Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Jeff Koons’un Tasarladığı BMW, Contemporary Istanbul’da

5 Eylül 2022
Jeff Koons’un Tasarladığı BMW, Contemporary Istanbul’da

Amerikalı sanatçı Jeff Koons’un tasarladığı BMW “THE 8 X JEFF KOONS”, 1–22 Eylül tarihleri arasında 17. Contemporary Istanbul’da sergilenecek. Sanatçı da 16 Eylül’de İstanbul’a gelecek.

1955 doğumlu Amerikalı sanatçı Jeff Koons’u, sıradan eşyaları popüler kültürle harmanlayarak ürettiği sanat eserleriyle tanıyoruz. Koons denilince aklına o çok meşhur “Balloon Dog” ya da Michael Jackson ve şempanzesini aynı boyutlarda temsil eden porselen heykeli “Micheal Jackson and Bubbles” eserleri gelmeyen yoktur sanıyoruz. Sıradan olanı sanat eserine dönüştürdüğü işleriyle Koons, çağdaş sanatın en önemli isimlerinden biri. Eğer bir otomobil meraklısıysanız da Koons’u BMW Art Car için tasarladığı otomobillerle de tanıyor olacaksınız (bu bahsi kapatmadan önce, aynı seri için Robert Rauschenberg ve Michael Jagamara Nelson’ın tasarladığı göz dolduran BMW modellerini de anımsatmak isterim). Koons, 2010 senesinde BMW Art Car için yalnızca 1 adetle limitli bir model üretmiş, böylece markanın Art Car serisindeki yerini almıştı. On yılı aşkın bir sürenin ardından BMW direksiyonunun başına geçen sanatçı, bu sefer 99 adetle satışa çıkacak olan yeni bir seriye imza atıyor: “THE 8 X JEFF KOONS”.

Jeff Koons’un Tasarladığı Bmw, Contemporary Istanbul’da
Jeff Koons’un 2010’Da Bmw Art Car Için Tasarladığı 1 Adetle Limitli Otomobil, O Sene 24 Saatlik Lemans Yarışına Katılmıştı.

Jeff Koons’un “Balloon Dog” eseri 2013’te Christie’s’de 58,4 milyon dolara satılarak Koons’a, yaşayan bir sanatçının satılan en pahalı eseri unvanını getirmişti. Aynı unvan 2019’da ve yine Christie’s’de 91,1 milyon dolara satılan “Rabbit” (1986) heykeliyle bir önceki rekortmen David Hockney’nin 90,2 milyon dolarlık satış rakamını geçerek yenilendi.

“THE 8 X JEFF KOONS”, bir BMW M850i tasarımı: Koons’un diğer tasarımından farklı olarak bu sefer 99 adette üretilmiş ve yalnızca müzelerde ve fuarlarda sergilenmekle kalmayarak satışa da sunulacak. Serideki otomobiller markanın Dingolfing ve Landshut’taki fabrikalarında üretilmiş. Yalnızca dış cephelerinde 200 saat mesai harcanan otomobiller için onlarca mühendis ve tasarımcı bir arada çalışmış. Bu Koons tasarımı, maviden gümüşe ve sarıdan siyaha farklı 11 rengi gövdesinde saklıyor; renkleriyle pop art rüzgârlarını estiren otomobilin mavisi ise sanatçıya uzayın enginlerini anımsatıyormuş. Ve tabii ki, popüler kültürü otomobilin iç tasarımda da görüyoruz. Koltuklarda Wonder Women ve Spider-Man gibi çizgi roman evrenindeki süper kahramanların ve aynı zamanda BMW M’in renkleri olan kırmızı ve mavinin tonları kullanılmış. Otomobilin her iki yanında yer alan “POP!” yazısı ve rüzgâr girdapları ise aracın gücünü ve hızını simgeliyor.

Jeff Koons’un Tasarladığı Bmw, Contemporary Istanbul’da
2017’den bu yana bu proje üzerinde çalışan Koons, otomobilin özünde bir şiir olduğunu söylüyor.

Bir heykeltıraş ve plastik sanatçının otomobil tasarımıyla ilişkisi nasıl olur diye düşünürsek de Koons’un şu cümlelerine kulak veriyoruz: “Önemli olan, birbirimizle nasıl bağ kurduğumuz ve etrafımızı saran şeyler konusundaki farkındalığımız. Tasarladığım otomobil, hem sürücü de hem de tüm yolcular için üst düzey sürüş keyfi sunmayı vadediyor.” Markanın CEO’su Oliver Zipse ise, marka tarihinde daha önce hiçbir BMW otomobili, “THE 8 X JEFF KOONS” kadar kapsamlı bir tasarım çalışmasından geçmediğini söylüyor.

Jeff Koons’un Tasarladığı Bmw, Contemporary Istanbul’da
Jeff Koons’un Tasarladığı Bmw

Şimdiye dek Manhattan’daki Rockefeller Plaza’da sergilenen, sanatçının imzaladığı modellerinden biri New York’taki Christie’s müzayede evinde 475.000 dolara satılan “THE 8 X JEFF KOONS”, 17. Contemporary Istanbul kapsamında 17-22 Eylül tarihleri arasında Tersane İstanbul’da da sergilenecek. Sanatçı da 16 Eylül tarihinde İstanbul’da olacak. Görünen o ki, bu sene Contemporary Istanbul’da tablolar, heykeller ve enstalasyonların yanı sıra görmeyi beklediğimiz eserler arasında bir BMW otomobili de olacak.