Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Indiana Jones ve Kader Kadranı’nda Hangi Saat Kullanılıyor?

1 Temmuz 2023
Indiana Jones ve Kader Kadranı’nda Hangi Saat Kullanılıyor?

Harrison Ford’un son kez başrolünde yer aldığı Indiana Jones serisinin yeni filmi “Indiana Jones ve Kader Kadranı”, 30 Haziran’da vizyona giriyor. 

Deri ceketi ve fötr şapkasıyla neredeyse yarım asırdır beyazperdeye konuk olan “Indiana Jones”, yeni filmi Kader Kadranı ile muhtemelen son kez seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Bir “Indiana Jones” filmi tekrardan beyaz perdeye gelir mi ya da bir dizi serisi olarak karşımıza çıkar mı bilinmez, fakat Harrison Ford’un serisinde son defa görüyoruz. 

30 Haziran’da vizyona girecek film, meşhur arkeoloğumuz Jones’u bu sefer, tarihin akışını değiştirebilecek bir kadranı ele geçirmek için 1969 yılında bir maceraya çıkarıyor. Serinin son filmi olması ve Harrison Ford’u son kez Indiana Jones olarak göreceğiz. Şimdiden özel bir yere konumlandırsa da filmi ayrı kılan bir yanı daha var: Jones ilk defa bir saat takıyor. 

Hiç şüphe yok ki dünyanın en tarz sahibi arkeoloğu Indiana Jones’u kimi zaman deri ceketi ve yakası göğüslerine kadar açılmış gömleğiyle biraz bıçkın bir havada, kimi zaman ise bir amfide ders vermeye hazır takım elbisesi ve gözlükleriyle görmeye alışkınız. Macera filmlerinin stil ikonlarından biri olan Jones’un James Bond’dan tek eksiği, bileğinde bir saati olmamasıydı ki, şimdi o da tamamlandı. Serinin son filminde Jones’un en ikonik görünümlerinin derleneceği stil yazılarına bir de saat ekleniyor: Hamilton Boulton. İlk defa 1941’de tanıtılan Boulton, Hamilton’ın en retro saatlerinden biri. Filmin kostüm tasarımcısı Joanno Jonston da Boulton’ı hikâyenin geçtiği dönemin tarzına yakın olduğu için seçmiş. Esquire’a konuşan Jonston, saatin aynı zamanda Jones’un arkeolog kişiliğini yansıttığını da söylüyor. Jonston’a göre Boulton, Indiana Jones’un hem meraklı yanına hem de asil tarzına çok uygun.

Indiana Jones
Indiana Jones

Filmde gördüğümüz Hamilton American Classic Boulton Quartz. 

Art Deco tasarımı, sarı altın PVD kaplamalı çelikten yastık kasası ve vintage görünümünü artıran timsah derisi kahverengi kayışıyla Boulton, “Indiana Jones ve Kader Kadranı”nın geçtiği yılların en popüler saatlerinden biri. Ancak saatin o zamanlar quartz değil, mekanik mekanizmayla çalıştığını eklemek gerek. 76. Cannes Film Festivali’nde yarışma dışı kategoride dünya prömiyerini yapan “Indiana Jones ve Kader Kadranı”nda Harrison Ford’a Phoebe Waller-Bridge ve Mads Mikkelsen eşlik ediyor. Son kez bir Indiana Jones filmini beyazperdede izlemek kadar, bir kadranın peşinde koşulduğu macerayı izleyecek olmak da bizleri heyecanlandırıyor.