Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Altın Kaplamalı Bir Swatch: MoonSwatch Mission to the Moon Gold

7 Mart 2023
Altın Kaplamalı Bir Swatch: MoonSwatch Mission to the Moon Gold

MoonSwatch rüzgârı bir senenin ardından esmeye devam ediyor. Swatch, 7 Mart’ta MoonSwatch Mission to the Moon Gold’u duyurdu.

Bundan neredeyse tam bir sene önce, 26 Mart 2022’de saatçilik tarihinde bir ilke imza atıldı ve Omega x Swatch işbirliğinde MoonSwatch saatleri duyuruldu. Sektörde bir ilk olan MoonSwatch’lar öyle şaşkınlık ve ilgiliyle karşılanmıştı ki, dünyanın dört bir yanındaki ve İstanbul’daki Swatch mağazalarının önünde kuyruklar oluştu. Tıpkı yıllar önce olduğu gibi, saat severler bir kere daha bir Swatch sahibi olmak için mağaza önlerinde kuyruğa giriyordu. Bir senenin ardından, 7 Mart 2023’te Swatch bir kere daha sahneye çıktı.

Marka, yeni bir MoonSwatch’un gelmekte olduğu 7 Mart’tan iki gün önce sosyal medya hesaplarından duyurmuş, 7 Mart’ı işaret etmiş. Ancak bu sefer yalnız tarih vermiyor, bazı şehirleri de ekliyordu: Zürih, Tokyo, Milano ve Londra bu yeni saatin satışa sunulacağı şehirlerdi. Bizleri heyecanlandıran bir başka detay ise saatin isminde, MoonSwatch Mission to the Moon Gold’da saklıydı. Sahi, altından bir Swatch mu bekliyordu bizi?

7 Mart’ta örtünün kaldırılmasıyla birlikte yeni MoonSwatch’un gizemi açığa çıktı. MoonSwatch Mission to the Moon Gold, yalnızca 7 Mart günü boyunca Zürih, Tokyo, Milano ve Tokyo şehirlerinde satılacaktı. Öyle ki, internet satışı olmayan MoonSwatch’ları bu sefer mağaza önünde kuyruklara girmeyi göze alıp kendi şehrinizde satın almanız da mümkün değil. Saatlerin bu dört şehirde satışa çıkarılmasının sebeplerinden birinin şehirlerin altınla ilişkileri olduğu söyleniyor, zira MoonSwatch Mission to the Moon Gold’un saniye ibresi 18 ayar sarı altın kaplamalı. Saniye ibrelerinde Swatch Group’un kendi rafinerisinden gelen geri dönüştürülmüş altın kullanılmış, ki MoonSwatch Mission to the Moon Gold’u heyecan verici yapan yanı da bu asıl. Her bir saniye ibresi, geçtiğimiz şubat ayındaki dolunay boyunca özel olarak üretilmiş.

Altın Kaplamalı Bir Swatch: Moonswatch Mission To The Moon Gold
Altın Kaplamalı Bir Swatch: Moonswatch Mission To The Moon Gold

Bu küçük saniye ibresini, Omega Moonshine™ Gold’dan tanıyoruz. Saatin tasarımı ise MoonSwatch’lara oldukça benziyor. Yine 42 mm çapında bioceramic kasada tasarlanmış, takimetre skalası, sayaçlarıyla her şey yerli yerinde. MoonSwatch Mission to the Moon Gold’u daha gösterişli yapan şey ise altın kaplaması küçük saniye ibresi. Ve tabii, sadece tek bir gün boyunca (7 Mart) ve yalnızca dört şehirde satılacak olması.

MoonSwatch Mission to the Moon Gold, limitli bir seri değil fakat bir yanıyla limitli olduğunu söylemek mümkün. Markanın açıklamasına göre, gelecek dolunaylarda başka şehirlerde satışa çıkarılacak MoonSwatch Mission to the Moon Gold’lar üretilebilir. Yazıyı bitirirken ise yeni MoonSwatch’ların hangi şehirlere gideceğini ve Londra, Zürih, Milano ile Tokyo’dan gelecek Swatch kuyruklarını merak etmeden edemiyorum.