dizileri – Gilmore Girls


Tabii ki bu unutulmaz diziler listesinde çeneleri yerlere düşen Lorelai ve Rory’nin bahsini etmezsek olmaz. Ellerinde tutkunu oldukları kahveleri ve bağımsızlık bayrağı diktikleri evlerinde genellikle kar yağışı eşliğinde kendilerine özgü sıcacık, tatlı bir hayatları olan anne kızın hikâyesi kesinlikle izleyicilere iyi hissettiriyordu. Dizinin daha sonra küçük bir devam sezonu da çekildi, Netflix’te izleyebilirsiniz.

The O.CIMDB Puanı: 7.6
Efsane Geri Dönüyor: En İyi Cnbc-E Dizileri
En İyi Cnbc-E Dizileri – The O.c.


Gençlik dizisi ekolünün en klasiklerinden biri de “The O.C” diyebiliriz. Ryan, Seth, Marissa ve Summer’ın Orange County, California’da geçen maceralarına tanık olduğumuz dizi 2003-2007 arasında yayınlandı. Entrika, romantizm ve arkadaşlık bağlarını konu alan “The O.C”de elbette Mischa Barton’ın güzelliğiyle hayatlarımıza nasıl arz-ı endam ettiğini de unutamayız. Dizi ülkemizde o kadar popüler oldu ki “Med Cezir” adında bir yerli uyarlaması da çekildi.

Heroes IMDB Puanı: 7.5
Efsane Geri Dönüyor: En İyi Cnbc-E Dizileri
En İyi Cnbc-E Dizileri – Heroes


Ve gelelim yayınlandığı andan itibaren CNBC-e’nin en çok tanıtımını yaptığı “Heroes”a… Dünya genelinde farklı yerlerde yaşayan, özel güçlere sahip insanların hikâyelerini anlatan bir bilim kurgu dizisi olan “Heroes” Milo Ventimiglia, Hayden Panettiere gibi başrolleriyle de dikkat çekiyordu. Dizide Syler karakterini canlandıran ve sonrasında hemen her yerde denk geldiğimiz aktör Zachary Quinto’nun görkemli kaşlarıyla da “Heroes” sayesinde tanıştık.

Desperate Housewives IMDB Puanı: 7.6
Efsane Geri Dönüyor: En İyi Cnbc-E Dizileri
En İyi Cnbc-E Dizileri – Desperate Housewives


2004-2012 yılları arasında yayınlanan, Amerikan banliyösünde yaşayan bir grup ev kadınının hayatlarına odaklanan popüler bir drama-komedi dizisi “Desperate Housewives” Susan, Lynette, Bree, Gabrielle adında dört yakın arkadaşa odaklanıyordu. Teri Hatcher, Felicity Huffman, Marcia Cross ve Eva Longoria müthiş bir kadroydu. Bu dizinin de “Umutsuz Ev Kadınları” adında yerli uyarlaması çekilmişti.

Başka hangi diziler vardı?
Efsane Geri Dönüyor: En İyi Cnbc-E Dizileri
En İyi Cnbc-E Dizileri – Family Guy

Efsane dizileri tekrar izlemek isteyenler için şöyle küçük bir liste yapalım:

 • How I Meet Your Mother
 • Smallville
 • The 4400
 • Battlestar Galactica
 • Prison Break
 • Family Guy
 • The New Adventure of Old Christine
 • Ghost Whisperer
 • Without A Trace
 • One Tree Hills
 • The Sopranos
 • Two and a Half Man
 • The Tudors

Dip Not:
Efsane Geri Dönüyor: En İyi Cnbc-E Dizileri
En Iyi Cnbc-E Dizileri

CNBC-e daha önce Doğuş Yayın Grubu çatısı altındaydı. Kanalın yeniden açılacağı haberleri ise son iki yıldır gündemdeydi. İlbak Holding tarafından yeniden hayata geçirilen CNBC-e’nin 2023 yılının ekim ayında ekranlara dönmesi planlanıyordu ancak yeni dönemin başlaması 2024 Haziran’ını buldu. Yeni dönem CNBC-e’de gündüzleri önce ekonomi ile ilgili programlar olacak. Saat 20.00’de ise The Simpsons ile akşam kuşağı başlayacak. BBC’nin sevilen yarışması “Letterbox”ın da yeni dönemde yayınlanacağı konuşuluyor. “Dexter”, “X Files”, “The Offer”, “Gangs of London”,  “The Tonight Show Starring Jimmy Fallon” gibi dizi ve şovlar da kanalın yeni döneminde ekrana gelecek.