Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Siz Hiç Kuzey Işıkları’nı Gördünüz mü?

7 Ocak 2022
Siz Hiç Kuzey Işıkları’nı Gördünüz mü?

Kuzey Kutbu semalarında her sene eylül ila nisan ayları arasında gerçekleşen ışık dansını izlemenin önemli bazı püf noktaları var.

www.sebnemdenktas.com

Doğanın insanoğluna sunduğu en görkemli şovlardan biridir Kuzey IşıklarıKutup Işıkları ya da Kutup Aurorası olarak da anılırlar. Kuzey Kutup ülkelerinde görülen, Dünya’nın manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu meydana gelen rengârenk doğal ışımalar günlerce zifiri karanlık gökyüzünü aydınlatır. Kuzey Kutup Dairesi’ne ne kadar yakınsanız aurora’yı görme şansınız o kadar artar… Bu görsel şölen çoğunlukla İsveç, Norveç, Finlandiya, Alaska, Kanada, Grönland ve İzlanda’da her yıl eylül ila nisan ayları arasında izlenebilir. Ancak bazı önemli noktaları dikkate almadan planlama yaparsanız, Kuzey Işıkları’nı göremeden eve dönebilirsiniz.

  • Fırtınalı havalarda Kuzey Işıkları’nı görmek neredeyse imkânsızdır. Seyahat planlamanızı erkenden yapmak yerine olabildiğince son dakikaya kadar beklemek ve hava koşullarını yakından takip ederek planlama yapmak en doğrusu olacaktır.
  • Kuzey Işıkları’nı görebilmek için spesifik bir tarih aralığına değil, sadece karanlık ve açık bir gökyüzüne ihtiyacınız var. Ağustos sonundan nisan ayına kadar her karanlık ve açık gökyüzünde bu ışık dansını izlemeniz mümkün. Bu yüzden planlama yaparken belli aylarda seyahat etmeye çalışmak yerine gökyüzünün açık, sakin ve havanın fırtınasız olacağı bir dönemi yakalamaya çalışın. Bunun için Aurora Forecasts temalı aplikasyonarı ve internet sitelerini takip edebilirsiniz.
  • Çoğu gezgin, Kuzey Işıkları için soğuk kış aylarını bekler. Oysa dediğimiz gibi ışık dansını izlemek için havanın soğuk değil, karanlık olması gerekmektedir. Kısacası ağustos ve nisan aylarında, özellikle de ekinoks tarihlerinde en iyi deneyimi yakalayabilirsiniz. Ama gitmişken kar örtüsünün muhteşem güzelliğini de yaşamak isterseniz aralık, ocak ve şubat ayları daha doğru bir seçim olacaktır.
  • Ay ışığı, aurora’yı görmenizi engelleyebilir. Özellikle dolunayın parlak atmosferinde görüş çok daha zor bir hal alır. Ay’ın evrelerine uygun bir seyahat planlaması size büyük kolaylık sağlayacaktır. Yeni Ay’dan bir hafta öncesi veya üç gün sonrası güzel bir seyahat dönemi olabilir.
Siz Hiç Kuzey Işıkları’nı Gördünüz mü?
Auroa Village
  • Aurora’yı görmek için Kuzey Kutbu’ndasınız evet; ama yine de ışıkları yakalamak için olabildiğince kuzeye çıkmaya, insan yerleşimlerinden uzaklaşmaya ve hep kuzeye doğru bakmaya özen gösterin. Sabırlı olun ve uykusuzluğa hazırlanın. Bazen ışıkları görmek için en iyi saatler gece yarısından sonrasıdır…
  • Kuzey Işıkları için değil, Kuzey Kutup ülkelerini görmek ve sundukları muhteşem doğal güzellikleri yaşamak için seyahat ederseniz hayal kırıklıklarını en baştan önlemiş olursunuz.
  • Norveç’de Tromso, İsveç Laponyası, İzlanda’da Reykjavik, Kanada’da Yukon, Fin Laponyası’nda Rovaniemi ve Grönland’da Ilulissat, Kuzey Işıkları’nın en iyi izlendiği bölgeler listesinde ilk sıralarda yer alır.
  • Kuzey Kutup ülkelerinde birbirinden şık cam iglolarda ya da benzeri otel odalarında konaklamak hem eşi benzeri olmayan bir deneyim hem de seyahatinizi kolaylaştıracak önemli bir seçim. Aksi takdirde gece yarısından sabaha kadar dışarıda rehberinizle beraber ışık avına çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Cam iglolarda konakladığınızda gece boyunca biraz uyuyup biraz uyanık kalmaya çalışarak sıcak yatağınızdan gökyüzündeki ışık dansını rahatlıkla izleyebilirsiniz.
Siz Hiç Kuzey Işıkları’nı Gördünüz mü?
Glass Resort