Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Zenith Kadranındaki Kadınlar

15 Ocak 2022
Zenith Kadranındaki Kadınlar

“Zenith DreamHers”, farklı disiplinlerden kadınların hikayelerini anlatmak için yaklaşık iki sene önce başlatılmış bir Zenith projesi. Anlatılan kadın öyküleriyse, en az DEFY Midnight serisinin yıldızlı kadranları kadar parlak.

Bir kadının iyi kurmaca yazabilmesi için kendine ait bir odası ve tamı tamına 300 sterlini olması gerektiğini yazar Virginia Woolf, Kendine Ait Bir Oda’da. Peki, yalnız iyi yazabilmek için mi gereklidir kendine ait bir oda ya da yeteri kadar para? Belki de bu ikisi bir kadının hangi alanda olursa olsun kendini gerçekleştirebilmesi için ihtiyaç duyduğu özgürlüklerdendir. Ayrıca, bir de kendine ait zamana ihtiyacı var derim ben; belki iyi yazmak, belki de yalnızca özgür bir kadın olabilmek için. Zira Adalet Ağaoğlu’nun Dar Zamanlar Üçlemesi kahramanı Aysel de bir otel odasında kendine ait bir buçuk saatlik zaman diliminde yaşamıştır kadın kimliğiyle yüzleşmelerini. Yahut bir başka kadın yazar Sevgi Soysal ise zamanı yıkarak inşa etmiştir yazdıklarını, Yenişehir’de bir ağacın bir öğle vaktinde yavaş yavaş devrilişi gibi. İşte kadınların zamanı, kimi vakitler bir otel odasında genişleyerek kimi vakitler de heybetli bir ağacın yıkılışında daralarak akıyor. Peki ya, zamanın dilinden kadınların öyküsü nasıl anlatılıyor? Bu soruya bir yanıt, Zenith DreamHers’ten geliyor.

Zenith, 2020 yılının başında tamamı modern kadınlar ve çok yönlülük üzerine kurulu DEFY Midnight koleksiyonunu saat dünyasına duyurduktan biraz sonraları bir başka adım daha atmaya karar vermişti: Dünyanın dört bir yanından hayallerini gerçekleştirmiş kadınların hikâyesini anlatmaya, yani Zenith DreamHers’e. “Kendi Yıldızına Ulaşma Vakti” mottosuyla hazırlanan Zenith DreamHers; farklı milletlerden, yaş gruplarından ve mesleklerden başarıya giden yollarını kendileri çizen kararlı kadınların öyküsünü anlatıyor. Marka 2020’de çıktığı bu yolculukta 3 bölüm halinde kadın hikâyelerini anlattı bugüne kadar, Zenith DreamHers – Chapter III ise oyuna katılan 4 yeni kadınla çıktı karşımıza.

ZENITH’IN KADINLARI

Ghizlan Guenez

Hayata gözlerini Cezayir’de açan Ghizlan Guenez, oldum olası moda dünyasında kendi tarzına ve değerlerine uyacak bir devrim yaratmanın peşindeymiş, ki en nihayetinde de hedefine ulaşmış. 2017’de kurduğu The Modist ile lüksü mütevazi bir dille anlatmayı amaçlamış. Ne var ki, hayatta her zaman istediğimizi elde etmemiz mümkün olmuyor; lüksün mütevazi dili olan bu platform 2020’de salgına direnememiş. İşin iyi yanı ise kaybettiklerimizden alınacak derslerimizin olduğunu görmek. Guenez, şimdilerde The Modist ile kazandığı kitleyi bir araya getirecek bir başka platform için çalışıyor.

Zenith Kadranındaki Kadınlar

“En büyük hayalim, benim de memleketim olan Orta Doğu’daki genç kadınlara yıldızlarına ulaşabilmeleri ve ideallerini başarabilmeleri için ilham vermek.”

Christine Giampaoli Zonca

Christine Giampaoli Zonca ya da meşhur takma adıyla Christine GZ, bir İtalyan-Kanada rallisi ve off-road yarış sürücüsü. Yarışmak oldum olması büyük tutkusu olan Christine GZ, bu yarış tutkusunu motor sporlarında bir dereceyle taçlandırmayı hayal etmiş. Motorlu sporlar her ne kadar erkeklerin hâkimiyetinde bir alan gibi görülse de Christine yılmadan çalışmaya devam etmiş. 2020 sonlarında FIA Dünya Kros Şampiyonası’nın Endülüs Rallisi turunda elde ettiği üçüncülük ise gayretiyle elde ettiği başarılardan biri.

“En önemli şeyin tutku olduğuna inanıyorum. Eğer yeterince sıkı çalışırsanız istediğinizi elde edebilirsiniz. Hepimiz bir yerden başlamak zorundayız.”

Emilie Brabon – Hames

Avustralyalı girişimci Emilie Brabon-Hames, güzelliğin tenden çok daha fazlası olduğuna ve gerçek dönüşümün ruhtan başladığına inanıyor. Bir yaşam koçu olarak ünlü isimlerle çalışan Emilie, aynı zamanda dünyanın en uzun süreli fitness programı olan Original Bootcamp’in de kurucu ortağı.

Zenith Kadranındaki Kadınlar

Bence ilham iki türlü geliyor. Bir etrafımdakilerden ve onların yaptıklarına güvenerek, bir de onlarla kurduğum her bir özel etkileşime inanarak ilham alıyorum.”

Melody Hsu

Girişimci ve sağlık koçu Melody Hsu ise modern ve başarılı annelerden biri. Bir yandan annelik deneyimini yaşayıp bir yandan da hayallerinin peşinde koşmak isteyen Hsu, bir spor giyim markası olan VISAWEAT’i kurmuş. Tüm kadınların beden seçeneklerine uygun şekilde tasarlanan spor kıyafetler, aynı zamanda sürdürülebilirlik kaygısıyla üretiliyor.

“Wellness aktif olmakla ilgili bir şey. Sadece fiziksel aktivite değil, ruhun ve zihnin de aktif olması.”

Gelelim bu güçlü ve zarif kadınların saati DEFY Midnight’a…  

Defy Midnight, 36 mm kalınlığında etrafı pırlantalarla kaplı bir bezelle tasarlanmış. Gece gökyüzünün görünümünü andıran koyu mavi kadranın üst kısmı da pırlantalarla süslenmiş, ki bu da yıldızlı bir gökyüzü görünümünü veriyor. Hızlı kayış değiştirmeyi sağlayan mekanizması sayesinde herhangi bir alete ihtiyaç duymadan saatle birlikte gelen çelik bilezik veya kumaş kayışlar arasında değişiklik yapmak gayet pratik bir şekilde mümkün oluyor. Farklı renklerde ve formlarda gelen kayış seçeneklerinden biri de marka için bir ilk olan yüzde 100 vegan deri kayışlar oluyor. Kendi yollarında emin adımlarla yürüyen kadınların bileğindeki saatlere ise bu çok renklilik, çok çeşitlilik ve etik detaylar oldukça yakışıyor.

Zenith Kadranındaki Kadınlar