Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Hamilton, Çöl Gezegeni Dune’da

28 Şubat 2024
Hamilton, Çöl Gezegeni Dune’da
Hamilton, “Dune: Bölüm İki” için filmin zanaatkârlarıyla birlikte tasarladığı “Desert Watch”u tanıttı. Filmde kullanılacak bu saatin yanı sıra Dune evreninden ilham alan limitli iki Ventura serisi duyuruldu.

Başrollerinde Timothee Chalamat ve Zendaya’nın yer aldığı “Dune: Bölüm İki”, 1 Mart’ta vizyona giriyor. Tüm zamanların en sevilen bilimkurgu evrenlerinden biri olan “Dune” için Amerikan menşei saat markası Hamilton ile işbirliği yapıldı.

“Frank Herbet’ın kaleme aldığı ilk Dune romanı 1965’te yayımlandı. Tüm zamanların en sevilen bilimkurgu evrenlerinden biri haline gelen seri, Dune Mesihi (1969), Dune Çocukları (1976), Dune’un İmparator Tanrısı (1981), Dune Sapkınları (1984) ve Dune Rahibeler Meclisi (1985) romanlarıyla devam etti. Uzak bir gelecekte kolonileşmiş bir imparatorluğun öyküsünü, yapay zeka ve insanlık arasındaki büyük bir savaşı konu edinen Dune evreninin ilk sinema uyarlaması 1984’te David Lynch tarafından yapılmıştı. 2021’de son yılların popüler isimlerinden Timothee Chalamat ve Zendaya ile Dune evrenini bir kere daha beyazperdeye taşıyan yönetmen Denis Villeneuve, seriyi üç bölüm halinde çekmeyi planlıyor. Serinin ikinci filmi, aynı oyuncu kadrosuyla 1 Mart’ta vizyona girecek. Üçüncü filmin ise Dune Mesihi romanını temel alması bekleniyor.”
Dune
Dune

Aslına bakılırsa Dune gezegeninin sıcak kumları 2022’de bir başka saate daha ilham vermişti. Trilobe’nin GPHG 2022’de Yılın Küçük İbre Saat Ödülü’nü kazanan Trilobe Nuit Fantastique Dune Edition’ın pürüzlü kadranı, çöl kumlarını anımsatan görünümüyle “Dune”a atıfta bulunuyordu. Ancak Hamilton’la yapılan bu işbirliğinde filmde göreceğimiz özel bir saat tasarlanırken, marka aynı zamanda Ventura koleksiyonuna limitli iki Dune modeli de ekliyor.

“Beyazperdeye yakınlığıyla bildiğimiz Hamilton’ın saatleri, 1932’den bu yana 500’den fazla filmde boy gösterdi. Bu filmler arasında ‘Interstellar’ ve ‘Tenet’ gibi meşhur yapımlar da yer alıyor. Son olarak ‘Oppenheimer’da Cillian Murphy’nin bileğinde bir Hamilton saati görmüştük.”

“Dune” yönetmeni Denis Villeneuve’un filmde kullanmak üzere özel bir saat isteği üzerine Hamilton tasarımcıları, filmin sahne ustası Doug Harlocker ile bir araya gelerek “Desert Watch”u tasarlamış. Evrenin yaratıcısı yazar Frank Herbert’ın “Dune” dünyasından ve yönetmen Villeneuve’un rehberliğinden yararlanarak ortaya çıkan “Desert Watch”, geleneksel saat normlarına meydan okuyan, dayanıklı bir “Fremen aleti” olarak karşımıza çıkıyor.

Hamilton, Çöl Gezegeni Dune’da
Dune

“Desert Watch”u yalnız beyazperdede göreceğiz fakat marka, Dune evreni meraklıları için limitli sayıda ürettiği iki modeli tanıttı: Hamilton Ventura XXL Bright Dune Limited Edition ve Ventura Edge Dune Limited Edition.

Hamilton Ventura XXL Bright Dune Limited Edition, 52 x 46,6 mm çapında siyah PVD kaplamalı paslanmaz çelik kasada tasarlanmış. Üçgen şeklindeki ikonik Ventura kasasına, mavi detaylarla süslü siyah kadran eşlik ediyor. Kadrandaki mavi tasarım, kasanın sol tarafındaki düğme ile aydınlatılabiliyor. Ventura XXL Bright Dune Limited Edition, 3.000 adetle limitli bir seri.

Hamilton, Çöl Gezegeni Dune’da
Dune

Diğer model Ventura Edge Dune Limited Edition ise 51 x 47,2 mm çapında siyah PVD kaplamalı paslanmaz çelik kasada tasarlanmış. Bu versiyonun kadranında da mavi tasarım detayları görüyoruz, fakat mavi çizgiler bu sefer zamanı göstermek için bulunuyor. Zaman, üçgen kadranın sol köşesinde, saat göstergesi üstte, dakika göstergesi ise altta olacak şekilde yerleştirilen dijital rakamlarla okunuyor. Soluk mavi renkte görünen rakamların parlaklığı, kurma kolundaki düğmeye basıldığında artıyor. Bu model ise 2.000 adetle limitli. Markanın film için tasarladığı “Desert Watch”u incelemek içinse “Dune: Bölüm İki”yi beyazperdede izleyeceğimiz günü bekliyoruz.

Hamilton, Çöl Gezegeni Dune’da