Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Omega Seamaster, 75. Yılında Yaz Mavisine Bürünüyor

5 Temmuz 2023
Omega Seamaster, 75. Yılında Yaz Mavisine Bürünüyor

Seamaster koleksiyonunun 75. yılını kutlayan Omega, Mikonos’ta düzenlediği davetle yaz mavisi renginde tasarlanan 11 yeni Seamaster modelini tanıttı.

Tüm zamanların en ikonik saat serilerinden Seamaster bundan 75 sene önce, 1948’de Omega 100. yılını kutlarken duyurmuştu. “Şehir, deniz ve kasaba” için uygun bir saat üretmek için yola çıkan marka, İkinci Dünya Savaşı sırasında cephede kendini ispat etmiş teknolojilerini kullanarak, sonraları asıl denizle eşleşecek Seamaster serisinin ilk modellerini saat dünyasıyla paylaştı. Yıllar içerisinde yalnız markanın değil yüksek saatçilik dünyasının en ikonik serilerinden biri haline gelen Seamaster koleksiyonu bu sene 75. yılını kutluyor. Serinin 75. yılı için “Yaz Mavisi” temalı 11 yeni saat duyuran Omega, saatlerin tanıtımını Mikonos’ta düzenlediği; George Clooney, Naomie Harris ve Jesse Willams gibi isimlerin de katıldığı bir davetle yaptı. Omega’nın denizle olan bağından ilhamla tasarlanan saatlerin ortak özelliği, su direnci arttıkça rengi koyulaşan mavi renkleri.

Omega Seamaster, 75. Yılında Yaz Mavisine Bürünüyor
Seamaster koleksiyonunu temsil etmek için yaratılan kasa arkası tasarım, Roma deniz tanrısı Neptün’ün denizatı figürlerinden ilham alıyor. Üç uçlu mızrak taşıyan Poseidon ve iki denizatına, Seamaster logosu eşlik ediyor.

Seamaster Aqua Terra – Co-Axial Master Chronometer

Lüks yat güvertelerini andıran tik desenli kadranlar ve yelkenli formundaki indekslerle okyanustan ilhamla tasarlanan yeni Aqua Terra koleksiyonunda paslanmaz çelik kasada üç yeni model yer alıyor. Tüm modellerde gün ışığı fırça finisajlı yaz mavisi kadran ve kadranın rengini tamamlayacak şekilde rodyum kaplamaları ibreler ve indeksler kullanılmış. 38 mm çapındaki modelde Co-Axial Master Chronometer 8800 mekanizma, 41 mm çapındaki modelde ise Co-Axial Master Chronometer 8900 saate hayat veriyor.

Omega Seamaster, 75. Yılında Yaz Mavisine Bürünüyor

Seamaster Aqua Terra Worldtimer Co-Aixal Master Chronometer

İlk defa 2017’de tanıtılan Worldtimer saatlerinin kadranları, doku ve renklerinde lazer teknolojisi kullanılarak dünyanın yukarıdan görünümünü bileklere taşıyor. Bu sefer okyanusları kucaklayan kadranın etrafında dünyanın farklı konumlarını içeren gümüş bir halka yer alıyor. 43 mm çapında paslanmaz çelik kasada üretilen saatte, Co-Axial Master Chronometer 8938 mekanizma yer alıyor. Worldtimer modeli, su altı dünyasında 150 metreye kadar zamanı ölçebiliyor.

Omega Seamaster, 75. Yılında Yaz Mavisine Bürünüyor

Seamaster 300 Co-Axial Master Chronometer 300

İlk defa 1957’de tanıtılan ve su geçirmezlik özelliğiyle tanınan Seamaster 300’ün yeni modeli, 41 mm çapında paslanmaz çelik simetrik kasayla tasarlanmış. 300 metreye kadar su geçirmeyen Seamaster 300’ün yaz mavisi rengindeki kadranına rodyum kaplı ibreler, girintili indeksler ve açık mavi renkli Super-LumiNova dolgular eşlik ediyor.

Omega Seamaster, 75. Yılında Yaz Mavisine Bürünüyor

Seamaster Diver 300M Co-Axial Master Chronometer

1993’ten bu yana Omega ailesinin bir parçası olan Diver’ın yeni modelleri, 42 mm çapındaki paslanmaz çelik kasası, dalga desenli seramik kadranı, çelik ya da mavi kauçuk kayış seçenekleriyle klasik bir dalış saati. Diver’ın güç kaynağı ise Omega’nın Co-Axial Master Chronometer 8800 mekanizması.

Omega Seamaster, 75. Yılında Yaz Mavisine Bürünüyor

Seamaster Planet Ocean Co-Axial Master Chronometer

2005’te, daha sonraları simgesi haline gelecek turuncu bezeliyle tanıtılan Planet Ocean 600M, adından da anlaşılacağı üzere 600 metreye kadar suya dayanıklı. 39,5 mm çapında paslanmaz çelik kasada üretilen modele, açık mavi dalış ölçeğine sahip mavi seramik bezel ve seramik kadran eşlik ediyor. Bu yeni Planet Ocean’a Co-Axial Master Chronometer 8800 mekanizması güç veriyor.

Omega Seamaster, 75. Yılında Yaz Mavisine Bürünüyor

Seamaster Ploprof Co-Axial Master Chronometer

Okyanusların en zorlu basınç koşullarına direnebilen PloProf (Fransızcada profesyonel dalgıç anlamına geliyor), saatçilik dünyasının en dayanıklı dalış saatlerinden biri. Gün ışığı finisajlı mavi kadranıyla OMEGASTEEL malzemeden üretilen yeni Ploprof, tasarım özelliklerini 1971’de piyasaya sunulan orijinal modelden alıyor. Saatin ikonik monoblok kasası, meşhur vidanın yanı sıra bu modelde mavi seramik halka taşıyan, saat 2 pozisyonundaki karakteristik güvenlik butonuyla üretilmiş. Saatin kalbinde ise Co-Axial Master Chronometer 8912 mekanizma yer alıyor.

Omega Seamaster, 75. Yılında Yaz Mavisine Bürünüyor

Seamaster Ultra Deep Co-Axial Master Chronometer

2019’da üretilen ilk Ultra Deep, dünyadaki en derin noktaya ulaşarak tarihe imza atmıştı. Mariana Çukuru’na yapılan âdeta bir dünya rekoru olan bu dalışın ardından Omega, geliştirmeleriyle saati 6.000 metreye kadar suya dayanıklı hale getirdi. Bu yeni Ultra Deep ise 45,5 mm çapında OMEGASTEEL malzeme kasası, okyanusun derinliklerini hissettiren koyu mavi kadranıyla geliyor. Kadrandaki desen, Five Deeps ekibinin yaklaşık bir milyon sonar nokta kullanarak haritalandırdığı Challenger Deep bölümünün gerçekçi bir gösterimi. Kadranın dikkat çekici bir yanı ise, UV ışık altında görünen “OMEGA WAS HERE” (Omega buradaydı) yazısı. 10.935 metrelik dünya rekoru kıran dalışa atıfta bulunan işlemede, batı, orta ve doğu havzaları görünüyor.

Omega Seamaster, 75. Yılında Yaz Mavisine Bürünüyor