Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

İstanbul Mayıs Ayı Etkinlik Takvimi

30 Nisan 2024
İstanbul Mayıs Ayı Etkinlik Takvimi
Şehrin silüetini yeşiller, pembeler, morlar, sarılar sardıysa mayıs coşkusu geldi demektir. Baharla birlikte iyice hareketlenen İstanbul takviminde bu ay yine birbirinden güzel tiyatro oyunları, sergiler ve konserler bulunuyor. İstanbul mayıs ayı etkinlik takvimini paylaşmak bizden, keyfini sürmek sizden!

TİYATROLAR

“Evlilikten Sahneler”, Zorlu PSM

Johan ve Marianne, 10 yıllık evliliklerini tamamlamak üzere olan iki çocuk sahibi mutlu bir çifttir. Görünüşte her şey planlı ve her gün olması gerektiği gibidir ama o kadar da mükemmel değildir. Çünkü artık sıradan sorunları bile eski yöntemleri ile çözemediklerini fark ederler ve kurdukları planlar çatırdamaya başlar. Peki, şimdi ne yapacaklar, gerçeklerle yüzleşebilecekler mi? Kayhan Berkin, Ingmar Bergman’ın 1973 yılı yapımı ‘Bir Evlilikten Sahneler’ adlı kült filmini tiyatroya uyarlayarak seyirciyle buluşturuyor. 6 Mayıs 2024 pazartesi akşamı sahnelenecek olan oyunda Ece Dizdar, Kayhan Berkin, Naz Buhşem ve Öner Erkan rol alıyor.

İstanbul Mayıs Ayı Etkinlik Takvimi
İstanbul Mayıs Ayı Etkinlik

“Şakşakçılar”, Maximum Uniq Hall 

Şakşakçılar sizi 1895 Paris’ine götürüyor… Tiyatrolarda doğru zamanda alkışlama görevine sahip olan şakşakçıların seyirci arasına karışarak oyunun başarısını etkilediği yıllarda ünlü şakşakçı şefi Auguste Levasseur, “Balık Kartalı’nın Serüveni” adlı müzikalin açılış gecesine iki saat kala şakşakçılar tarafından terk edilir. Yardımcısı Dugommier’in bulduğu acemi şakşakçılar ile beş perdelik oyun için kısa sürede prova yapmak zorunda kalırlar. Telaş dolu bu provada akşamki temsilin alkış düzenini sağlamak zorundadırlar. Tüm esnada ortaya çıkan komik haller, seyircinin de katılımıyla müzik ve mizah dolu bir serüvene dönüşüveriyor. Çağlar Çorumlu’nun yönettiği aynı zamanda da başrolünde yer aldığı oyunda Albina Özden ve Erkan Baylav sahne alıyor. Şakşakçılar 10 Mayıs akşamı Maxiumum Uniq Hall’de tiyatroseverlerle buluşuyor.

İstanbul Mayıs Ayı Etkinlik Takvimi
İstanbul Mayıs Ayı Etkinlik

“Bella Figura”, AKM

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun sahneye koyduğu Bella Figura’da sevgilisi Andrea ile lüks bir restoranda kaçamak yapmayı planlayan Boris, karısının en yakın arkadaşı Françoises ve kayınvalidesi Yvonne’e arabasıyla çarpar. Bu hadiseyle tüm akşamın programı bozulur ve Andrea ile Boris kendini Yvonne’un doğum günü için bir araya gelen kişilerle geçirmek zorunda kalır. AKM Tiyatro Salonu’nda sahnelenen oyun 10-11-12 Mayıs tarihlerinde seyircisi ile buluşuyor.

İstanbul Mayıs Ayı Etkinlik Takvimi
İstanbul Mayıs Ayı Etkinlik

“Acındırma Propaganda Birimi”, Oyun Atölyesi

Baştan söyleyelim bu oyun gerçek bir hikâyeye dayanıyor. Otoriter yönetimin toplum ve birey üzerindeki etkilerini seyircisine eleştirel ve mizahi bir dille aktaran “Acındırma Propaganda Birimi”nde Hasibe Eren, Mustafa Kırantepe, Onur Özaydın ve Ezgi Coşkun rol alıyor. Oyunun konusundan söz edecek olursak her şeyin yolunda olduğu bir sabah tiyatro olimpiyatlarına katılmaları için müfettişe mektup gelir. Ancak ortada oynanacak bir oyunun olmaması büyük bir sorundur. Yazılması için yalnızca birkaç saatleri vardır ve bu oyun tıpkı bir güneş gibi parlamalıdır. 25-26 Mayıs tarihlerinde Oyun Atölyesi’nde sahnelenecek oyunu ajandalarınıza kaydedin.

İstanbul Mayıs Ayı Etkinlik Takvimi

SERGİLER

“Farz Et Ki Sen Yoksun”, Arter

Selen Ansen’in küratörlüğünü üstlendiği sergide bir araya gelen bin bir yapıt ve nesne, alanda kurdukları yakınlıklar sayesinde yeni çağrışımlar yaratarak yaşama tutunan bir görüş alanı açıyorlar. 400’e yakın sanatçının yapıtlarının yanı sıra birçok anonim eser, muhtelif ve seri üretimlerin yer aldığı “Farz Et Ki Sen Yoksun”, Arter’in 3 ve 4. kat galerilerinde sergileniyor. Ömer Koç’un koleksiyonundan seçilen eserlerden oluşturulan sergide, koleksiyon çok yönlü ve yaşayan bir beden olarak ele alınıyor. Gündelik yaşamımızı çevreleyen nesneler üzerinde düşünmeye teşvik eden sergiyi 29 Aralık 2024’e kadar gezebilirsiniz.

İstanbul Mayıs Ayı Etkinlik Takvimi
İstanbul Mayıs Ayı Etkinlik

“Bütün Ahları”, Sanatorium

Gündelik hayatta karşılaşılan kısır döngüleri farklı yöntemlerle ele alarak bunları aşmada kolektif çabaların olasılığına işaret eden Bütün Ahları, Zeyno Pekünlü’nün 6. kişisel sergisi olarak sanatseverleri bekliyor. Sergiye ismini veren 4 kanallı ses kolajı Bütün Ahları, ortak hafızada önemli yeri olan bir müzisyenin tüm albümlerindeki “ah”ları toplayarak toplumsal koşulları sergi mekânında yankılanıyor. Mükemmel Döngü videosu ise sürekli askıda kalarak amacına ulaşamayan beklentilerimize işaret ediyor. Olasılıklar, Önemler ve Bağlantılar serisinde ise Pekünlü’nün 20 yıldır yer aldığı toplantılarda aldığı notlardan kestiği çeşitli işaretlerden oluşan baskılar sunuluyor. Sanatorium’da yer alan sergiyi 1 Haziran tarihine kadar ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul Mayıs Ayı Etkinlik Takvimi
İstanbul Mayıs Ayı Etkinlik

“Gölge Topraklar Gök Topraklar”, Dirimart

Albert Bitran’ın izleyicileri stüdyosuna davet ettiği bir kurguyla başlayan sergi, sanatçının farklı dönem ve eserlerinden oluşturulduğu izlenimi veriyor. Seri çalışmaları ve üretimlerindeki kronolojik sıralamanın ötesine geçerek sanatseverleri sanatçının Paris’teki atölyesinde bir arada bulunduğu bir zamana çağırıyor. Bitran’ın kırsal manzaradan esinlenerek yaptığı soyut resimler, iç/dış kavramlarını sorunsallaştıran kompozisyonlar ve tüm mekanların ışıkla var olması ya da yok olması gibi değişkenlere odaklanıyor. “Gölge Topraklar Gök Topraklar” sergisi 3 Mayıs – 2 Haziran tarihleri arasında Dirimart ‘ta sanatseverlerle buluşuyor.

KONSERLER

“Star Wars: A New Hope In Concert”, Zorlu PSM

45 yıl önceki ilk gösteriminden itibaren sinema dünyasında efsanevi yere sahip olan “Star Wars A New Hope” aynı zamanda geniş bir hayran kitlesine sahip. Eğer siz de bir Star Wars hayranıysanız bu konseri kaçırmamalısınız! 4 Mayıs Dünya Star Wars Günü’nde gerçekleşecek olan Star Wars: A New Hope In Concert ile unutulmaz bir geceyi deneyimlemeye hazır olun. Star Wars film müziklerini besteleyen, En İyi Orijinal Müzik Dalı’nda Akademi Ödülü sahibi besteci John Williams’ın eserleri ilk kez senfonik orkestra eşliğinde Zorlu PSM’de sahneleniyor. Saat 16.00 ve 21.00 gösterimlerinden size uygun olan saati seçebilirsiniz.

İstanbul Mayıs Ayı Etkinlik Takvimi
İstanbul Mayıs Ayı Etkinlik

“Henri Texier”, CRR Konser Salonu

Kontrbasına getirdiği maceracı yaklaşımıyla modern caz tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Henri Texier İstanbul’a geliyor! 16 yaşında tınısından etkilenerek kendi kendine öğrenmeye başladığı kontrbas ile 60’lı yıllardan beri birçok eser üreten Texier, kariyeri boyunca birçok müzisyenle çalıştı ve kayıtlar aldı. Ayrıca albümlerinde besteci yönünü öne çıkararak kontrbasın caz dışındaki müziklerle olan bağını deneysel ve heyecan verici bir ses örgüsüyle müzikseverlere sunuyor. 2022 yılında yayınlanan son albümü “Heteroklite Lockdown”ı yayınlayan efsanevi isim 10 Mayıs akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda hayranlarıyla buluşuyor.

İstanbul Mayıs Ayı Etkinlik Takvimi
İstanbul Mayıs Ayı Etkinlik

“Klasikten Caza”, Akbank Sanat

Farklı müzik dili ve kendine has tekniklere sahip olan Nehir Özzengin, Klasikten Caza konseri ile müzikseverlerle buluşuyor. Konserde klasik müziğin virtüöz eserlerini seslendirecek olan Özzengin aynı zamanda caz müziğin farklı ses ve ritimlerini piyano ile buluşturarak sıra dışı bir performans sunacak. Piyano ve müzik eğitimine henüz 4 yaşındayken başlayan Piyanist, 15 yaşında dünyanın en seçkin müzik üniversitelerinden biri olan Karlsruhe Müzik Üniversitesi Piyano Bölümü’ne kabul aldı ve burada eğitimine devam ediyor. İtalya, Slovenya, Sırbistan, Belçika, Lüksemburg’ta birçok piyona yarışması birinciliklerine sahip olan genç müzisyen 19 yaşında ve şimdiden 14 müzik ödülünün sahibi. 10 Mayıs Cuma saat 19.00’da gerçekleşecek konseri kaçırmayın.

“Hayko Cepkin”, BJK Tüpraş Stadyum

Ülkemizin önde gelen rock müzik sanatçılarından olan Hayko Cepkin, hayranlarını 26 Mayıs akşamı büyüleyici bir deneyime davet ediyor. Müzik performansının yanı sıra unutulmaz şovları ve yüksek enerjisi ile unutulmaz anlar sunacak olan konserde Hayko Cepkin yaklaşık 40 bin kişiye seslenecek. Stadyum konseri sanatçının en sevilen parçalarından klasikleşmiş hitlere kadar oldukça geniş bir repertuara sahip. Farklı tarzdaki eserlere kendi yorumunu katarak seslendirecek olan Cepkin, dinleyicileri için özel sürprizler hazırlıyor.

İstanbul Mayıs Ayı Etkinlik Takvimi