Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

İstanbul Mart Ayı Etkinlik Takvimi

29 Şubat 2024
İstanbul Mart Ayı Etkinlik Takvimi
Şehrin kültür sanat dünyası, en renkli dönemlerinden birini yaşıyor. Yepyeni oyunlar, ilgi çekici sergiler ve dünyanın en iyi isimlerinin bir araya geldiği konserlerle İstanbul Mart ayı etkinlik takvimi elinizin altında.

TİYATROLAR

“Kibritin Ucunda”, Zorlu PSM %100 Studio

Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun kaleme aldığı, Kayhan Berkin’in yönettiği, Rıza Kocaoğlu’nun tek kişilik performansıyla yer aldığı Kibritin Ucunda oyununda, her şeyini kaybettiğini düşünen Kerem’in uzun ve derin iç hesaplaşması seyirciye aktarılıyor. Henüz 30’lu yaşlarının başında beyaz yakalı iş insanı Kerem, karlı bir İstanbul akşamında geçmişini sorgular ve hayatı o gece bir kibritin ucundadır… Tek perde olarak sahnelen oyun, 6 ve 20 Mart tarihinde Zorlu PSM %100 Studio’da izleyicisiyle buluşuyor.

Istanbul Mart Ayı Etkinlik
İstanbul Mart Ayı Etkinlik

 “Otelde”, Caddebostan Kültür Merkezi

Heyecan ve gizemin yüksek dozda ilerlediği bir oyuna hazır olun! Geçmiş yaşamının gölgesinden sıyrılıp yeni bir hayat arayışına giren güzel bir kadın ve her şeyden vazgeçmiş bir yazarın yaşamı nasıl olduğunu anlamadıkları bir şekilde otel odasında kesişir. Ancak onları büyük bir sürpriz beklemektedir; bu odada yalnız değillerdir. Tek bir delile sahip olan polis, odadaki cesetlerin sırrını çözebilecek mi? Perde boyunca seyircinin nabzını yüksek tutan ‘Otelde’ oyununda Ebru Unurtan, Okan Bayülgen ve Yıldırım Fikret Urağ aynı sahneyi paylaşıyorlar.

“Bir anda bakışına takıldı gözlerim. Daha önce hiç görmediğim bir şey vardı kadının bakışında. Bir yük! Acımasızlığın ve şefkatin aynı gözlerde buluştuğunu daha önce hiç görmemiştim.” Otelde 28 Mart Perşembe akşamı Caddebostan Kültür Merkezi Büyük Salon’da sahneleniyor.

İstanbul Mart Ayı Etkinlik Takvimi
İstanbul Mart Ayı Etkinlik

“Treplev”, Decollage

İzleyicisiyle etkileşim halinde olan oyun Treplev ile benzersiz bir sanat deneyimine hazırlanın. Mekansal fırsatını ve yenilikçi fikirlerini sanatseverlere aktarmak isteyen Decollage Art Space, Anton Çehov’un ölümsüz eseri Martı’dan uyarlanan Treplev ile seyircisiyle buluşuyor. Tasarımını ve oyunculuğunu Ümit Erlim ve Başak Kıvılcım Ertanoğlu’nun yaptığı tiyatro oyunu, üç ayrı kat üzerinde, üç bölümlü bir performans serisi olarak sahneleniyor. Oyunun her bölümü, her katta mekanın atmosferine özgü bir şekilde sunuluyor. 5-17-19 ve 27 Mart tarihlerinde Decollage Art Space’te izleyicisiyle buluşacak oyunu yaratıcısı ve oyuncusu Ertanoğlu’ndan dinlediğimiz keyifli röportajı buradan okuayabilirsiniz.

“Gomidas”, Maximum Uniq

Ermeni ve Osmanlı kültürünün yanı sıra dünya kültüründe de kuvvetli bir iz bırakmış büyük sanatçı, müzisyen ve müzik araştırmacısı Gomidas’ın hikayesi bu… Seyircisi, Fehmi Karaarslan’ın can verdiği Gomidas ile son yıllarını geçirdiği akıl hastanesinde buluşuyor ve hayali bir koyunun peşinden Avrupa’nın bir kıyısından İstanbul’a kadar büyük yolculuğa çıkıyor. ‘Sesinin duyulduğu yer deniz kıyısı olan’ bu eşsiz sesin hem kendini hem de müziği keşfediş anlarına tanıklık etmeye hazır olun. Etkileyici sahnelere sahip olan oyunu izlerken Gomidas’ın hikayesine Lusavoriç Korosu eşlik edecek. Fransızca ve Türkçe iki farklı dilde oynanacak olan oyunda, seyirci dilediği dili seçebiliyor. Tek perde sahnelen Gomidas, 9 Mart’ta Uniq’te ancak bu tarihte farklı bir planınız varsa ayın diğer günlerinde şehrin farklı sahnelerinde oyun sahnelenmeye devam edecek.

İstanbul Mart Ayı Etkinlik Takvimi
İstanbul Mart Ayı Etkinlik

SERGİLER

“Untraditional”, Anna Laudel

Çocukluk yıllarını Kütahya’da birlikte geçiren Ertuğrul Güngör ve Faruk Ertekin, Untraditional sergisinde yaşadıkları kentin kültürel hafızasından esinlenerek, seramik sanatını modern ögelerle yeniden yorumluyorlar. Başarılı iki sanatçının hedefi, hassas ve kırılgan yapıya sahip olan seramiğin, günümüze aktarılan güçlü dokularını benimseyerek zıtlıklar arasında bir denge kurmak. Konuklarına kalıpların ötesine geçerek çok katmanlı düşünsel bir deneyim sunan Untraditional başlıklı sergi, 1 Mart-28 Nisan tarihleri arasında Anna Laudel İstanbul’da sanatseverlerle buluşuyor.

İstanbul Mart Ayı Etkinlik Takvimi
İstanbul Mart Ayı Etkinlik

“Tavşan Deliğine İnmek”, Müze Gazhane

Bu fotoğraf sergisini görmek için Müze Gazhane’nin -2. katındaki otopark alanına inmelisiniz. Sergi mekanı olarak bir otoparkın seçilmesi çok farklı gelebilir ancak eserlerin burada sergilenmesinin önemli bir nedeni var! Yeraltının enerjisini ve hikayesini anlatan fotoğraflar, izleyicisinin aynı zamanda gri duvarları, sarı park çizgileri ve kırmızı aydınlatmaları ile mekanla bütünlük hissi kurmasını sağlıyor. Konuklarını bambaşka bir serüvenin içine davet eden sergi, geleneksel sınırları geride bırakıyor. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü ve Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğraf ve Video Bölümü öğrencilerinden seçilmiş 28 genç sanatçının eserlerine yer verilen sergi, Elcan Ekren ve Volkan Kızıltunç küratörlüğünde gerçekleşiyor. Sergiyi 7 Mart’tan itibaren gezebilirsiniz.

İstanbul Mart Ayı Etkinlik Takvimi
İstanbul Mart Ayı Etkinlik
“Spectrum”, Salt Galata

Eşsiz bir mimari yapıda yer alan Salt Galata, OnOff iş birliğiyle gerçekleştirdiği ışık enstalasyonu size derinlikli bir dünyanın kapılarını aralıyor. Salt Galata’nın mimari unsurların farklı açılardan gözlemleme fırsatı sunan sergi, ışığın atmosferik varlığı yapının katmanlarına vurgu yaparken ortaya çıkan gölgelerle izleyicisini mekanın bir parçası kılıyor. 31 Mart’ta gerçekleşecek enstalasyonu salıdan pazara haftanın 6 günü görme fırsatına sahipsiniz.

KONSERLER

“Fazıl Say ve Nicolas Altstaedt”, Zorlu PSM

Eserleriyle milyonlarca dinleyicisini büyüleyen Fazıl Say ile dünyaca ünlü çellist Nicolas Altstaedt, efsanevi konser için buluşuyorlar. 2012 yılında ‘Dört Şehir Çello ve Piyano Sonatı’ için ilk kez bir araya gelen Say ve Altstaedt; ilk buluşmalarının ardından dünyanın ve ülkemizin birçok kentinde birlikte konser verdiler. 29 Mart’ta Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleşecek olan konserde bu özel ikili, güçlü sahne enerjileri ve muazzam yorumlarıyla dinleyicilere unutulmaz bir gece yaşatacak. Fazıl Say ve Nicolas Altstaedt’in repertuvarlarından oluşan program, klasik müziğin evrensel seslerini konuklarına yansıtacak.

“Evgeny Grinko”, Zorlu PSM

Büyülü notalarıyla izleyicilerini kendine hayran bırakan Evgeny Grinko, Türkiye turnesinin son durağında Zorlu PSM’de dinleyicileri ile buluşuyor. Etkisi hafızalardan uzun süre silinmeyecek konserde Grinko, tüm dünyada müzik listelerini alt üst eden “Valse” bestesinin yanı sıra “Jane Maryam”, “Serenade” ve “Once Upon A Time” gibi eşsiz eserlerini de seslendirecek. Bildiğimiz besteci ve piyanist kimliğinin yanı sıra gitar ve davul performansları da gösteren Evgeny Grinko, 9 Mart akşamı gerçekleşecek Zorlu PSM konserinde müzikseverleri yeni sürprizleriyle şaşırtacak.

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası”, İş Kuleleri Salonu

Orkestra şefliğini Rengim Gökmen’in üstlendiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve piyanist Rüya Taner’in solist olarak yer alacağı konser 5 Mart Salı akşamı İş Sanat’ta gerçekleşiyor. Başarılı solo kariyeriyle birlikte oda müziği çalışmalarına Türkiye ve Avrupa’da devam eden piyanist Rüya Taner ile KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası klasik dönem eserlerine yer verdikleri özel repertuarlarıyla müzikseverlerin karşısında olacak.

İstanbul Mart Ayı Etkinlik Takvimi
İstanbul Mart Ayı Etkinlik

“Rabih Abou Khalil Group ve Elina Duni”, CRR Konser Salonu

Lübnanlı besteci ve ud sanatçısı Rabih Abou-Khalil’in sıra dışı projelerinden birine tanıklık etmeye hazır olun! Rabih Abou-Khalil’in sıradışı müzik dehası, karmaşık ritimleri ve alışılmadık melodileri şaşmaz bir müzik tarzıyla harmanlıyor. Alman ve Fransız edebiyatını yorumlamak üzere Arnavut bir şarkıcı, Polonyalı iki yaylı çalgıcısı ve Amerikalı bir davulcuyu bir araya getiriyor. Olağanüstü Arnavut şarkıcı Elina Duni konserin vokalistliğini üstleniyor. Rabih’in davul ve davullardaki yol arkadaşı Amerikalı Jarrod Cagwin’in de yer aldığı konser, müzikseverlere unutulmaz bir konser deneyimi yaşatacak. 9 Mart’ta CRR’da gerçekleşecek olan bu eşsiz konser için takviminizi hazırlayın.

BONUS: ‘Faust’, AKM Türk Telekom Opera Salonu

Görkemli bir sahne gösterisine hazırlanın; İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Fransız Opera Bestecisi Gounod’nun başyapıtını sahneliyor! Dramatik bir yapıya ve çarpıcı görselliğe sahip olan eser, Goethe’nin edebiyat, politika ve doğa bilimleri üzerine yazdığı tüm eserlerinin bir özeti olarak kabul ediliyor. Librettosu Jules Paul Barbier ile Michel Florentin Carré’ye ait olan eserde Orkestra Şefiliğini Zdravko Lazarov üstleniyor. 3 perdelik opera, 21-23 Mart tarihlerinde AKM Türk Telekom Opera Salonu’nda izleyici ile buluşacak.