Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Bağbozumu 2021: Otoritelerin Oylarıyla Yılın En İyi 50 Şarap Bağı

25 Eylül 2021
Bağbozumu 2021: Otoritelerin Oylarıyla Yılın En İyi 50 Şarap Bağı

Uluslararası şarap dünyasının prestijli ödüllerinden birini dağıtan World’s Best Vineyards, 20 Eylül akşamı 2021’in listeye girenlerini açıkladı.

Hedef kusursuz şarap değil, üretildiği bölgeyi doğru ifade eden şarap…

Bu felsefeyle yola çıkan ve her sene şarap dünyasındaki en önemli ödüllerden birini dağıtan World’s Best Vineyards, 20 Eylül akşamı 2021’in listeye girenlerini açıkladı. Dünyanın dört bir yanından birbirinden özel ve değerli bağların oylamaya dahil edildiği sıralamada birincilik, son üç yılda olduğu gibi yine Arjantinli Zuccardi Valle de Uco’ya layık görüldü. Yılın En İyi 50 Şarap Bağı ikincilik ödülü İspanya’dan Bodegas de los Herederos del Marqués de Riscal’in, üçüncülük ödülü ise Fransız Château Margaux’nun oldu.

İngiltere merkezli World’s Best Vineyards organizasyonunun çatısı altında 6 kıtadan 600’den fazla profesyonel uzman, sommelier, gazeteci ve araştırmacının oluşturduğu seçici akademi, ödülleri değerlendirirken üzümler ve şaraplar kadar çoğu UNESCO koruması altındaki toprakların değeri, tarihi, şarap evlerinin mimarisi, ziyaretçilere sunduğu deneyim gibi kriterleri de dikkate aldı. İlk 3’e giren muhteşem adresleri aşağıdaki notlarımızdan, 50 sıra dışı şarap bağının oluşturduğu ödüllü dev listeyi worldsbestvineyards.com/ adresinden takip edebilirsiniz.

1. Zuccardi Valle de Uco, Mendoza, Arjantin

Bağbozumu 2021: En İyi 50 Şarap Bağı
En Iyi 50 Şarap Bağı

Arjantin’in Malbec şaraplarıyla ünlü kozmopolit şehri Mendoza’nın güneyinde, yüksek rakımlı Uco Vadisi’nin tam kalbinde yer alan Zuccardi Valle de Uco, son üç yıldır üst üste Dünyanın En İyi Bağları değerlendirmesinde birinci olmayı başardı. 1963 yılından beri varlık gösteren bu aile işletmesi, üçüncü jenerasyondan Sebastian Zuccardi’nin bağları And Dağları’na doğru daha yüksek bir noktaya taşımasından beri şarap üretimi farklı bir yöne doğru ivme kazandı. 2009 yılında bir de araştırma merkezi kuran Zuccardi, üzümlerin yetişme aşamasından şarap yapımına kadar tüm süreci mercek altına aldı. 2016 yılında bir mimari şaheser olarak tamamen lokal ve doğal malzemelerden inşa edilen şarap tadım merkezi ise misafirlerin mümkün olan en konforlu ve son teknoloji bir merkezde tadımlar yapmasına olanak tanıdı. Sayısız ödül kazanan Malbec’i –özellikle de Finca Piedra Infinita’ cuvée– Cabernet Sauvignon ve Cabernet Franc şarapları izliyor.

En İyi 50 Şarap Bağı
Zuccardi Valle de Uco bağlarından bir kare

2. Bodegas de los Hereder os del Marqués de Riscal Rioja, İspanya

Efsanevi mimar Frank Gehry’nin rengârenk alüminyum kurdelelerden inşa ettiği sanat eseri niteliğindeki Marqués de Riscal ve onu çevreleyen bereketli topraklar… İspanya’nın şaraplarıyla ünlü Rioja bölgesinde yer alan Bodegas de los Herederos del Marqués de Riscal’in devasa mahzeninin de yer aldığı bu mimari harikası, üzüm salkımlarına gönderme yapacak şekilde kıvrımlı, mor renkli metal enstalasyonlarıyla görkemli bir hediye paketini andırıyor. 1858 yılından beri bağcılık ve şarapçılıkla meşgul olan Marqués de Riscal, yüzde 100 organik yöntemlerle üzüm yetiştiriyor. Bugün üretiminin yüzde 60’ını 110’dan fazla ülkeye ihraç eden Marqués de Riscal’in sadece Rioja’da değil, İspanya’nın başka bölgelerinde de bağları bulunuyor. Üretilen şaraplar, Hotel Marqués de Riscal’in altındaki mahzenlerde şişeleniyor. 1862’de şişelenen ilk şarap aynı zamanda ilk Rioja şarabı olarak da büyük değer taşıyor. Frank Gehry Selection adlı seri, Empranillo ve Graciano üzümlerinden yapılan kırmızı şaraplar ve Verdejo ile Sauvignon Blanc harikası beyazlar mutlaka denenmeli.

3. Château Margaux, Bordeaux, Fransa

Bağbozumu 2021
En Iyi 50 Şarap Bağı

Tarihçesi 1500’lü yıllara uzanan bir abideyi anlatmak için nereden başlamak gerekir? Dünyaca ünlü Fransız kırmızı şaraplarının doğum yeri olan Medoc’un Versay’ı olarak adlandırılan Château Margaux için en mükemmel şaraplar en az 20 yıllık bağlardan elde edilir. Bu yüzden bağları olabildiğince ayakta tutmak, şarap evinin birincil hedefleri arasında. Hektar başına 10 bin asma dikilen bağlarda aynı zamanda yoğun bir şekilde budama işlemi yapılıyor, yani üzümler olgunlaşmadan önce zayıf olanlar temizleniyor. Şarap dünyasında “süperstar” olarak tanımlanan şarap evinin muhteşem neo-Palladyan şatosunu ziyaret etmek isteyenler, birkaç ay öncesinden rezervasyon yaptırıyor. Château Margaux hayranlarından biri olan Amerkan Başkanı Thomas Jefferson’ın koleksiyonundaki 1787 vintage’ı bir zamanlar 500 bin dolara satılarak rekor kırmıştı. Château Margaux’nun haklı şöhretinde muhteşem Cabernet ve Merlot blend’lerinin başarısı büyük. Dünyanın en pahalı şaraplarından biri olan Grand Vin’in yanı sıra Pavillon Rouge du Château Margaux ve Margaux de Château Margaux da mutlaka denenmeli.