Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Manhattan Silueti

21 Aralık 2020
Manhattan Silueti

Omega’nın 68. yılını kutlayan klasik saat serisi Constellation’ın bugünkü tasarımına ulaşmasında efsanevi tasarımcı Gérald Genta’nın imzası var.

Manhattan Silueti
Manhattan Silueti

Günümüzün en ikonik “klasik saat” serilerinden biri olan Constellation, aslında 1948’de Omega’nın yüzüncü yılını kutlamak üzere 6.000 limitli bir kronometre sertifikalı model olarak, Centenary adıyla çıkmıştı. Çok sevilen model, 1952’de İkinci Dünya Savaşı’nda uçan bir jetin adını alarak Kalibre 354 mekanizma ile Constellation adıyla yeniden üretildi. Saatin kasa arkasında Omega’nın 1931’de kırdığı sekiz kronometre rekorunu temsil eden sekiz yıldız ve gözlemevinin işlenmiş konumu bulunuyordu.

Manhattan Silueti
Manhattan Silueti

Efsanevi saat tasarımcısı Gérald Genta, on iki köşeli pie-pan kadranı, Dauphine tarzı ibreleri ve zarif boynuzlarıyla bugünün ikonik görüntüsünü yarattı. 1982’de ise bu Manhattan’ın duyurulmasıyla Constellation büyük oranda bugünkü görüntüsüne ulaştı: Entegre bilezik, Roma rakamları, kasada dört pençe, saatin 6 yönü üzerinde bir yıldız ve sekiz yıldızlı bir takımyıldızla Cenevre Gözlemevi’nin yer aldığı bir madalyonun mühürlendiği bir arka kapak… Bu mühür, 1933 ve 1936’da belirlenen dünya hassaslık kayıtlarını uyandırmak için tasarlanmış. 

Manhattan Silueti
Manhattan Silueti

Bu hassas ve klasik serinin 68. yılında Gents Koleksiyonu, 41 mm’lik kasayla ve yine ikonik pençelerle karşımıza çıkıyor. Paslanmaz çelik, 18 ayar altın veya ikisinin birleşimini içeren modellerde bezeller, 1982’de duyurulan Constellation Manhattan’ın parlak safir cam kullanılan görüntüsünden ilham alarak cilalı seramikten üretilmiş; Roma rakamlı indeksler ise Omega Ceragold veya Liquidmetal’den üretilmiş. Sadece bir modelde de karartılmış Roma rakamları ve paslanmaz çelik bezel kullanılmış. 

Manhattan Silueti
Manhattan Silueti

Kasa ve pençeler, Constellation’a hacimli bir görüntü veriyordu; yeni modellerde bunu engellemek için bu kez kenarları boyunca eğim verilmiş, bu da saatin artık daha ince görünmesini sağlamış. Saatin ibreleri ve kurma kolu günümüzün tasarım anlayışıyla güncellenmiş. İbreler ise ilhamını Manhattan siluetinden, özellikle Özgürlük Kulesi’nin üçgen yüzlerinden almış.

“Centilmenliği” vurgulayan Gents Koleksiyonu’nun klasik modellerin yeni versiyonunda çoğunlukla anti-bakteriyel kauçuk kaplama deri kayış kullanılmış. Saatin dekoratif metal kısımları, kayışı kasaya bağlıyor. Saati bilezikle kullanmak isteyenler ise herhangi bir Constellation 39 mm bilezikle eşleştirebiliyor.

Manhattan Silueti
Manhattan Silueti

Saatlerin safir kristal kasa arkası ise en yüksek hassasiyet, performans ve manyetik direnç standartlarında İsviçre Federal Metroloji Enstitüsü (METAS) tarafından onaylanmış Master Chronometer sertifikasına sahip Master Co-Axial Calibre 8900 / 8901’i gösteriyor.