Range Rover Evoque

Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

23 Nisan Özel: Çocuklarla Gidebileceğiniz Etkinlikler

19 Nisan 2024
23 Nisan Özel: Çocuklarla Gidebileceğiniz Etkinlikler
İstanbul, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na hazır. Çocuklarla gidebileceğiniz etkinliklerle bayramı coşkuyla kutlayabilirsiniz.

Dünyada çocuklarına bayram armağan eden ve bu bayramı tüm dünya çocuklarıyla paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye. Bunu sağlayan atamız Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ten başkası değil elbette. Bizleri ayrıcalıklı kılan bayram bu yıl dört günlük bir tatile dönüşmüş durumda. Çocuklarla geçirilecek kaliteli zaman dilimlerinin yanı sıra hem onları eğlendirecek hem de hayal dünyalarını etkileyerek düşünme becerileri kazanmasını sağlayacak birbirinden yaratıcı aktiviteler, yeteneklerine ve isteklerine uygun etkinliklerle onlara bayram gibi bayram yaşatabilirsiniz.

Beste Erin ile Kolaj Atölyesi, Zorlu PSM

Çocuk kitapları yazarı ve illüstratörü Beste Erin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda 4 yaş ve üzeri çocuklarla birlikte kolaj etkinliği düzenlemekte. Zorlu PSM, Galeri Alanı’nda gerçekleştirilecek atölyede çocuklar; çizgilerle, renklerle kendilerini en iyi şekilde ifade edebilmeyi, özgürce yırtıp kopararak, kullanacağı renkli kağıtlarla düşünce ve duygularına daha rahat şekil verebilmeyi öğrenirken yarattıkları bu özgün çalışmayla hayal güçlerinin sınırsızlığı ile tanışacaklar. Tombow ve Artline markalarının da sponsor olduğu bu etkinlik Zorlu PSM’nin de iş birliği ile “Dünyan Değişsin” mottosuyla sunuluyor. Kolaj Atölyesi 23 Nisan günü saat 16.00’da çocukları bekliyor olacak!

Borusan Contemporary Çocuk Atölyeleri, Perili Köşk

Borusan Contemporary ve DC Art sponsorluğunda birbirinden eğlenceli ve öğretici içerikleriyle atölyeler kapılarını çocuklar için açıyor. 21 Nisan Pazar günü Perili Köşk’te gerçekleştirilecek olan iki atölye de dopdolu bir içeriği sahip. “Benim Atatürk’üm” adlı etkinlik 5-7 yaş arası çocuklar için ve saat 11.00 ila 13.00 arasındayken, “Ataya Saygı” adlı etkinlik 8-11 yaş aralığındaki çocuklar için 13.30 ila 15.30 arasında olacak. Çocuklar bu atölyelerde hem 2023-2024 sezonu boyunca Contemporary’de sergilenen sergileri gezebilecek, müzeyi turlayabilecek hem de Atatürk’ün çocukluğuna doğru bir gezintiye çıkıp verilen tuvaller üzerinde akrilik boyalarla Atatürk konulu bir çizim çalışması yapacaklar.

23 Nisan Özel: Çocuklarla Gidebileceğiniz Etkinlikler
Çocuklarla Gidebileceğiniz Etkinlikler – Borusan Contemporary Çocuk Atölyeleri
Çocuk Sanat Festivali, AKM

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan “Çocuk Sanat Festivali” 20-23 Nisan tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi çocukları ve ailelerini ağırlayacak. Festivalde tiyatrodan, film gösterilerine, atölyelerden müzikallere kadar birçok etkinlik var. 20 Nisan günü, Türkiye’nin ilk ve tek bebek, çocuk ve ailelere özel hazırlanan klasik müzik topluluğu “BabyConcerts” ekibi “Amerika’dan Avrupa’ya Yolculuk” isimli gösterileriyle klasik müzik, masal anlatımı ve bale gibi birbirinden etkileyici performanslarla gelenleri mest ederken, henüz 13 yaşında olan Derin Çopur “İlkbaharın Renkleri” adlı Kahve Konserleri’nde Türk Telekom Opera Salonu’nda piyano başına geçerek dinleyenlere büyük bir müzik ziyafeti verecek.

23 Nisan Özel: Çocuklarla Gidebileceğiniz Etkinlikler
Çocuklarla Gidebileceğiniz Etkinlikler – Baby Concerts

21 Nisan günü “The Beatles ve Külkedisi Müzikali” çocukları eğlendirerek kırıp geçirirken, “Boyama Evi” adlı etkinlikte çocuklar girdikleri evin her bir köşesini arzu ettikleri şekilde ve renkte boyayabilecek, gönüllerince vakit geçirebilecekler. 22 Nisan günü “Sihirli Lamba” gösterimiyle Andersen ve Alaeddin’in masallarıyla harmanlanmış maceralı bir Hacivat-Karagöz uyarlamasıyla hayal dünyalarını genişleten çocuklar 23 Nisan gününde maskot bandosuyla, illüzyonistlerle, jonglörlerle, bubble showlarla bayramı doyasıya kutlayacak. Bazı etkinlikler tamamıyla ücretsizken bazılarında biletle giriş bulunduğundan, bu güzel etkinlikleri kaçırmamak adına yerinizi ayırmak isteyebilirsiniz.

Müzede Bilgi Avı, İstanbul Rahmi Koç Müzesi

Çocuklarınızla Rahmi Koç Müzesi’ni keşfetmeye ne dersiniz? 20 Nisan günü gerçekleştirilecek olan bu etkinlikte çocuklarınızla birlikte eminiz ki siz de çok eğleneceksiniz. Müzeye yerleştirilmiş olan objeleri kullanarak hazırlanan oyunda, ebeveynler de çocuklarla birlikte hem gerçek bir maceraya katılacak hem de çocuklarla yeni bilgilere ortak olacak.

23 Nisan Özel: Çocuklarla Gidebileceğiniz Etkinlikler
Çocuklarla Gidebileceğiniz Etkinlikler – Müzede Bilgi Avı

Bu etkinlik sayesinde çocuklar hem aileleriyle birlikte interaktif bir iletişim içinde olmuş olacak hem de bilgiyi daha akılda kalıcı ve farklı şekillerde edinebileceğini fark ederek öğrenmeye daha açık hale gelecek. Bu arada müzedeki objeleri takip edeyim derken aman ha sakın kaybolmayın! Bu oyunda zamanı iyi kullanmak önemli. Sonucunda bulacağınız cevapla bir ödül de sizleri bekliyor olacak!

Ne Olacağım Ben, Akbank Sanat

İlham perinizi nasıl bulursunuz? Leyla tıpkı anne ve babası gibi mühendis olmak ister. Bu yüzden sınavlarına, derslerine çalışır, sürekli testler çözer. Ama bir yandan da kafasında bir sürü soru vardır. Bir gün Thaila adında bir ilham perisiyle tanışır. İlham perisi Leyla’ya hiç bilmediği, fark edemediği şeyler söyler ve Leyla’nın hayatına yeni ufuklar, yeni hayaller katar. 7 yaş ve üzeri izleyiciye uygun olan bu müzikli tiyatroda, çocukların yaratıcılığını geliştirmek ve hayal güçlerini zenginleştirmek amaçlanıyor.

Çocuklarla Gidebileceğiniz Etkinlikler
Çocuklarla Gidebileceğiniz Etkinlikler – Ne Olacağım Ben

Mehmet Ergen yönetmenliğinde, Onur Demircan’ın kaleme aldığı, içerisindeki müziklerin Tuluğ Tırpan’a, sözlerinin ise Zeynep Anacan’a ait olduğu “Ben Ne Olacağım” isimli bu müzikli tiyatro oyunundaki karakterlere Ayşe Köksal, Gamze Çelik, Müge Gülgün ve Tuğra Can hayat veriyor. 20 Nisan Cumartesi günü 11.30’da, 51.yılını kutlayan Akbank Çocuk Tiyatrosu tarafından sahnelenecek.

Kusursuz Dünya Müzikali, Zorlu Turkcell Platinum Sahnesi

Gerçek, sanal, masal! Hepsi bir arada! Bütün dünyaların kesiştiği bir yolculuğa ne dersiniz? Tıpkı günümüzdeki çocuklar gibi Kiraz da kendini bilgisayar oyununa kaptırmış bir çocuktur. Hatta o da ailesinden sürekli olarak “Yine mi bilgisayar oynuyorsun?” cümlesini duyar. Annesi ve babası onu eleştirse de onun tek istediği “Kusursuz Dünya” adlı oyunun tüm bölümlerini geçip yenilmez denilen komutan Torumar’ın baş askeri olmak. Her ne kadar annesi ve babası çözüm olarak bilgisayarı, tableti, telefonu yasaklasa da bir şekilde Kusursuz Dünya’nın büyüsü onu içine çeker.

23 Nisan Özel: Çocuklarla Gidebileceğiniz Etkinlikler
Çocuklarla Gidebileceğiniz Etkinlikler – Kusursuz Dünya Müzikali

Komutan Torumar’la birlikte maceraya atılan Kiraz, sanal dünyanın davetkârlığı ve Pinokyo’nun desteğiyle Torumar’n baş askeri olabilecek mi? Hansel ve Gratel, Yüz Yıl Uyuyan Güzel gibi masalların da içine de dahil olan Kiraz gerçeküstü bu serüvenlerden sonra bakalım mutluluğu istediği şekilde bulabilecek mi?

Bu müzikal, Zorlu Holding Kurumsal İletişim’in yürüttüğü “Bir Hayal Bir Oyun Yarışması” kapsamında kazanan isim Elif Sude Dobra’nın hikayesinden esinlenerek Özlem Saraç Özcan tarafından oyunlaştırıldı. Gösterinin yönetmen koltuğunda Gaye Cankaya otururken, oyuncu olarak Pınar Altuğ Atacan, Ayhan Bekdemir, Cansu Sabancı, Yağmur Topçu/Zeynep Sevi Yılmaz ve Şahin Can Bayır gibi başarılı isimler var. Dekoruyla, kostümleriyle ve konusuyla çocuklarla gidebileceğiniz etkinliklerin başında geliyor.

Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali, İBB Kültür

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında İBB Kültür, 18-24 Nisan tarihleri arasında çeşitli organizasyonlarla büyük etkinliklere imza atıyor. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali içeriğinde; Almanya, Çin Halk Cumhuriyeti, Makedonya, Meksika, Slovakya, Kosova, Gürcistan, Macaristan, Litvanya, Polonya ve Ukrayna gibi 16 farklı ülkeden, Türk ve dünya çocukları İstanbul’da bir araya gelecek, dünyanın dört bir yanından gelen çocuklar gösteriler sunacaklar.

23 Nisan Özel: Çocuklarla Gidebileceğiniz Etkinlikler
Çocuklarla Gidebileceğiniz Etkinlikler – Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali,

Türkiye’den de Gaziantep, Trabzon, Malatya, Hatay gibi yöresel halk dansları toplulukları da olacak. Festival boyunca İBB Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu, Artİstanbul, Büyükada Atatürk Meydanı, Beyoğlu İstiklal Caddesi, Çekmeköy, Çatalca, Sancaktepe, Üsküdar Sahil Meydanı olmak üzere İstanbul’un tam 19 farklı noktasında bir sürü etkinlik gerçekleştirilecek.

Çocuklarla Gidebileceğiniz Etkinlikle
Çocuklarla Gidebileceğiniz Etkinlikler – 38. Çocuk Şenliği

Bu etkinlikler arasında bir de İBB Şehir Tiyatroları’nın 38.’sinin düzenlendiği Çocuk Şenliği’nde Çöpsüz Dünya, Herkes Sihirbaz Olacak, Benim Küçük Yıldızım, Bir Gece Masalı gibi ilgi gören oyunlar sahnelenecek ve şenlik sırasında çocuklar özel tasarım, çizim, kendin yap, yüz boyama gibi atölyelere katılabilecek.

Çocuk Atölyeleri, Türkiye İş Bankası Resim ve Heykel Müzesi

Çocuk Bayramı dolayısıyla 20 ila 28 Nisan arasında RHM atölyeden atölyeye koşuyor. Çocuklara özel birbirinden eğlenceli ve yaratıcı etkinlikler düzenleyen İş Bankası Resim ve Heykel Müzesi, ilk olarak 20 Nisan’da “Cumhuriyet Ressamlarımızın İzinde” isimli atölyede kuruluş döneminde sanatın ele alınış şekli, Atatürk’ün sanat sevgisi ve sanata verdiği öneme değinilerek çocuklara eğlenceli bilgiler verilecek, 21 Nisan’da “Sanatçı Şapkaları Atölyesi”nde Feyhaman Duran’ın resimleri incelenerek çocuklar renkli ve özgün şapkalar tasarlayacaklar.

Çocuklarla Gidebileceğiniz Etkinlikle
Çocuklarla Gidebileceğiniz Etkinlikler – Rhm

23 Nisan günü “Kartpostal Atölyesi”nde kendi kartpostallarını oluşturan çocuklar, “Renkli Kapılar Atölyesi”nde rengarenk kapılar yapacak son olarak “Benim Kumbaram” atölyesinde de İş Bankası’nın ikonik Kumbaralı Çocuk eserinden hareketle kendi kumbaralarını tasarlayacaklar. Bir sonraki hafta sonu da devam eden bu etkinlik ve atölyelere katılımsa tamamıyla ücretsiz. Çocukların el becerileri kazanmasına ve kendini ifade etme ve problem çözme gibi sosyal yönden gelişimlerine katkı sağlayacak bu çalışmalar onlara uzun süreli etkilerinin yanında çok da güzel bir 23 Nisan hediyesi olacaktır.