Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Mary Katrantzou: “Bvlgari’nin İkonik Mirası Bana İlham Veriyor”

14 Haziran 2024
Mary Katrantzou: “Bvlgari’nin İkonik Mirası Bana İlham Veriyor”
Moda dünyasında “baskı kraliçesi” olarak tanınan Mary Katrantzou, Bvlgari deri ürünleri ve aksesuarlarının ilk kreatif direktörü. Tasarladığı desenlerle daimi bir keşif arayışı içinde olan Katrantzou’nun bugünlerdeki ilham kaynağı ise Bvlgari.

Bvlgari’nin meşhur hikâyesini bilirsiniz; markanın kurucusu Sotirio Bulgari Yunanistan’da bir gümüş ustası olarak yetişir. Sonraları kendi markasını kurmak için Roma’ya taşınarak bugün lüks dünyasının en büyük isimlerinden biri olan Bvlgari’nin temellerini atar. Geçtiğimiz günlerde Bvlgari’ye atanan Yunan tasarımcı Mary Katrantzou ile marka arasında işte böyle doğal bir yakınlık söz konusu. Estetik anlayışları ve ideolojileri birbirine çok benzeyen bu iki isim geçtiğimiz yıllarda bir koleksiyona imza atmışlardı. İkili arasındaki kültürel ve içsel bağlar şimdi daha derinleşiyor ve Katrantzou, Bvlgari’nin deri ve aksesuar bölümündeki ilk kreatif direktör olarak yeni bir yolculuğa çıkıyor. Hikâyenin devamını Katrantzou’dan dinleyelim.

Artık Bvlgari ailesindesiniz. Bu köklü İtalyan mirasının parçası olmak nasıl bir his?

Bvlgari’nin bir parçası olduğum için çok heyecanlı ve gururlu hissediyorum. Geçtiğimiz yıllarda Bvlgari ile çeşitli işbirlikleri yapmış, birlikte çalışmıştık. Ancak şimdi bir işbirliğinden daha fazlası söz konusu, bunun getirdiği bir sorumluluk hissi de var tabii.

Peki ilk Bvlgari koleksiyonunuzu ne zaman göreceğiz?

İlk koleksiyonum ağustos ayında Bvlgari mağazalarında olacak. Aslında daha çok bir tanışma koleksiyonu niteliğinde. Bu koleksiyonda beni asıl heyecanlandıran ise deri ürünleri için yeni bir desen olacak “Khala” motifi. 

Mary Katrantzou
Mary Katrantzou ile birlikte tasarlanan kapsül koleksiyon “Serpenti Through the Eyes of”

Gelelim geçtiğimiz günlerde tanıttığınız “Mary Mare 5” koleksiyonuna. Barok mimarisinin gösterişli tavanlarından, farklı tekniklerden ilham alan göz alıcı renklerde bir koleksiyon. Nasıl ortaya çıktı?

Mary Mare 5 son kişisel koleksiyonlarımdan biri, dediğiniz gibi oldukça renkli bir koleksiyon. Mary Mare serisini salgının ortalarında duyurmuştuk. Aslında koleksiyonun arkasındaki ana fikir renkleri farklı iç mekânlarla buluşturmak. Barok mimarisinden kornişler, tavanlar ve farklı tasarımlar renklerle buluşuyor. Motifler ve renklerin bir araya gelmesi, görkemli bir bahçeyi evinize taşıyor.

Tasarımdaki bu yeteneğinizi nasıl keşfettiniz?

Alışılmışın dışında bir hikâyem var. Eğitimim mimarlık üzerineydi, fakat eşime aşık olmamla hikâyem değişmeye başladı. Eşim o yıllarda Londra’da yüksek lisans yapıyordu, ben de üç aylığına yanına, Londra’ya taşındım, Central Saint Martins’de tekstil tasarımı programında okumaya başladım. O sıralarda iç mekânların tekstili üzerine çalıştığım için mimarlık eğitimimle bağlantılıydı. Central Saint Martins, çok önemli moda okullarından biri, radikal bir karar vererek Londra’da kalmaya karar verip eğitimimi burada devam ettirdim. Yüksek lisansımı da burada tamamladım. Sanırım bu karar, her şeyin başlangıcıydı. Aslında bu geçiş, hayata karşı bakış açışımı da özetliyor. Değişim fikrini, zaman zaman kendime meydan okumayı severim. Yenilikler güzeldir.

Tasarlarken çalışma disiplininiz nasıl? Günün belli bir vaktini tercih eder misiniz örneğin?

Tasarım sürekli düşündüğüm, aklımda hep olan bir şey. Şu an biz sohbet ederken bile zihnimde yeni fikirlerin kıvılcımları yanıp sönüyor. Ancak günün belli bir saatini tercih ettiğimi söyleyemem. Sık sık çıktığım seyahatler, bir yandan annelikle günlerim çok düzenli geçmiyor. Sürekli düşünüyor olmanın yanı sıra grup çalışmasına da çok önem veriyorum. Diyaloğa açık biriyimdir. Yaratıcılıkta bir takım olmak da çok önemli, ekip olmadan şampiyon olamazsınız.

İlham kaynağınız var mı?

İlham kaynağım oldum olası tasarım alanında yaptığım derin araştırmalar olmuştur. Kendi markamda farklı disiplinleri, mücevher tasarımlarını, sanat objelerini ve soyut fikirleri araştırırdım. Ancak Bvlgari bu konuda da büyük bir alan sağlıyor, markanın 140 yıllık tarihinde mücevherden saate ilham verecek o kadar ikon ve materyal var ki!

Neredeyse on beş yıldan daha uzun bir süredir moda dünyasındasınız. Nasıl tanımlarsınız bu dünyayı?

Sürekli yenilik ve keşif hali. Kendini keşfetmek, sınırları zorlamak ve algılara meydan okumak kimi zaman. Benim için de hep böyle bir yerde durdu moda, sürekli bir yenilenme halindeyim. Bir sonraki adımımın ne olacağını düşünüyorum hep.

Mary Katrantzou: “Bvlgari’nin İkonik Mirası Bana İlham Veriyor”
Yunan tasarımcının 2022’de tasarladığı Serpenti Tropical Garden of Eden, Bvlgari saat serilerindeki sanatsal kadranlardan ilham alıyordu.

Size bu yolculukta ilham veren kimse oldu mu?

Kesinlikle eşim. Tanışmasaydık belki hiç Londra’ya taşınmayacak, moda okulunda okumayacaktım. Hayatımda çok önemli bir yerde duruyor. Daha önce Bvlgari ile ilk işbirliğimi yaptığımda da Bvlgari’ye çok yakıştığımı söylemişti. Markayla dilimizin ne kadar benzediğini söyleyerek beni cesaretlendirmiştir hep. Her zaman derin düşünceleri olan biridir, bana her gün ilham oluyor.