Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

LVMH Saat Haftası: Zenith Defy Skyline

26 Ocak 2022
LVMH Saat Haftası: Zenith Defy Skyline

Zenith, LVMH Saat Haftası’na yıldızlı kadranı ve bünyesinde in-house kalibre 3620’yi barındıran Defy Skyline ile damgasını vuruyor.

Bu sene çevrimiçi gerçekleştirilen LVMH Saat Haftası’nın yıldızlarından biri de Zenith’ti. Marka henüz geçtiğimiz hafta 60’lardaki orijinal modelin bir yansıması olan Defy Revival A3642’yi 250 adetle limitli bir seri olarak saat dünyasına tanıtıp nostaljik ruhu canlandırmışken, fuar kapsamında saat meraklılarıyla paylaştığı Defy Skyline modeli ile nostaljik rüzgârlar estirmeye devam etti; üstelik oldukça hassas bir mekanizma ile.

Lvmh Saat Haftası: Zenith Defy Skyline
Lvmh Saat Haftası: Zenith Defy Skyline

Sportif, modern ve şık bir görünümle karşımıza çıkan Defy Skyline, ilhamını ilk defa 1969’da piyasaya sürülen Defy serisinin ilk modellerinden alıyor. Siyah, mavi ve gümüş olmak üzere üç farklı kadran seçeneğiyle üretilen ve 12 kenarlı bezelle tasarlanan model, 41 mm kalınlığındaki paslanmaz çelik kasaya yerleştirilmiş (Defy serisindeki orijinal modellerin kasa çapı ise 37 mm’ydi). Kadranın en üstünde ikonik Zenith yıldızını görüyoruz, fakat kadranı süsleyen tek yıldız bu değil: 1969’da tanıtılan ve 70’ler boyunca Zenith saatlerinin kasa arkasında görülen çift “Z” motifinin yeniden yorumlanmış modern bir versiyonu Defy Skyline’ın tüm kadranında görülüyor. Saat 9 hizasında gördüğümüz küçük saniye göstergesi saniyenin 1/10’u hassasiyetin artışlarla ilerliyor. Saat 3 pozisyonundaki küçük tarih penceresi ise akrep ve yelkovanla aynı renkte gösteriyor zamanı.

Lvmh Saat Haftası: Zenith Defy Skyline
Lvmh Saat Haftası: Zenith Defy Skyline

Yazının bu noktasında saat 9 hizasındaki küçük saniye göstergesine geri dönüyoruz, zira bu kısma hayat veren mekanizma markanın bugüne kadar markanın en gelişmiş in-house kalibrelerinden El Primero 3600’ün bir uzantısı olan El Primero 3620. Bu yeni kalibre sayesinde saniyenin 1/10’i sayılarak oldukça hızlı bir performans gösteriyor. Marka, İsviçre saatçilik tarihinde ilk kez bir saatin saniyenin 1/10 değerinde tek bir alt kadranı taşıdığını söylüyor. Safir kasa arkasından görülebilen otomatik mekanizma 36.000 VpH frekansa sahip, yaklaşık 60 saatlik güç rezervi sunuyor. Ayrıca hassas zaman ayarı için saniye durdurma mekanizması bulunuyor. Kasa arkasından görebildiğimiz mekanizma da tıpkı bezel bir keskin çizgilerle tasarlanmış.

Markamızın en bilindik logolarından biri yıldız olduğu için oldukça şanslıyız. Çünkü yıldız bayraklarda, Hollywood’da ve pek çok yerde olan harika bir simge.

Julien Tornare, CEO, Zenith

Zenith Defy Skyline’ın gümüş, siyah ve mavi renklerindeki kadranlarına kasaya entegre edilmiş çelik bilezikler eşlik ediyor. Tabii kayış için de alternatifler mevcut: Kadranın devamı niteliğindeki yıldızlı gece desenine sahip kauçuk kayış; çelik klipsli toka ile birlikte mavi kadranda mavi, siyah kadranda siyah ve gümüş rengi kadranda zeytin yeşili tonlarında sunuluyor. Peki, bu üç seçenek arasında sizin yıldızınız hangisi?