Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Omegawatches

29 Aralık 2020
Omegawatches

Omega, titanyum ve seramik gibi yeni kasa metalleri saat üretiminde ilk defa kullanmakla kalmayıp, merkezi tourbilon ve Co-Axial eşapmanı da saat dünyasına kazandırdı.

Omegawatches
watch-omega-speedmaster

Omega, 1848’de saat ustası Louis Brandt tarafından La Chaux-de-Fonds’da ufak bir atölye olarak kuruldu. Dünyanın en hassas saatlerini üretmek isteyen Brandt’in yaptığı saatlerin ünü kısa süre sonra Avrupa’ya ulaştı. Brandt’ten sonra aile şirketini iki oğlu devraldı; 1880’de atölyenin ismi Louis Brandt & Fils olarak değişti, atölye ise Biel’e taşındı. Beş yıl sonra Brandt Kardeşler, ilk seri üretim kalibreleri Labrador’u ürettiler, 1892’de ise dünyanın ilk dakika tekrarlayıcı kol saatini ortaya çıkardılar. 1894’te saatçilikte yeni bir standart olan Omega 18-ligne kalibre doğdu; bu kalibrenin parçaları ilk kez dünyadaki herhangi bir saat ustası tarafından yerleştirilebilecek şekilde kurulmuştu. Bu kalibre, 1895’te markaya da ismini verdiHassas Omega kronometreleri henüz 1905’te 16 spor organizasyonunun resmi zaman tutucusu durumundaydı. Marka, 1932’den bu yana Olimpiyat Oyunları’nın da resmi zaman tutucusudur. Dünyanın ilk ticari olarak üretilmiş dalış saati Marine 1932’de üretilirken marka, tarih 1940’ı gösterdiğinde İngiliz Donanması’nın en büyük saat tedarikçisi konumundaydı. 1947’de endüstrinin ilk tourbillon kol saati mekanizmalarından biri üretildi. İkonik dalış serisi Seamaster 1948’de, kadranında Cenevre Gözlemevi onaylı sekiz hassasiyet rekorunu simgeleyen yıldızlarıyla Constellation 1952’de, markanın ilk kadın otomatik kol saati Ladymatic 1955’te, Speedmaster ve Railmaster 1957’de doğdu. Speedmaster, Ay’a ilk kez ayak basıldığı NASA’nın Apollo 11 görevinde yer aldıktan sonra Moonwatch olarak bilinmeye başlayacaktı. Marka, o tarihten bu yana NASA ile yakın bir işbirliği içinde pek çok uzay görevinde yer almıştır. Öte yandan İtalyan dağcı Reinhold Messner, Antarktrika’ya ilk kez ayak bastığında navigasyon için kolundaki Speedmaster’ı kullanmıştı.Omega, İsviçre saat endüstrisinin Quartz Krizi’nde Swatch Group şirketler grubunun en büyük üyesi olarak önemli bir rol oynadı. Société Suisse de l’Industrie Horlogère ile Allgemeine Schweizerische Uhrenindustrie AG (ASUAG) 1983’te ekonomik ve stratejik sebeplerle birleşerek bugünkü Swatch Group’un öncülü olan SMH’yi oluşturdu. Omega bütün grubun pilot markası haline geldi ve tasarım, teknoloji ve işlevsellik açısından hep öncü bir konuma sahip oldu.

Geriye bakınca denebilir ki, kompleks eşapmanın en üst düzeyde hassasiyet gerektiren parçalarıyla birlikte endüstrileştirilmesi, Swatch Group’un en parlak başarıları arasındadır. Omega saatlerde sadece titanyum veya seramik gibi yeni kasa materyalleri ilk defa sahneye çıkmakla kalmadı; merkezi tourbillon ve George Daniels’ın icadı Co-Axial eşapman da kullanıldı. Hatta yakın geçmişte sunulan saatlerde bu iki teknoloji bir araya getirildi. Yağlanma ihtiyacını ve parçaların sürtünmesini en aza indirerek saatin hassasiyetini önemli ölçüde artıran saatçiliğin en önemli yeniliklerinden ortak eksenli eşapmanın (Co-Axial) yaygın olarak kullanılması, markanın kendi pazar segmentindeki teknik öncülük iddiasını vurguluyor. Bir sonraki yenilik, saat mekanizmasının manyetik radyasyona karşı konvansiyonel bir kafesle değil, bütün olarak dayanıklı hale getirilmesi olmuştur. Co-Axial eşapmana sahip bütün Omega saatleri, ki bu mekanik koleksiyonun yüzde 90’dan fazlası demektir, bu antimanyetizm teknolojisiyle donatılmış bulunuyor.NASA işbirliğiyle Ay’a çıkan saati, iddialı dalış serisi ve 1995’ten bu yana James Bond filmlerinde kullanılan saatlerin dahil olduğu Omega Koleksiyonu’nun son yıllardaki modelleri, COSC kronometre testinden başka İsviçre Federal Ölçüm ve Ayar Enstitüsü (METAS) ile işbirliği içinde geliştirilen sekiz yeni “Master Chronometer” manyetik alan testinden geçmek zorunda. Test ve sertifikalandırma çalışmaları ise bir süredir, Biel’deki Swatch Group şirket binasının merkezinde bulunan ve Japon mimar Shigeru Ban tasarımıyla tamamen sürdürülebilir bir fabrika haline getirilen yeni Omega binasında yapılıyor.

Instagram: @omega

Yıllık Üretim: Yaklaşık 750.000 adet

Kuruluş Yılı: 1847

En Önemli Koleksiyonları: Seamaster, Constellation, Speedmaster