Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Nefes Kesen Bilim Kurgu Dizileri

15 Nisan 2024
Nefes Kesen Bilim Kurgu Dizileri
Yapay zekânın evrimi, dünya dışı varlıkların dünyamızı ele geçirmeye çalışmaları, zaman yolcuları, geçmiş ve şimdiki zamanlarda verdiğimiz kararların geleceğimizi nasıl şekillendireceği, ölümden sonraki hayat, paralel evrenler… Yılın en çok konuşulan bilim kurgu dizileri için nefeslerinizi tutun.

Bilim kurgu dizilerinin konuları her zaman çok ilgi çekici oldu. Kimi zaman görsel efektleriyle, kimi zaman oyuncularıyla ama çoğu zaman da sundukları sınırları belirsiz hayal dünyasıyla bizi içine çeken bilim kurgular, dizi ekosisteminin olmazsa olmaz parçalarından. Biliyoruz ki herkese göre bir bilim kurgu mutlaka vardır. Bu yüzden IMDB puanları yüksek olan, belki  gözden kaçmış, belki çok adını duyduğunuz ama bir türlü izleme fırsatı bulamadığınız birkaç bilim kurgu dizisini sıraladık. Listeleriniz hazırsa başlayalım.  

3 Body Problem

Bilim Kurgu Dizileri
Bilim Kurgu

Liu Cixin’in Hugo Ödüllü “3 Cisim Problemi” romanından uyarlanan Amerikan bilim kurgu dizisi “3 Cisim Problemi”, yayınlanır yayınlanmaz büyük bir popülerlik elde etti. Dizi Çin’in Kültür Devrimi’nin arka planında geçen gizli bir askeri proje ile başlıyor. 60’ların sonunda dünya dışı varlıklarla iletişim kurabilmek için uzaya sinyaller gönderen Çin, yıkımın eşiğindeki bir uzaylı uygarlığı ile haberleşebileceğini fark ediyor. Bu arada Dünya’da da uzaylı işgaline karşı savaşmak isteyen ve uzaylı sempatizanı olan farklı gruplar oluşuyor.

Dizinin esas kahramanları olan Oxford Beşlisi’nin kendilerini içinde buldukları bu kaosta başlarına gelenler, bilim insanlarının keşfettikleri ilerici teknolojiler ve tabii ki bilim kurgu dünyasının vazgeçilmez öğeleri olan uzaylıların varlığı, yapay zekâ, insanlığa gönderilen tehditler gibi pek çok dinamik diziyi izlenebilir kılıyor. Dizideki en iyi sahneler, nanoteknolojiyle parçalarına bölünen gemi, güneş patlaması yüzünden neredeyse kuru ete dönüşen insanlar, bu insanların suda yeniden hayat bulmaları diyebiliriz. Farklı dünyalara bir video oyunu vesilesiyle ulaşabilmek de oldukça baştan çıkarıcı bir deneyime benziyor. IMDB puanı 7.7 olan ve Netflix’te izleyebileceğiniz dizinin ikinci sezonu da şimdiden merakla bekleniyor.

Upload

Nefes Kesen Bilim Kurgu Dizileri
Bilim Kurgu


Ölümden sonraki hayat kavramına bambaşka bir bakış açısı getiren “Upload”, Amazon Prime’ın en sevilen dizilerinden biri oldu. Hem bilim kurgu hem de mizahı bir araya getiren “Upload”un özellikle birinci sezonunu mutlaka izlemenizi öneririz. Dizinin ikinci sezonu takipçileri tarafından pek beğenilmese de, hayal gücünün sınırlarının zorlandığı sahneler yine de iyi bilim kurgu arayışındakileri memnun edecek. Kurgusu, karakterleri ve oyuncularıyla sıra dışı bir yapım olan “Upload”da ölümden sonraki hayatın nasıl olabileceğine dair detaylar müthiş bir şekilde işlenmiş.

Yakın gelecekte telefonların da kullanılmaması ve ele yansıması, 2033’te teknolojinin geleceği nokta gibi inceliklerin yanı sıra sıradan bir insan ve bir ölü arasındaki bir aşk hikâyesinin de işlenmesi diziye enteresan bir hava katıyor. Pek çok izleyicinin “The Good Place” dizisine olan benzerliğinden bahsettiği “Upload”un ülkemizde çok büyük bir şöhreti yok. Ama gözden kaçmasın. Amazon Prime’da izleyebileceğiniz dizinin IMDB puanı 7.8.

Loki

Nefes Kesen Bilim Kurgu Dizileri
Bilim Kurgu

Zamanda yolculuk ve paralel evrenler gibi bilim kurgu temalarını seviyorsanız, kötülük tanrısı Loki’nin maceralarını çok seveceksiniz. Elbette bunda Loki karakteriyle artık özdeşleşen Tom Hiddleston’un da büyük payı var. Dizi, “Avengers: Endgame”de zaman çizgisinden kaçan Loki’yi ele alıyor. Loki filmin sonunda kaçışının anahtarı olan Tesseract’ı kullanarak uzay ve zaman arası bir yolculuğa çıkıyor. Kendini çeşitli tehlikelerin ortasında bulan Loki, TVA (Time Variance Authority- Zaman Varyantları Birliği) tarafından yakalanıyor. TVA Loki hakkında oldukça bilgili ve onunla bir şekilde anlaşmaya çalışıyorlar. Bugüne kadar “Thor” hikâyelerinde ezilen kardeş rolünde gördüğümüz Loki, daha çok bir haylaz çocuk hissinde olduğu için muhtemelen en sevilen kötü karakterlerden biri oldu.

Çoklu evrenler, zaman çizelgeleri, portallar, varyantlar, zaman muhafızları “Loki”de göreceğimiz konular. Owen Wilson’ın katkısı da çok büyük. Kısacası, hem Marvel çizgilerini sevenler hem de bilim kurguyla fantastik dünyaları keyifle izleyenler için ideal bir yapım. Disney Plus’ta izleyebileceğiniz “Loki”nin IMDB puanı 8.2.

Travelers

Nefes Kesen Bilim Kurgu Dizileri
Bilim Kurgu

Netflix dünyasının gizli kahramanlarından biri de “Travelers”. 2016 yılında yayınlanmaya başlayan ve 2018’de sona eren dizi, gelecekten 21. yüzyıla gelen bir grup yolcunun hikâyesini anlatıyor. Kendilerine ait bir isimleri olmayan bu yolcular, insanlığın gelecekte yok olması tehlikesi nedeniyle günümüz dünyasına gelerek geçmişlerindeki bazı şeyleri değiştirmeye çalışıyorlar. Her karakterinin ayrı bir hikâyesi olan “Travelers” izlemeye başladığınızda bırakamayacağınız bir bilim kurgu.

Dizinin tek kusuru, gelecekten gelen yolcuların oradaki hayatlarını, yani ileri teknolojinin geldiği noktaları çok fazla görememek. Olayları hep günümüzde izliyoruz. Yine de ufak detaylara vakıf oluyoruz tabii. Mesela yolcular birbirleriyle kulaklarının altına yerleştirdikleri bir çiple telefon kullanmaya gerek kalmadan haberleşiyor, ileri tıp teknolojisi kullanarak hızlı iyileşme sağlayabiliyorlar. Ancak insan daha fazlasını görmek istiyor. IMDB puanı 8 olan diziyi Netflix’te izleyebilirsiniz.

Parallels 

Nefes Kesen Bilim Kurgu Dizileri
Bilim Kurgu

Parallels”, gizemli bir olay nedeniyle farklı zaman çizelgelerine dağılan ve hayatları alt üst olan Bilal, Romane, Samuel ve Victor adındaki dört arkadaşın hikâyesini anlatıyor. Fransız yapımı olan “Parallels”, biraz da meşhur “Stranger Things” havasında diyebiliriz. Zaman çizelgesinin kaydığı noktalar da biraz “Dark”taki geçişleri andırıyor. Özellikle gençlik dizilerinden hoşlananları yakalayacak olan “Paralels”, aynı zamanda arkadaşlık bağının da ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor. Çoklu evrenler, bir parçacık hızlandırıcıyla değişen hayatlar ve her şeyi eskiden olduğu haline dönüştürmeye çalışırken çocuğundan vazgeçmeyen bir anne “Parallels”in ana ekseninde olan konular.

6 bölümden oluştuğu için bir mini dizi kategorisinde olan “Parallels”i izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Dizinin izleyicileri özellikle genç oyuncuların performanslarının çok başarılı olduğunu söylüyor ve diziyi mümkünse Fransızca orijinalinden alt yazılı olarak izlemenizi tavsiye ediyorlar. IMDB puanı 7.0 olan diziyi Disney Plus’ta izleyebilirsiniz.

Altered Carbon 

Nefes Kesen Bilim Kurgu Dizileri
Bilim Kurgu


2018-2020 döneminde yayınlanmış olan “Altered Carbon” Richard K. Morgan’ın siberpunk romanından uyarlandı. Buzda geçen 250 yıldan sonra yaşamak istemediği bir gelecekte yeniden hayata dönen bir mahkumun istediği bir hayata kavuşabilmesi için çözmesi gereken bir cinayeti anlatan dizi, insan bilincinin bedenden bedene aktarılabilmesi konusunda ilginç bir bilim kurgu evreni sunuyor izleyiciye. Yine bir ölüm sonrası hayata devam edebilme hikâyesinin anlatıldığını söyleyebiliriz. Günümüzden 300 yıl sonrasını anlattığı için, gelişen teknolojinin pek çok noktasını dizide izleyebiliyoruz.

İzleyicileri tarafından “Blade Runner”ın izinden gittiği yorumları yapılan “Altered Carbon” hakkındaki en büyük eleştiri dizinin sürekliliğinin olmaması yönünde. Ölümsüzlüğün bulunmasıyla hayattaki pek çok kavrama olan yaklaşımların da değişmesi gibi felsefi yaklaşımları, diziyi izlenebilir kılıyor. Aksiyon sahneleri de polisiye sevenler için bir artı diyebiliriz. Netflix’te izleyebileceğiniz “Altered Carbon”un IMDB puanı 7.9.

Solos 

Nefes Kesen Bilim Kurgu Dizileri
Bilim Kurgu


IMDB puanının 6.0 oluşuyla hak etmediği bir ortalama kazanan “Solos” aslında Amazon Prime’ın en iyi bilim kurgu alternatiflerinden biri. Her bölümünde ünlü bir oyuncunun adı üstünde, tek başına oynadığı bir performansla diziyi sürüklediği “Solos” yedi bölümlük bir antoloji. Anna Hathaway, Helen Mirren, Uzo Aduba, Morgan Freeman gibi oyuncuları konuk eden ve her bölümünde farklı bir hikâye anlatan “Solos”un en iyi bölümleri, geçmiş ve gelecekteki kendi yansımalarını bulmaya çalışan bilim insanı Leah’yı oynayan Anne Hathaway’li ve hafıza şampiyonu Stuart’ı canlandıran Morgan Freeman’lı bölümler. Çıtır çerez gibi izleyebileceğiniz bir bilim kurgu olan “Solos”u Amazon Prime’da takip edebilirsiniz.

Black Mirror: Bandersnatch

Nefes Kesen Bilim Kurgu Dizileri
Bilim Kurgu


Her ne kadar çok bilinenlerden uzak kalmaya çalıştıysak da, 2018’de yayınlandığında pek çoğumuzun diline dolanan “Bandersnatch”i bu listeye eklemeden edemedik. Zira aradan çok zaman geçti ve bu interaktif diziyi halen birkaç kez daha izleyebilirsiniz. Her seçiminizle farklı şekilde ilerleyen ve birden çok sonu olan dizinin hem geçmiş-gelecek gibi kavramları, hem de seyirciyi içine dahil eden yapısıyla “Black Mirror” evreni içinde özel bir yeri var. Gönül isterdi ki buna benzer daha çok interaktif diziyle karşılaşalım, biz de geçmişte yolculuk yapalım, biz de verdiğimiz kararlarla değiştirdiğimiz geleceğimizi bir çırpıda izleyebilelim. “Bandersnatch”in IMDB puanı 7.1 ve Netflix’te yeniden izlenmeye hazır. Bakalım bu kez hangi seçimle nasıl bir sonuca ulaşacaksınız?