Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Blancpain x Swatch İşbirliğinde Yeni Perde: Ocean of Storms

11 Ocak 2024
Blancpain x Swatch İşbirliğinde Yeni Perde: Ocean of Storms
İlhamını Ay’dan alan Blancpain x Swatch Scuba Fifty Fathoms Ocean of Storms, 11 Ocak’ta Swatch mağazalarında satışa sunulacak. Ocean of Storms, şimdiden bu işbirliğindeki en iyi model olarak görülüyor. 

Eylül ayının ilk günlerinde işbirliklerini duyuran Blancpain ve Swatch ikilisi, Bioceramic Scuba Fifty Fathoms koleksiyonuyla beş okyanusa ithaf edilen beş model duyurmuştu. İşbirliğine bir yeni model daha ekleyen ikili, altıncı okyanusa selam ediyor. Dünyada yalnız beş okyanus olması kafanızı karıştırmasın, ikili bu sefer Ay’ın mavi sularını keşfe çıkıyor.

Koleksiyona katılan altıncı saat, Blancpain x Swatch Scuba Fifty Fathoms Ocean of Storms ilhamını Latincede “Oceanus Procellarum” olarak adlandırılan Ay’ın bize yakın yüzünün batı kıyısında yer alan karanlık bölge ya da “deniz”den ilham alıyor. Kuzeyden güneye 2.500 kilometreden daha fazla bir alana ulaşarak yaklaşık 2 milyon kilometrelik bir alanı kaplayan bu bölge, Ay yüzeyindeki en büyük karanlık bölge.

Ocean Of Storms

Ocean of Storms, Bioceramic Scuba Fifty Fathoms modelleriyle aynı boyutta tasarlanmış, fakat bu modellere kıyasla daha sade ve derinlikli bir tasarımla geliyor. 42,3 mm çapındaki siyah biyoseramik kasada üretilen Ocean of Storms, “Fifty Fathoms”a bir gönderme yaparak 91 metreye kadar suya dayanıklı kasada tasarlanmış (Fathom, İngilizcede denizcilikte kulaç anlamında kullanılıyor; elli kulaç ise 91 metreye denk geliyor). Kadran, 60 dakikalık bir bezelle çerçevelenmiş. Gün ışığı fırça bitişli siyah kadranın indeks ve ibreleri klasik Fifty Fathoms’a benzer tasarlanmış. Saat 4 ve 5 konumları arasında tarih penceresi yer alıyor.

Saatin kalbinde ise Swatch’un otomatik mekanizması Sistem51’i görüyoruz. 90 saatlik güç rezervine sahip mekanizma, saatin açık kasa arkasından görülüyor. Kasa arkasındaki kristal cama Ocean of Storms’un deniz tavşanı Okenia Luna’nın tasviri dijital baskıyla uygulanmış.

Ocean Of Storms
Swatch tarafından üretilen biyoseramik materyali, üçte iki oranında seramik ve üçte bir oranında Hint yağından elde edilen biyo kaynaklı malzemelerden oluşuyor. Saatin NATO kayışları da denizden çıkarılan geri dönüştürülmüş deniz ağlarıyla üretilmiş.

Blancpain x Swatch Scuba Fifty Fathoms Ocean of Storms, yeni ayın gerçekleştiği 11 Ocak’tan itibaren dünya genelinde Swatch mağazalarında satışa sunulacak.