Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Londra’nın Sanat Takvimi

12 Ekim 2023
Londra’nın Sanat Takvimi

Londra, hareketli bir yazın ardından bir dolu sanat etkinliğiyle karşılıyor sonbaharı. Londra’nın sanat takvimi ise sanatseverlerin listesine eklemesi gereken rotalardan biri.

Hareketli bir Londra yazının ardından özellikle ağustos ayı bizi sezonun açılışına hazırladı sanki. Victoria Park’ta gerçekleşen bir dolu etkinliğin arasından sıyrılan “Field Day”, bu sene 19 Ağustos’ta Aphex Twin, Bonobo gibi isimlere ev sahipliği yaptı. Açık hava etkinliklerinin bolca gerçekleştiği Victoria Park’ta “Jungle” ve “The Strokes” konserleri ile yaza veda edildi. Bir sonraki yaz bu etkinliğe gelecekler için özellikle konser bitişlerinde en iyi ulaşım seçeneği belediyenin sağladığı bisikletlerden birine atlayarak keyifli bir yolculuk yapmak. Aksi takdirde eve dönüş kalabalıktan dolayı biraz yorucu olabiliyor.

Londra'Nın Sanat Takvimi

Şimdiden yazı özleyenler arasındaysanız yine Londra’da yaz boyu düzenlenen açık hava sinemalarını yapılacaklar listenize ekleyebilirsiniz. Özellikle Thames Nehri’nde bir tekne üzerinde kısa bir tur yaptıktan sonra Tower Bridge manzarası eşliğinde film izlemenin keyfi bir başka oluyor… Tüm bunların yanı sıra galerilerde karma yaz sergilerinde tanınmayan sanatçıların eserleri ile tanışabilirsiniz. Özellikle Royal Academy’de gerçekleştirilen “RA Summer Exhibition” her sene olduğu gibi birçok sanatçının eserini izleyici ile buluşturdu. Şimdi ise çok ses uyandıracak yeni bir sergi ile karşımızda. Sabırsızlıkla beklenen “Marina Abromovic” sergisi Royal Academy’de başladı! Canlı performans sanatı hem şaşırtıcı hem de samimi olabiliyor ve Abramovic’e göre bu aynı zamanda dönüştürücü bir güce sahip. Bu performansları deneyimleyerek interaktif bir sergi olanağı sunulmuş. 50 yılı aşkın olağanüstü kariyerinde, beden ve beynin limitlerini zorlayan işleriyle kitleleri çeken Abramovic’in retrospektifi 1 Ocak 2024’e kadar devam ediyor.  

Londra'Nın Sanat Takvimi
Londra'nın Sanat Takvimi

Sezonun açıldığının bir diğer habercisi ise Frieze Sculpture! Fatoş Üstek’in küratörlüğünü üstlendiği Frieze Sculpture Park’ın 11. edisyonu 20 Eylül’de açıldı. Ayşe Erkmen’in heykelinin de bulunduğu birçok sanatçının eserleri parkın her yerine yayılıyor. Frieze Sculpture Regent’s Park’ta 29 Ekim 2023‘e kadar görülebilir. Frieze Sculpture ile birlikte 11-15 Ekim tarihleri arasında bu sene 20. Edisyonu olan Frieze ve Frieze Masters da izleyiciyle buluşacak.

“Yayoi Kusama” ve “Hilma af Klint & Piet Mondrian” sergilerine ev sahipliği yapan Tate Modern’de “Tate Modern Lates” 27 Ekim akşamı Turbine Hall’da gerçekleşecek. Etkinlikte DJ setleri, kraft biralar ve sergiden ilham alan kokteyller yer alacak. Kaçırılmayacak bir etkinlik! Bahsettiğim gibi bu etkinliğin yanı sıra 28 Nisan 2024’e kadar devam edecek olan “Yayoi Kusama – Infinity Mirrored Room” sergisi de görülmeye değer.