Range Rover Evoque

Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

İstanbul Müzik Festivali Başlıyor

6 Haziran 2022
İstanbul Müzik Festivali Başlıyor

50. yaşını kutlayan İstanbul Müzik Festivali, 6-24 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festivalin bu seneki teması “İstanbul”.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın ilk festivali olan İstanbul Müzik Festivali bu sene 50. yılını kutluyor. Festival bundan 50 sene önce “İstanbul Festivali” adıyla düzenlenmeye başlamıştı. 1994 yılında İstanbul Müzik Festivali adını alan etkinlik bugüne dek, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, New York Filarmoni, Berlin Filarmoni, Viyana Filarmoni, Royal Concertgebouw Orkestrası, Simon Bolivar Senfoni Orkestrası, Orchestre de Paris, Filarmonica della Scala, The Philharmonia Orkestrası, Kirov Opera ve Balesi ve Rundfunkchor Berlin gibi dünyanın önde gelen orkestralarının yanı sıra pek çok usta şefi de ağırladı. 50 seneden beri şehrin ezgisini duyuran İstanbul Film Festivali, bu sene “İstanbul” temasıyla müzik severlerle buluşuyor.

İstanbul Müzik Festivali Başlıyor
IKSV arşivlerinden İstanbul Müzik Festivali’nden bir kare

Festivalin açılış konseri 6 Haziran 20.00’de AKM Türk Telekom Opera Sahnesi’nde gerçekleştirilecek. Konserde Tekfen Filarmoni Orkestrası, daimi şefi ve sanat direktörü Aziz Shokhakimov ile bugünün yıldız piyanistlerinden Kirill Gerstein’a eşlik edecek. 7 Haziran’da ise “İstanbul Senfonisi”-Bilkent Senfoni Orkestrası & Fazıl Say saat 20.00’da AKM Türk Telekom Opera Sahnesi’nde sahne alacak.

İstanbul Müzik Festivali Başlıyor
Fotoğraf: Marco Borggreve

Festival buluşmaları kapsamında, 8 Haziran akşamı “Festival Buluşması: Borusan Quartet & Xavier De Maistre”ye Kadıköy Süreyya Operası ev sahipliği yapacak. Borusan Quartet ve arp sanatçısı Xavier de Maistre; Alvars, Debussy ve Çaykovski’nin eserlerinden oluşan bir konserle müzik severlerle buluşacak.

Şehrin büyüleyici tarihi mekânlarından biri olan Şerefiye Sarnıcı’nda ise Çağlar Fidan, Asineth Fotini Kokkala ve Nikos Papageorgiou 16. ve 17. yüzyıl Osmanlı-Türk müziğinden örnekler sunacak. Bu üç ismin İstanbul Film Festivali’ne özel kurguladıkların “İstanbul: Şehrin Müziği” başlıklı konser, imparatorluk İstanbul’unda doğmuş, farklı etnik kökenlerden ve dinlerden gelen sanatçılara ait bestelerle icra edilecek. 10 Haziran Cuma akşamı düzenlenecek konserde, Osmanlı İstanbul’unun kahvehanelerinden mesire alanlarına uzanan nostaljik ezgileri Şerefiye Sarnıcı’nı dolduracak.

Yıllar sonra yeniden AKM’de düzenlenecek konserlerin yanı sıra Fenerbahçe Parkı ve Yıldız Parkı’nda da halka açık ücretsiz konserler verilecek. 24 Haziran’a kadar 12 farklı mekânda, 65’in üzerinde sanatçı ve orkestrayı ağırlayacak festivalin detaylı programını IKSV’nin web sitesinden öğrenebilirsiniz. Yazıyı, Nejat Eczacıbaşı’nın 50 sene önce festivalinin açılışında yaptığı konuşmaya kulak vererek bitiriyoruz: “Dileğimiz bu tür gösterilerin ülkemizin kültürüne giderek daha çok hizmet etmesi, umudumuz gelecek kuşakların bu başlangıcı büyük başarılara ulaştırmalarıdır.