Range Rover Evoque

Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

0-0-7

27 Aralık 2020
0-0-7

Sinema tarihinin en karizmatik James Bond’ları arasına adını yazdıran Daniel Craig, “No Time to Die” filmiyle seriye veda ediyor. Bu son macerasında ise tasarım sürecine bizzat dahil olduğu yeni bir eşlikçisi var: Omega Seamaster Diver 300M 007 Edition.

0-0-7
0-0-7

Daniel Craig’in beşinci ve son James Bond filmi ‘‘No Time to Die’’ Nisan 2021 itibariyle vizyona girecek. Zaman yaklaştıkça James Bond’u bundan böyle hangi aktörün canlandıracağına yönelik tartışmalar da giderek daha hararetli bir hal alıyor: Idris Elba mı, Tom Hardy mi, yoksa Henry Cavill mi?

2015’teki 24. Bond filmi “Spectre”nin kırdığı gişe rekorları düşünülünce 25. Bond filminin neden tüm dünyada bu denli merak uyandırdığını anlamak da o oranda kolaylaşıyor. Tüm zamanların en ünlü ajanı, Ian Fleming tarafından 1953’te yaratıldıktan sadece dokuz yıl sonra “Dr. No” ile ilk kez filme uyarlanmıştı; o tarihten bu yana da kullandığı otomobilden taşıdığı bavula kadar hayatındaki tüm detaylar birer klasiğe dönüşen Bond, 25 yıldır Omega saat takıyor. Yani 25. James Bond filmi “No Time to Die”, aynı zamanda Omega ve Bond işbirliğinin 25. yılının kutlaması. (İşbirliği, 1995 yapımı “Goldeneye” ile başlamıştı.) Bond’a ilk Omega saati ekranda (Seamaster 300M Quartz) taktıran, Eon Yapım’ın kostüm tasarımcısı Lindy Hemming olmuş. Hemming, Bond’a ilk kez Brioni takım giydirdikten sonra ona uygun bir saat aramış; artık Bond’un şehirli genç havasından çıkması, daha modern ve Avrupalı görünmesi gerektiğini düşünmüş. Kendisi de eskiden deniz donanmasında görevli olan babasının ve arkadaşlarının Omega taktığını görünce bir deniz komutanı olan Bond’un (denizle ilgili olduğu için kadranı mavi) bir Omega takmasına karar vermiş ve Omega’nın kapısını çalmış. İlk başta aralarındaki ilişki bir işbirliği düzeyinde değilse de bu eşleşme öyle başarılı olmuş ki, tam 25 yıldır müthiş bir sinerjiyle devam ediyor.

0-0-7
0-0-7

Belki de tüm zamanların en şık Bond saati olan Omega Seamaster 300M 007 Edition’ın tasarımında başrol yıldızı Daniel Craig ile birlikte çalışılmış. Kendisi de vintage saatlere düşkün büyük bir koleksiyoner olan Craig ve yapımcılar, filmde ajanın saatinin hafif olması gerektiğine karar verdikleri için yeni saatte Speedmaster Apollo 11 45. yıl saatinde de gördüğümüz Grade 2 titanyum kullanılmış. Askeri ihtiyaçların göz önünde bulundurulduğu saat, titanyum gibi yeni bir materyalden üretilse de retro bir görünüme sahip. Bu fikir de Daniel Craig’den çıkmış: Craig, saatin daha klasik bir görünüme ve renklere sahip olmasını istemiş. Yine hafifliği sağlayan titanyum, ayarlanabilir tokaya sahip hasır örgü bilezik ise retro etkiyi güçlendirmiş.

0-0-7
0-0-7

Saatin ağırlığını azaltmak için kadranda ve bezelde “tropikal” kahverengi alüminyum kullanılırken bezel dalış skalası ile karartılmış akrep, yelkovan ve göstergelerdeki Super-Luminova sayesinde dalış saati klasik görünümünü korumuş. Saatin arka kısmında gerçek askeri kol saatlerinde de olduğu gibi bir dizi rakam bulunuyor: “0552”, donanma personelini belirten kod numarası iken “9237697” dalgıçların saat numarası olarak kullanılıyor. “A” harfi, vidalı kurma kolu olan bir kol saatini ifade etmede kullanılan kod iken “007” ise James Bond’un unutulmaz ajan numarası olarak saatte yer alıyor. “62” sayısı ise ilk James Bond filminin yılını simgeliyor. Saat, tüm işlemeleri doğru hizada tutan Naiad Lock kasa arkasıyla tamamlanmış.

2015’te çıkan “Spectre” versiyonu 7.007 adetle sınırlı olsa da yeni versiyon limitsiz olarak satışa sunulmuş. Saatin içinde markanın imzası, George Daniels icadı co-axial eşapmanlı ve METAS onayıyla Master Chronometer sertifikalı otomatik Omega 8806 mekanizma bulunuyor. Mekanizma 15 bin gauss’a dek anti-manyetik etkiye sahip. 55 saat güç rezerviyle saat, saatçilik dünyasının ikonik dalış saatlerinden biri aynı zamanda: 42 mm titanyum kasası çizilmeye duyarlı, su altında okunurluğu artıran indeksleri, Super-Luminova dolgusu, yansıtmasız safir kristal camı, tek yönlü bezeli, 300 metreye dek su geçirmezliği ve helyum valfi mevcut.

0-0-7
0-0-7

Titanyum hasır örgü bilezik dışında koyu kahverengi, gri ve bej renklerde NATO kayış seçeneği olan modelin kayış tokasına ve boynuzlarına 007 numarası işlenmiş. Saat, yine 007 yazısı işlenmiş özel kahverengi kumaş çantasında sunuluyor. Tam da gusto sahibi bir ajana göre! “Ölmek İçin Zaman Yok”, ama aktif görevden ayrılıp Jamaika’da sakin yaşamın keyfini sürerken göreve çağrılan Bond’un kolunda onu görmek için kısa bir süre kaldı.

0-0-7
0-0-7

OMEGA SEAMASTER DIVER 300M 007 EDITION’IN TASARIM SÜRECİNE KATILAN DANIEL CRAIG:

“Bana ilk Omega saatimi 18 yaş günümde babam verdi. Altın kaplama bir saatti. Onu çok uzun süre taktım, sonra bir gün pimlerinden biri çıktı ve bu yüzden saatimi kaybettim. Ne yazık ki bir daha da bulamadım. Ancak o, benim ilk gerçek saatimdi. Bu nedenle eski tarz Omega’ları oldum olası çok sevdim. Muhtemelen tasarımcılar aynı şeyi zaten yapacaklardı; fakat ben ısrarla ‘Geçmişe bakın, geçmişte sahip olduklarınıza bakın’ dedikçe aslında bir hayli ipucu vermiş oldum. Gerisi, ona bir NATO kayış eklemekti ki ben bunu yıllardır yapıyorum.”

Nisanda vizyona girecek “No Time to Die” (Ölmek İçin Zaman Yok) Bond filminin fragmanını izlemek için: