Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Rolls-Royce’un İkonik Heykelciği de Elektrik Akımına Kapılıyor

10 Şubat 2022
Rolls-Royce’un İkonik Heykelciği de Elektrik Akımına Kapılıyor

Lüks İngiliz otomobil markası Rolls-Royce, ikonik Spirit of Ecstasy heykelciğinin yeniden tasarlanmış versiyonunu duyurdu.

Geçtiğimiz ekim ayında Rolls-Royce’un ilk tamamen elektrikli otomobilini üretme yolunda ilk adımlarını attığını duyurmuştuk. 2023’ün dördüncü çeyreğinde piyasaya çıkarılması planlanan bu ilk tamamen elektrikli otomobil, aynı zamanda önümüzdeki 10 sene içerisinde tüm ürün gamlarındaki otomobillerini elektrikli üretmeyi hedeflediğini duyuran marka için bir dönüm noktasıydı. Testleri devam eden bu tamamen elektrikli otomobilin marka tarihinde yer edecek bir diğer mühim değişiklik de ikonik Spirit of Ecstasy heykelciğinin bu kapsamda yeniden tasarlanması.

Heykelciğin değişimine gelmeden önce biraz geçmişine bakacak olursak 111 sene geriye gitmemiz gerekiyor. Spirit of Ecstasy, 6 Şubat 1911’de Rolls-Royce’un fikri mülkiyeti olarak tescil edilmişti. O dönemlerde, bu ikonik heykelcik henüz ortaya çıkmadan önce bazı Rolls-Royce sahipleri otomobillerinin üzerine kara kedi, küçük şeytan ve neşeli polis gibi tuhaf süsler takmaya başlayınca marka işin gidişatından endişelenip kendilerine has bir ikon yaratmaya karar verdi. Londra Kraliyet Sanat Koleji mezunu ve döneminde önde gelen sanatçılarından biri olan Charles Robinson Sykes’a başvuran bugünkü heykelciğin (o vakitlerde adı “Hızın Ruhu”ydu) ilk halini hayata geçirdi. Tıpkı markanın ve motorların zamanla gelişip evrildiği gibi bu küçük heykelciğin formu da değişip durdu, fakat her zaman Skyes’ın orijinal eskizlerine sadık kalındı. 1911 formunda yaklaşık 18 cm olan heykelcik, günümüzde 100,01 mm boyunda üretiliyordu. Ve şimdi, yeniden değişim vakti geldi.

Rolls-Royce’un İkonik Heykelciği De Elektrik Akımına Kapılıyor
Rolls-Royce’un İkonik Heykelciği De Elektrik Akımına Kapılıyor

111 yıl önce bugün, Spirit of Ecstasy, Rolls-Royce’un resmi bir parçası olup markamız için manevi bir yönü temsil etmeye başladı. Bir sembol olmanın ötesinde markamızın somutlaşmış hali ve hem markamız hem de müşterilerimiz için sürekli bir ilham, gurur kaynağı oldu. Markamız gibi, o da doğasına ve karakterine sadık kalarak her zaman çağa ayak uydurmuştur. Yeni formunda her zamankinden daha modern ve zarif, şimdiye kadarki en aerodinamik amblem. Cesur elektrikli geleceğimizin pruvasını süsleyecek.

Torsten Müller-Ötvös, Rolls-Royce’un CEO’su

Yenilenen Spirit of Ecstasy 82,73 mm boyuyla selefine göre biraz daha kısa. Daha önce ayakları bitişik, bacakları düz ve beline doğru eğilmiş halde duruyordu. Şimdi rüzgâra karşı hazırlıklı; bir bacağı önde, vücudu aşağıda, gözleri hevesle ileriye odaklanmış. 830 saatlik birleştirilmiş tasarım modelleme ve rüzgâr tüneli testinden geçen heykelcik yeni otomobil Spectre’nin 0,26’lık sürükleme katsayısına (cd) yardımcı oluyor. Bu da elektrikli modeli şimdiye kadar üretilmiş en aerodinamik Rolls-Royce yapıyor. Bu yeni Spirit of Ecstasy’deki en büyük değişim ise heykelciğin duruşunda oluyor, tıpkı Rolls-Royce’un elektrik enerjisine evrilen duruşunda olduğu gibi.

Rolls-Royce’un İkonik Heykelciği De Elektrik Akımına Kapılıyor
Rolls-Royce’un İkonik Heykelciği De Elektrik Akımına Kapılıyor