Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Bağbozumu 2021: Dünyanın En Güzel Şarap Otelleri

11 Eylül 2021
Bağbozumu 2021: Dünyanın En Güzel Şarap Otelleri

Uçsuz bucaksız bağlara bakan camdan villalar, her biri bölgede yetişen üzümlerin adıyla karakterize edilen süit odalar, şarap kütüphaneleri, tadım salonları… Yurtdışında bağbozumu deneyimlemek isteyenler bu otellerde yerini ayırtsın.

sebnemdenktas.com

Mont Rochelle, Cape Winelands, Güney Afrika

Sir lakaplı efsane iş insanı Richard Branson, sahibi olduğu sıra dışı otel koleksiyonuna Güney Afrika’nın ödüllü şarap bölgesi Cape Winelands’teki Mont Rochelle’i de eklemişti. Cape Town’dan sadece bir saat uzaklıktaki Franschhoek kasabasında yer alan 22 odalı lüks butik otel, bağları, üretim merkezi ve mahzeniyle kendi içinde bir şarap destinasyonu. Özel tadımların, kır pikniklerinin, bisiklet turlarının ve at gezintilerinin yapıldığı Mont Rochelle, büyülü dağ manzaralarıyla Afrika’nın en özel butik otellerinden biri. Güney Yarımküre’de bulunan bu destinasyon için bağbozumunun her yıl ocak ortasında başladığını hatırlatalım.

Bağbozumu 2021: Dünyanın En Güzel Şarap Otelleri
Mont Rochelle

Four Seasons Napa Valley, Kaliforniya

Güneşli iklimi ve volkanik toprak yapısıyla verimli hasatlara imza atan Kaliforniya’nın ünlü şarap bölgesi Napa Vadisi’nde bu sonbahar kapılarını açacak olan Four Seasons Resort and Residences Napa Valley, isteyenlerin otel isteyenlerin kiralık ya da satılık rezidans bölümünde de konaklayabileceği farklı bir proje. Organik bağcılığın yapıldığı son derece verimli bir arazide yer alan süit ve villalardan adım attığınız an kendinizi üzümün ve şarabın tam kalbinde bulacaksınız. Üstün kalite Cabernet Sauvignon üzümlerinin yetiştirildiği bağlardan ödüllü kadehlere uzanan yolculuğa bizzat tanık olmak için zarif rustik süitlerden üç yatak odalı villalara kadar konaklama seçenekleri mevcut.

Château Lafaurie-Peyraguey, Bordeaux, Fransa

Ödül rekorları kıran şarapların doğum yeri olarak bilinen Fransa’nın Bordeaux kentinde, tıpkı masallardakilerini andıran, 13’üncü yüzyıldan kalma tarihi bir şatoda, bağlarla çevrili muhteşem odalarda konaklamak ve tüm gün eşsiz şarap tadımları yapmak eşsiz bir deneyim olsa gerek. Château Lafaurie-Peyraguey’in şarapları bugün sayısız koleksiyonerin kavında kendine yer buluyor. UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde yer alan, Saint-Émilion kasabasına bir saat uzaklıktaki bu muazzam Relais Châteaux otelinde sadece 10 oda ve üç süit bulunuyor. Otelin bir Michelin yıldzlı Lalique adlı restoranı, bölgede üretilen enfes şarapları kusursuz menülerle sunuyor.

Bağbozumu 2021: Dünyanın En Güzel Şarap Otelleri
Château Lafaurie-Peyraguey

Six Senses Douro Valley, Portekiz

Son yıllarda sık ziyaret edilen bir şarap destinasyonu olarak öne çıkan Portekiz’de birkaç yıl önce kapılarını açan Six Senses Douro Valley, dünyanın en eski bağlarının arasından akan Douro Nehri’ne bakan olağanüstü manzaralarıyla oldukça etkileyici bir resort. Tarihi bir 19’uncu yüzyıl malikânesinde nehir manzaralı 57 odasıyla misafirlerini ağırlayan otelin dünyada eşi benzeri olmayan bir şarap kütüphanesi ve uzman bir tadım ekibi var. Misafirler gün içerisinde buradaki kitaplardan şaraba dair bilgilerini güncellerken, su sebillerini andıran Enomatic şarap tadım makinesini kullanarak pratik şarap tadımları yapabiliyor. 10 terapi odası bulunan spa’da ise bölgeye has organik ürünlerden elde edilen kremler kullanılıyor.

Bağbozumu 2021: Dünyanın En Güzel Şarap Otelleri
Six Senses Douro Valley

Vik Chile, Şili

Özenle hazırlanmış profesyonel kavlarda Şili şarapları önemli yer tutar. Güney Amerika’nın güneşli ikliminde yetişen üzümlerin imza attığı bu şarapları tadarak hem alışveriş hem de harika bir tatil yapabileceğiniz Vik Chile için Şili’nin en güzel otellerinden biri diyebiliriz. Sıra dışı bir mimariye sahip otel, And Dağları’na oldukça yakın bir bölgede, asırlık bir bağ rezervinin tam kalbinde yer alıyor. Titanyum ve bronzdan oluşan çatısı ve camla örülü yedi villası daha ilk bakışta insanı kendine çekiyor. Organik bağlarda yetişen bölge üzümlerinin hayat verdiği şarap tadımlarından artakalan vakitlerinize And Dağları’nın eteklerinde at binebilir, bisiklet sürebilirsiniz.

Bağbozumu 2021: Dünyanın En Güzel Şarap Otelleri
Vik Chille

Castello di Ama, Toskana, İtalya

Bağlarıyla ünlü Chianti bölgesinde devasa bir saray gibi yükselen Castello di Ama, hem şarap hem de sanat severlerin sıklıkla ziyaret ettiği ödüllü bir otel. 18’inci yüzyıldan kalma tarihi bir şatonun restore edilmesiyle ortaya çıkan otelin dört bir yanı çağdaş sanat eserleriyle dekore edilmiş. Geçen yıl bina sahiplerinin özenle baştan yarattığı Villa Ricucci, dört süit odasıyla pandemi sonrası daha fazla mahremiyet ve sosyal mesafe arayanları ağırlamayı bekliyor. Sanat ve şarap kitaplarıyla dolu şık oturma odası ve büyük bir şöminenin ısıttığı country tarzı mutfak, misafirlerin en fazla vakti geçirdiği alanlar. Floransa’dan sadece bir buçuk saat uzaklıktaki bu şato otelde en kaliteli Chianti şaraplarını tadabilirsiniz.

Bağbozumu 2021: Dünyanın En Güzel Şarap Otelleri
Castello di Ama