Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

İstanbul Ekim Ayı Etkinlik Takvimi

3 Ekim 2023
İstanbul Ekim Ayı Etkinlik Takvimi

İstanbul ekim ayı etkinlik takvimi, gidebileceğiniz kültür sanat aktivitelerini bir araya getirdik.

Her sene olduğu gibi bu sene de İstanbul sonbahara dolu dolu bir kültür sanat takvimiyle giriyor. Tiyatro Festivali’nin yanı sıra perdelerini açan sahneler yeni oyunlarını sahneye koyarken konserlerle şehrin dört bir yanına ezgiler saçılıyor. Saatolog okurları için İstanbul’un ekim ayı etkinlik takvimini derledik.

Oyunlar

“Aşık Shakespeare” – Zorlu PSM 

William Shakespeare’in 16. yüzyıl İngiltere’sinde, yeni oyunuyla kendini ispat etme çabası içindeki gençliğine ve genç bir kadının erkeklerin dünyasında sahneye çıkmak için verdiği mücadeleye odaklanan “Aşık Shakespeare”, Serdar Biliş yönetmenliğinde çağdaş bir perspektiften sunuluyor. Nezaket Erden ve Uraz Kaygılaroğlu’nun başrollerini paylaştığı “Aşık Shakespeare”, oyuncu, dansçı ve müzisyenlerden oluşan 35 kişilik bir kadroyla sahnelenecek.

Aşık Shakespeare
Etkinlik Takvimi

“Kel Diva” – Oyun Atölyesi

Fransız oyun yazarı Eugène Ionesco’nun absürt oyunu “Kel Diva”, Londralı geleneksel bir çiftin oturma odasını sahneye taşıyor. Ellerinde kalan son İngilizlik kırıntılarıyla Bay ve Bayan Smith, Bay ve Bayan Martin’i evlerinde ağırlayacaklardır. Bu misafirliğe Smith’lerin hizmetçisinin de dahil olmasıyla ilerleyen “Kel Diva”nın başrollerini Zuhal Olcay ve Haluk Bilginer paylaşıyor. Yönetmenliğini Muharrem Özcan’ın üstlendiği oyunun kadrosunda Yiğit Özşener, Özlem Zeynep Dinsel gibi isimler yer alıyor.

İstanbul Ekim Ayı Etkinlik Takvimi
Etkinlik Takvimi

“Evlilikten Sahneler” – Zorlu PSM

İsveçli yönetmen Ingmar Bergman’ın meşhur filmi “Evlilikten Sahneler”, onuncu evlilik yıldönümlerini kutlamak üzere olan iki çocuk sahibi mutlu bir çiftin hikâyesi üzerinden aile, sevgi, aşk gibi kavramları ele alıyor. Ece Dizdar ve Öner Erkan’ın başrollerini paylaştığı oyunun yönetmenliğini Kayhan Berkin üstleniyor.

Evlilikten Sahneler
Etkinlik Takvimi

“Cırcır Böcekleri, İtler ve Biz” – Art 12

Sam Shepard’ın “True West” oyununa yeni bir yorum getiren “Cırcır Böcekleri, İtler ve Biz”, Mert Öner yönetmenliğinde sahneye taşınıyor. Buğra Gürsoy ve Serhat Teoman’ın başrollerini paylaştığı oyun; biri kentli ve senarist, diğeri ise ormanlara sığınan özgür ruhlu bir hırsız olan iki kardeşi anlatıyor. İki kardeşin birbirini keşfetme ve birbirine dönüşme hikâyesini anlatan oyun, iki kardeş üzerinden yaşamın ikiliklerini irdeliyor.

İstanbul'Un Ekim Ayı Etkinlik Takvimi

“Selmin Zeki Hanım: Hasta Adamın Kızı” – Moda Sahnesi

Moda Sahnesi’nin yeni oyunu “Selmin Zeki Hanım: Hasta Adamın Kızı”, Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarında İstanbul’da bir yalının müştemilatında geçiyor. İmparatorluğun son yıllarındaki siyasi gündeminin gündelik yaşamdaki aile ve kadın-erkek ilişkilerine yansımasına uzanan oyunda Selmin Hanım karakterine Yeliz Kuvancı hayat verecek. Yönetmenliğini Onur Ünsal’ın üstlendiği oyunun senaryosu Mürüvet Esra Yıldırım’a ait.

Konser ve Festivaller

Uraz Kıvaner – Chat Baker Project – Zorlu PSM

Caz müziğinin başarılı piyanistlerinden Uraz Kıvaner ve caz tarihinin büyük trompetçilerinden Chet Baker, popüler eserlerinin yeniden düzenlenmesiyle oluşan Chet Baker Project ile ekim ayında Zorlu PSM’de sahne alacak.

İstanbul'Un Ekim Ayı Etkinlik Takvimi
Etkinlik Takvimi

Il Divo – Zorlu PSM

Ayrı milletlerden dört erkek sanatçıyı bir araya getiren Simon Cowell’ın kurduğu operatik pop müzik grubu Il Divo, yeni turneleri “A New Day Tour” kapsamında Zorlu PSM’de sahne alacak. Fransız pop şarkıcısı Sébastien Izambard, İspanyol bariton Carlos Marín, Amerikalı tenor David Miller ve İsviçreli tenor Urs Bühler grubun üyeleri.

David Garrett – Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi

Dünya müziğinin dahi çocuğu olarak tanınan David Garrett, “ICONIC TOUR 2023” turnesi kapsamında 18 Ekim’de Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava’da sahne alacak. “Iconic” albümünde 20. yüzyılın büyük müzisyenlerinin eserlerini yeniden yorumlayan Garrett, albümdeki performanslarını İstanbullu hayranlarıyla buluşturacak.

İstanbul'Un Ekim Ayı Etkinlik Takvimi
Etkinlik Takvimi

Marcus Miller – Volkswagen Arena

Altı yıl sonra Türkiye’ye gelen Grammy ödüllü müzisyen Marcus Miller, 31 Ekim’de Volkswagen Arena’da İstanbullu hayranlarıyla buluşmaya hazırlanıyor. Trompet virtüözü Russell Gunn, davulcu David Chiverton, saksafon virtüözü Donald Hayes ve klavyeci Julian Pollack, Miller ile aynı sahneyi paylaşacak.

Chris de Burgh – Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı

Bugüne dek 200’ün üstünde ödül kazanan dünyaca ünlü müzisyen Chris de Burgh, 26 Ekim’de İstanbul’da müzik severlerle buluşacak. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda sahne alacak sanatçı dünden bugüne kült olmuş şarkılarını seslendirecek.

 Oktoberfest – YapıKredi Bomontiada

Almanya’nın en ünlü festivallerinden Oktoberfest, 6-8 Ekim tarihleri arasında YapıKredi Bomontiada’da düzenlenecek. The Popülist’in ev sahipliğinde düzenlenecek Oktoberfest’te gün boyu sürecek tadım aktiviteleri ve çeşitli atölyeler düzenlenecek.

İstanbul Cocktail Festival – KüçükÇiftlik Park

İstanbul Cocktail Festival, 7-8 Ekim tarihlerinde ikinci defa KüçükÇiftlik Park’ta düzenlenecek. Şehrin gözde mekânlarının pop-up barlar açacağı festivalde, uzman miksolojistlerin hazırladığı kokteyllerle tadım etkinlikleri yapılırken çeşitli atölyeler de düzenlenecek. Festival boyunca Athena, Seda Erciyes ve Kazy Lambist gibi isimler sahne alacak.

Sergiler

“Gelecek Hatıraları” ve “Tam Yerinden: İstanbul’a Panoramik Bakışın Tarihi” – Pera Müzesi

Pera Müzesi, ekim ayında iki yeni sergiyi sanatseverlerle buluşturuyor: “Gelecek Hatıraları” ve “Tam Yerinden: İstanbul’a Panoramik Bakışın Tarihi”.  “Gelecek Hatıraları”, nesnelerin yardımıyla hatıralara odaklanıyor. Müzenin diğer sergisi “Tam Yerinden: İstanbul’a Panoramik Bakışın Tarihi” ise İstanbul’un temsil tarihini panoramik resim ve fotoğraflar üzerinden ele alıyor. Her iki sergi de 26 Ekim’den itibaren sanatseverlerle buluşacak.

Pera Müzesi

“85 Çığlık: Munch’tan Sonra” – Dirimart

Kavramsal sanatçı ve ressam Sarkis Zabunyan’ın kişisel sergisi “85 Çığlık: Munch’tan Sonra”, 15 Ekim’e kadar Dirimart Dolapdere’de izleyiciyle buluşacak. Sergi, Sarkis’in Kasım 2014 – Ocak 2015 arasında ürettiği “100 Çığlık: Munch’tan Sonra” sergisine dayanıyor. Sanatçının çocukluk yıllarında bir gazete parçasında karşılaştığı ve yıllardır pek çok işinde yankılanan “Çığlık” tablosundaki figürden yola çıkan seri, 100 adet kâğıt üzerine yağlıboyadan oluşuyor.

“Zaman ve Mekânın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ” – Bozlu Art Project

Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi sanat tarihinin önde gelen isimlerinden Şevket Dağ’ın tüm eserleri İstanbul’da ilk kez toplu olarak Bozlu Art Project’te sergileniyor. Sergide sanatçının 65 eseri, kendisine ait çeşitli objeler, arşiv belgeleri ve fotoğraflar bir araya getirildi. Sergi, 25 Kasım’a kadar Bozlu Art Project Mongeri Binası’nda ziyaret edilebilecek.

İstanbul'Un Ekim Ayı Etkinlik Takvimi
Etkinlik Takvimi

“Bir İdealin Peşinde: Atatürk ve Alaca Höyük” – Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Cumhuriyet’in 100. yılı için özel olarak hazırladığı “Bir İdealin Peşinde: Atatürk ve Alacak Höyük”, 13 Ekim’den itibaren izleyiciyle buluşacak. Sergi, Atatürk’ün direktifiyle 1935’te Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk arkeoloğu Remzi Oğuz Arık ve etnolog Hamit Zübeyr Koşay tarafından Çorum’da başlatılan ve Cumhuriyet’in uluslararası alanda temsil edilen ilk bilimsel kazı unvanına sahip Alaca Höyük eserlerini ilk defa bir araya getiriyor.

İstanbul Ekim Ayı Etkinlik Takvimi
Etkinlik Takvimi