Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Renk ve Zaman Bir Arada: Defy Double Tourbillon Felipe Pantone

26 Aralık 2021
Renk ve Zaman Bir Arada: Defy Double Tourbillon Felipe Pantone

Zenith’in sokak sanatçısı Felipe Pantone ile birlikte tasarladığı Defy 21 Felipe Pantone, zaman ve rengi bir araya getirerek kinetik sanatı bileklere taşıyor.

Watches & Wonders 2021 kapsamında Saatolog Özel Röportaj serisinde Zenith Ürün Geliştirme Başkanı Romain Marietta ile gerçekleştirdiğimiz sohbette, Defy 21 Spectrum serisinden rengârenk saatlerin renkli taşlarla bezenmiş öyküsünü dinlemiştik. Bu erkek kol saatleri gelişmiş kronograf özellikleri ve bol pırlantalarıyla olduğu kadar yeşil, mor, mavi ve turuncu renkleriyle de öne çıkıyordu. Öyle ki, Marietta’yı dinlerken gözlerimizi bu rengârenk saatlerden alamamıştık. Fakat Defy 21 Spectrum, Zenith’in 2021’de tanıttığı ilk renkli seri değildi. Marka, Watches & Wonders 2021’den yaklaşık bir ay önce Defy Double Tourbillon Felipe Pantone’la yüksek saatçilik dünyasına renk getirmeye başlamıştı bile.

Only Watch bienal yardım müzayedesini desteklemek için tasarlanan Defy Double Tourbillon Felipe Pantone, adından da anlaşılacağı üzere çağdaş sanatçı Felipe Pantone ile işbirliğinde üretildi. İşbirliğinin bir ortağı sokak sanatının en dinamik isimlerinden Felipe Pantone olunca, bu yeni model için markanın en gelişmiş kronografı Defy 21 tercih edilmiş. Bu yüzden de Defy 21 Felipe Pantone için kadranından mekanizmasına kadar dinamizmin kendisi desek yeridir.

44 mm çapında tasarlanan siyah seramik kasanın bezel kısmına kareli defter deseni ve saatin dört köşesine işlenen “FP#1” sembolü (Zenith’in sanatçıyla ilk işbirliğini temsil ediyor) sanatçının modelin ön yüzündeki imzası. Pantone’un renkli yanını ise gökkuşağı renginde tasarlanmış ibreler, saat imleçleri ve saat 3 yönünde konumlandırılmış alt kadranda görüyoruz. Parlayan yıldırımlara benzeyen bir girintili çıkıntılı formda tasarlanmış renkli akrep ve yelkovan da kadranın dinamizmini yükselten unsurlardan (yıldırım simgesi, Pantone’un işlerinde sıklıkla görülmekte).

Renk Ve Zaman Bir Arada: Defy Double Tourbillon Felipe Pantone
En başından beri düşlenen saat konseptinin zamanı ve ışığı bir araya getirerek kola takılabilen kinetik bir sanat eseri yaratmak olduğunu söyleyen Pantone, elde edilen sonuçtan oldukça heyecanlı olduğunu dile getiriyor.

Saatin kalbi olan mekanizmasına geldiğimiz vakit, gökkuşağı ile yeniden karşılaşıyoruz. Kronograf köprüleri renkli PVD ile kaplanmış, ki kadrandan görülen renkli kısım da burası oluyor. Saatin kalbi kalibre El Primero 9004 ile atıyor, bu otomatik mekanizma 50 saatlik güç rezervine sahip. Saniyenin 1/100’i hassasiyetinde ölçüm yapan 9004, markanın en hızlı ve hassas mekanizması. Mekanizmanın en estetik dokunuşu ise lazer tekniğiyle köprülere işlenen hareli desen oluyor.

Desenli siyah kauçuk ve gökkuşağı yansımalı kauçuk seçenekleri olan Defy 21 Felipe Pantone, âdeta bir sanat kitabını andıran bir sunum kutusuyla birlikte teslim ediliyor. Yalnız saat mi? Bu kutuyla birlikte sokağın renkli sanatı da kendi zamanınıza taşınıyor.