Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Tarihi Bir Uçuş

25 Kasım 2021
Tarihi Bir Uçuş

Tarihte ilk kez bir Airbus A340 uçağı Antarktika’ya iniş gerçekleştirdi.

Cape Town’dan kalkan Airbus A340 yolcu uçağı beş saatlik bir yolculuk sonrası Antarktika’ya inerek tarihi bir uçuş gerçekleştirdi. Uçuş, Portekizli butik havacılık merkezi Hi Fly tarafından düzenlendi. Kaptan pilotluğunu Carlos Mirpuri’nin yaptığı uçuşta Güney Afrika’dan Antarktika’ya gidiş dönüş olmak üzere toplam 2.500 deniz mili yol katedildi.

Aslına bakılırsa söz konusu uçuş turistik bir amaca hizmet ediyor. Kargo uçak, Antarktika denilince akla gelen ünlü turizm şirketi White Desert’ün bünyesinde kurulan yeni ve son derece lüks macera kampı Wolf’s Fang’a ihtiyaç duyulan malzemeleri götürmek üzere yola çıktı. Bu vesileyle de Antarktika tarihinin ilk A340 inişini gerçekleştirmiş oldu.

Piste geldiğimiz an kabinden alkış seslerini duydum. Çok sevinmiştik.”

Carlos Mirpuri
Tarihi Bir Uçuş
Kaptan Pilot Carlos Mirpuri (Fotoğraf: Marc Bow)

Elbette ki bu, Antarktika’ya gerçekleştirilen ilk uçuş değil. 1928’de Avustralyalı bir askeri pilot ve kâşif olan George Hubert Wilkins tarafından yönetilen bir Lockheed Vega 1 tek kanatlı uçakla ilk uçuş deneyimi kaydedilmişti. Bunun gibi kısa keşif uçuşları sayesinde bilim insanları ve haritacılar kıtanın topografyası hakkında bilgileri edinebildiler. Bugün hâlâ kıtanın bir havalimanı yok, fakat 50’ye yakın iniş pisti mevcut. Yine de buzulların göz alıcı ışık yansıması pilotlar için endişe verici. Nitekim Antarktika’ya ulaşım da çoğunlukla gemilerle yapılıyor. Bu yüzden, bir A340’ın kıtadaki bir buz pistine indiğini görmek tarihi bir adım ve ilerleyen yıllarda da bu tip inişlerin artabileceğine bir işaret olarak görülüyor.

Uçağın pilotu Mirpuri ise Antarktika’ya uçuş deneyimini şöyle anlatıyor: “Alandaki yansıma gerçekten çok fazla, dışarının ve uçak içindeki görüntüyü dengelemeye özel uçuş gözlükleri yardımcı oluyor.”

Bu ilk uçuşun ardından A340, küçük bir turist grubunu ve bilim insanını Antarktika’ya götürmeyi planlıyor.

Tarihi uçuş anının baştan sona kaydedildiği video ise Antarktika’nın muhteşem güzellikteki bembeyaz manzarasını gözler önüne seriyor.