Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Tarihten Bugüne Anneler Günü Hediyeleri

5 Mayıs 2021
Tarihten Bugüne Anneler Günü Hediyeleri
Anneler Günü için mücevher alma geleneği tarih kadar eski. En yeni mücevher koleksiyonlarına bu çerçeveden bakıyoruz.

Tanrıça Rhea, Zeus’un ve aynı zamanda bilinen birçok Yunan tanrı ve tanrıçasının annesi. Yunan mitolojisinde ilkbaharın gelişinin kutlandığı festivaller, Rhea onuruna düzenlenirmiş. Antik Romalılar ise ilkbahar festivallerini İsa’nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlarmış. Öyle görünüyor ki mitolojilerden antik çağlara dek pek çok çağda ve kültürde annelerimize adadığımız günler, baharın gelişiyle birlikte anılmış. Uzun vakitlerden beri değişmeyen bir başka gelenek ise kadınlara verilen en hoş hediyelerden birinin pırlantalar olması. Hintliler için bu parlak ve değerli taşlar; hastalık, hırsızlık ve uğursuzlukları uzakta tutan şans tılsımlarıymış. Kimi geleneklere göre de elmaslar iyileştirici özelliklere sahip.

Günümüzde başta gelen markaların mücevher koleksiyonları da bu sebeple tarihten, antik medeniyetlerden ilham almaya devam ediyor. Biz de hem bahara hem bu geleneğe hem de Anneler Günü’ne yakışacak, “ince bir kiraza” benzeyen zarif ve şık mücevherlerin ışıltılarını bir araya getiriyoruz.

Harry Winston

Harry Winston’ın Forget-Me-Not Koleksiyonu’nda doğanın en büyüleyici kır çiçeğinden ilham alınmış. Kır çiçeği kolyelerde, yüzüklerde ve küpelerde farklı farklı renklerle âdeta yeniden açıyor. Yuvarlak kesimli parlak, armut biçimli ve markiz kesim pırlantalar bu zarif kır çiçeği tasarımının yeniden doğuşuna eşlik ediyor. Çiçek figürlerinden hoşlananlar için ideal Anneler Günü hediyelerinden.

Tarihten Bugüne Anneler Günü Hediyeleri
0,95 karat ağırlığında armut biçimli 6 yakut taşı ve toplam 1,17 karat ağırlığında armut biçimli 8 pırlanta taşı bir arada kullanılmış. Yakut ve pırlantanın kontrastıyla yüzükte büyüleyici bir görünüm yaratılmış.
Tarihten Bugüne Anneler Günü Hediyeleri
177 armut biçimli, markiz kesim yuvarlak pırlantadan oluşan kolye, toplam 15,35 karat ağırlığında.
Bulgari

Bulgari’nin The Barocko High Jewelry Koleksiyonu, bir dönemin ikonoklast ve başkaldıran ruhunu yakalıyor. Antik Roma ile Bulgari’nin özgün tarzını birleştirip yaratıldığı bu koleksiyon, cesur tarzıyla dikkatleri çekiyor. Koleksiyondaki her şey Barocko tarzını yansıtıyor. Blue Fantasy gerdanlık da bu ruhu yansıtan ihtişamlı parçalardan biri. Gerdanlıkta kullanılan safirlerin rengi, nadir ve sofistike bir renk olan peygamber çiçeği mavisi. Toplam 47,57 karat ağırlığındaki kolye, pırlanta ve safir arasındaki rafine kontrastla vücut bulmuş. Kolyenin boyutu ve oylumları sayesinde safirin nadir rengi ve varlığı ilk bakışta gözleri alıyor. Anneler Günü için gösterişli bir hediye arayanlar için biçilmiş kaftan.

Pomellato

Milano merkezli mücevher markası Pomellato, Anneler Günü’nü en özel koleksiyonlarından olan Nudo Gelé, Catene, Nudo, Brera ve Iconica’dan parçalarla kutluyor. Ametist, prasiyolit ve beyaz mücevherlerden oluşan Nudo koleksiyonu, cesur ruhlu modern annelerin tarzına hitap ediyor. Koleksiyonda sunulan gökkuşağı renkleri de annelerin göz alıcı ve renkli hissetmesini sağlayacak türden.

Dior

Seyahat ve maceranın evrensel sembolü olan rüzgâr gülünün üzerinde şans yıldızının olduğu Rose Des Vents Koleksiyonu, yeni üyeleriyle günlük hayata şıklık ve zarafet taşıyor. Fransız mücevher tasarımcısı Victorie de Castellane’in dokunuşlarıyla sekiz köşeli yıldız ve gül motifleri yeniden canlanmış. Zarif bir Anneler Günü hediyesi olabilir.

Anneler Günü Hediyeleri
10 Deco Art

Yazının sonunu yüzünüzde tatlı bir tebessüm bırakacak sevimli ve minimal 10 Deco Art’ın Summer Stories Koleksiyonu’ndan parçalarla getiriyoruz. “Baharı üzerinizde taşıyın” diyen 10 Deco Art, büyüleyici ve son derece kadınsı takılarını doğadan ilhamla tasarlıyor. Koleksiyondaki el boyaması küpeler, altın kaplama pirinçten yapılmış.

Koleksiyondaki bir diğer küpe çifti ise altın kaplama gümüşten imal edilmiş. Küpelerin doğal lâl taşından işlenmiş çiçeklerine, Bulgaristan’da üretilmiş el yapımı camdan küçük limonlar eşlik ediyor. 10 Deco Art’ın bu koleksiyonuyla yüzünüzde tebessüm belireceğini söylemiştik; eminiz ki aynı zamanda burnunuza bir Toskana yazından mayhoş limon kokularını da getirmiştir.