Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Sii Eawsakul Lüks Seyahatin Sırlarını Anlatıyor

1 Temmuz 2024
Sii Eawsakul Lüks Seyahatin Sırlarını Anlatıyor
Bir seyahati lüks kılan nedir? Tarihi şehirler, yıldızlı oteller, restoranlar ve çok daha fazlası… Uzun yıllardır lüks seyahatin peşinde yollarda olan gezgin Sii Eawsakul, sırlarını bizimle paylaşıyor.

Sii Eawsakul, Tayland kökenli bir gezgin. Deneyimlerini 2014’ten bu yana, LuxuryHunt adını verdiği dijital platformunda seyahat severlerle paylaşıyor. Ayrıca üç senede bir yayımlanan masa kitabı 100BEST ile bu yolculukların en iyilerini seçiyor. İşin özü, lüks seyahat. Dünyanın en lüks otellerine ev sahipliği yapan Paris’ten Roma’ya köklü şehirler de, doğal güzellikleriyle kucak açan Afrika ülkeleri de bu lüks seyahat deneyimlerinin bir parçası. Taylandlı gezginin deneyimlediği lüks adreslerden biri ise Raffles İstanbul. Şehrin kalbinde konumlanan otel 2024’te yayımlanan 100BEST’e seçilen mekânlardan biri oldu. Bu vesileyle Raffles İstanbul, geçtiğimiz günlerde Sii Eawsakul’u ağırladığı özel bir davette Taylandlı gezgini ve 100BEST’in özel edisyonlarını seyahat tutkunlarıyla buluşturdu.

Bu özel gecede Sii Eawsakul ile bir araya geldik. Bizleri müthiş bir nezaket ve misafirperverlikle karşılayan Sii Eawsakul’un annesinden hep duyduğu “Ye, gez ve nazik ol” nasihati, bu eşsiz seyahatlerin ve nezaketini temelini oluşturuyor belki de. Hikâyenin devamını kendisinden dinleyelim.

Sii Eawsakul Ve Andrew Steele, Raffles İstanbul'Da.
Sii Eawsakul

Bizi bir araya getiren Raffles İstanbul ile başlamak istiyorum. Raffles İstanbul’u ayrıcalıklı kılan yanı nedir sizce?

Raffles İstanbul’un modern lüksü şehrin zengin mirasıyla harmanlama becerisiyle öne çıktığını düşünüyorum. Çağdaş tasarım ve geleneksel zarafetin bir araya gelmesi oteli farklı kılan yanlarından biri. Sadece lüks deneyim sunmakla kalmıyor, şehrin hareketli enerjisini ve tarihini yansıtarak derinlikli bir mekân duygusu da sunuyor. Burada konakladığınız sürece Boğaz manzarasının tadını çıkarıp geleneksel lezzetlerden esinlenen tabakları deneyimlerken kendinizi şehrin kültürüne bağlı hissedebilirsiniz. Raffles İstanbul’u unutulmaz kılan, geçmiş ve bugünün eşsiz birleşimi.

“Raffles İstanbul’u unutulmaz kılan, geçmiş ve bugünün eşsiz birleşimi.”

Gelelim LuxuryHunt’a, nasıl ortaya çıktı? “100BEST”e seçilmek için temel kriterler nelerdir?

LuxuryHunt, sıra dışı seyahat deneyimlerine adanmış bir çevrimiçi rehber olarak başladı. Sadece lüks destinasyonları değil, aynı zamanda onları özel kılan hikâyeleri de öne çıkaran bir platforma dönüştü zamanla. 100BEST, bugünün dijital dünyasında bile güzelce hazırlanan bir kitabın benzersiz bir etkisi olacağına duyduğumuz inançtan geliyor. Listedeki mekânları özgünlük, benzersiz cazibe, üstün hizmet ve kalıcı anılar yaratma becerisine göre seçiyoruz. Her mekânın kendine özgü bir yer duygusu olmalı ya da oradan ayrıldıktan sonra uzun süre sizinle kalacak unutulmaz bir his gibi gerçekten özel bir deneyim sunması gerekiyor.

Sii Eawsakul Lüks Seyahatin Sırlarını Anlatıyor

Bunca yolculuktan sonra, lüks seyahat sizin için ne demek?

Lüks seyahat, lüks konaklama ya da kaliteli yemeklerden çok daha fazlası benim için. Hayatı zenginleştiren kalıcı anılar yaşamak demek. Tenha bir adanın dingin güzelliğinde ya da uzakta olsanız bile sizi evinizde hissettiren özenli bir otelde, nerede olursanız olun konfor, macera ve kişisel bağın mükemmel bir karışımını bulabilmek.

Sizin için bir seyahati unutulmaz kılan şey nedir peki?

Bir seyahatin gerçekten unutulmaz ve zenginleştirici olması için konfor ve şıklıktan daha fazlasını sunması gerekiyor. Bu; kültürle, insanlarla ve yerle, sizde yankı uyandıracak bir şekilde bağ kurmakla ilgili. Seyahat ettiğiniz yerin geleneklerini öğrenmek, otantik deneyimler tecrübe etmek ya da sadece etrafınızdaki güzellikler için zaman ayırmak olabilir, bir seyahati bu yollarla hem kalbinizde hem zihninizde anlamlı ve unutulmaz kılabilirsiniz.

Sii Eawsakul Lüks Seyahatin Sırlarını Anlatıyor
Otelden kareler

Sadece mekânları deneyimlemekle kalmıyor, yolculuklarınızda farklı millet ve kültürlerden insanlarla tanışıyorsunuz. Bütün bu seyahatler hayata bakış açınızı nasıl şekillendirdi?

Farklı kültürlerden insanlarla tanışmak dünyaya bakışımı derinden şekillendirdi. Karşılaştığım her insan, farklı kültürleri kavrayışımı zenginleştirerek kendi hikâyelerini, geleneklerini ve perspektiflerini getirdi. Gördüm ki lüks sadece somut şeylerden ibaret değil, başkalarıyla kurduğumuz bağlar ve deneyimlerle de ilgili. Nereden gelirsek gelelim, anlamlı ve zenginleştirici deneyimler için ortak bir arzumuz var.

“Centro Storico’nun Arnavut kaldırımlı sokaklarında gezinmek, nesillerdir orada olan bir aile işletmesi Trattoria’da bir şeyler yemek ya da asırlık bir apartmandaki bir butik otelde kalmak… Romalıların yemeğe, tarihe ve yaşamın kendisine olan tutkusu, şehre seyahati zenginleştirici ve otantik kılıyor.”

Size göre mutlaka görülmesi gereken 3 şehir/ülke?

Biri kesinlikle Bangkok olmalı! Wat Pho gibi çarpıcı tapınakları ziyaret edip şık bir çatıdan ufuk çizgisi manzarasının keyfini çıkarabileceğiniz, antik ve modernin inanılmaz bir karışımını sunan bir şehir Bangkok. Geleneklere bağlı fakat çağdaş sofistikeliği kucaklayan benzersiz bir lüks örneği sunuyor. Canlı sokak pazarlarından nehir kenarlarına konuşlanan lüks otellerine kadar, sıcak Tayland misafirperverliğiyle sarmalanmış Bangkok’ta şehrin renklerini, kokularını ve tatlarını derinlemesine hissedebilirsiniz.

Her köşesinde tarih ve sanatın hayat bulduğu, yaşayan bir müzeye adım atmak gibi bir şehir olan Roma da mutlaka görülmeli bence. Şehrin lüksü, zamansız zarafetinden geliyor. Centro Storico’nun Arnavut kaldırımlı sokaklarında gezinmek, nesillerdir orada olan bir aile işletmesi Trattoria’da lezzetler tatmak ya da asırlık bir apartmandaki bir butik otelde kalmak… Romalıların yemeğe, tarihe ve yaşamın kendisine olan tutkusu, şehre seyahati zenginleştirici ve otantik kılıyor.

Son olarak Havana’nın de mutlaka görülmesi gereken şehirler arasında olduğunu düşünüyorum. Eşsiz atmosferi ve zengin kültürel dokusuyla farklı bir lüks sunuyor. Renkli kolonyal binaları, klasik otomobilleri ve sokaklarda yankılanan salsa ritimleriyle zaman içinde donmuş hissi veren bir şehir. Şehirde çok içten ve gerçek bir misafirperverlikle karşılaşıyorsunuz. Size o toplumun bir parçasıymışsınız gibi hissettiriyor. Büyüleyici özel evlerde kalmaktan canlı sanat ortamını keşfetmeye kadar Havana, canlı kültürü ve derin tarih duygusuyla büyülüyor.

Sii Eawsakul Lüks Seyahatin Sırlarını Anlatıyor
Sii Eawsakul

Peki İstanbul denildiğinde aklınıza ne geliyor?

İstanbul’u düşündüğümde aklıma geçmişle bugün arasında zahmetsiz köprü kuran bir şehir geliyor. Her sokağında tarihin ağırlığını hissedebileceğiniz ve aynı zamanda modern yaşamın nabzını tutabileceğiniz bir yer. Ayasofya’nın çarpıcı mimarisinden canlı çarşılarına, Boğaz’ın doğal güzelliğine kadar İstanbul büyüleyen ve ilham veren zengin bir deneyim dokusu sunuyor. Sizi keşfetmeye davet eden ve her zaman daha fazlasını istemenizi sağlayan bir şehir.