Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Perde Aralanıyor: Apple Car Böyle mi Görünecek?

18 Kasım 2021
Perde Aralanıyor: Apple Car Böyle mi Görünecek?

İngiliz otomobil kiralama şirketi Vanarama, Apple Car’ın olası görünümünü tasarladı.

Duyurulduğu günden beri Apple Car, bir muamma olarak hayatımıza girdi. Otomobilin tasarımından lansman tarihine pek çok bilgi saklı tutuldu ve hatta saklı tutulmakla kalmayıp Apple’ın bir elektrikli otomobil üzerinde çalışıp çalışmadığı bile tartışıldı kimi zaman. Peki, bir dolu spekülasyonun dışında Apple Car denilince gözünüzde ne canlanıyor? Bugüne kadar bu sorunun karşılığında bir görüntü tahayyül etmek pek mümkün olmasa da Vanarama’nın tasarladığı üç boyutlu modelle tam anlamıyla bir enigma olan Apple Car olası bir görünüme kavuşuyor.  

Perde Aralanıyor: Apple Car Böyle mi Görünecek?

Vanarama bünyesindeki bir ekip, pek çok ayrıntı ve bilgi eksikliğine rağmen Apple tarafından dosyalanan orijinal patentlere dayanarak 3 boyutlu bir konsept otomobil tasarladılar. Kompakt bir SUV görünümünde olan 3 boyutlu modele önden bakıldığında dikkati çeken ilk ayrıntılardan biri ince uzun bir şerit şeklindeki farlar oluyor. Hibrit bir otomobil olmasına rağmen ızgaralar da muhafaza edilmiş tasarımda. İç kısımda ise tüm ön panel dokunmatik ekranla kaplanmış. Direksiyon, Siri bağlantılarına sahip olmakla beraber Apple logosu ve düğmeleriyle klasik bir Apple aygıtını andırıyor. Olası modelin direksiyonu otomobil meraklılarınca pek sevilmemiş olsa da Apple tasarımıyla modern ve fütüristik bir görünüm sergiliyor. Tasarımın dikkat çeken bir diğer özelliğiyse oldukça kalın lastikleri oluyor. Neredeyse tamamı camdan oluşan üst kabin de otomobilin öne çıkan bir diğer yanı.

Perde Aralanıyor: Apple Car Böyle mi Görünecek?

Vanarama’nın tasarladığı 3 boyutlu model Apple Car’ın gerçek görünümünü yansıtmasa bile tamamen hayal ürünü olmadığı için bugüne dek sunulan diğer tasarımlardan ayrılıyor. Hatta modern iç tasarımıyla hem oldukça gerçekçi hem de arzu edilir bir örnek sunuyor.

Elon Musk’ın Tesla Cybertruck modelini andırması da yapılan yorumlar arasında, fakat Vanarama tasarımı Apple Car çok daha ince ve gerçekçi bir görünüme sahip. Bugün artık otomobillerin elektrik akımına kapıldığını ve geleceğin hibrit otomobillerde olduğunu görmek zor değil. Fakat görünen o ki değişim yalnız motorda değil, tasarımlarda da kendisini gösterecek. Apple Car ya da Tesla Cybertruck’ı incelerken çok eski zamanların bilimkurgu filmlerinden çıkmış uçan otomobiller aklıma gelirken geleceğin otomobillerinin neye benzeyeceğini merak etmeden edemiyorum. Bekleyip göreceğiz.

Perde Aralanıyor: Apple Car Böyle mi Görünecek?