Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

İstanbul Nisan Ayı Etkinlik Takvimi

30 Mart 2024
İstanbul Nisan Ayı Etkinlik Takvimi
Keşif dolu sergiler, ilham veren tiyatro oyunları, muhteşem konserlerle İstanbul Nisan ayı etkinlik takvimi elinizin altında.

Şehir bu ay tıpkı mevsim gibi kıpır kıpır, capcanlı birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor! İçinizdeki bahar coşkusunu sanatla taçlandırmak isterseniz sizin için şehirdeki en iyi tiyatroları, sergileri ve konserleri bir araya getirdik. Keşif dolu, taptaze bir bahar sizi bekliyor!

TİYATROLAR
“Büyük Aşkların Sonuncusu”, Maximum Uniq Hall

Kahkahaların havada uçuştuğu bir oyuna hazır olun! Barney Cashman uzun yıllardır lise aşkıyla evli, restoran sahibi başarılı bir iş adamıdır. Artık kırklı yaşlarını sürdüğü bugünlerde yaşamını sorgulamaya başlamıştır ve hayatını özetleyen kelime ‘fena değil’den ibarettir. Elbette bu sorgulamadan evliliği de nasibini alır; hem karısı hem de kendisi için tekdüze bir hal alan evliliğini gözden geçirir. Çizginin dışına çıkmaya karar veren Barney, birbirinden farklı karakterlere sahip üç ayrı kadınla randevu ayarlar. Hayatına renk katacağını düşündüğü bu buluşmalar bakalım ona neler anlatır?

Zamanın bile değiştirmeye gücünün yetmediği kadın erkek ilişkilerine yepyeni bir vizyon katan oyun, izleyicisini içine çekiyor. Yasemin Kay Allen ve Murat Cemcir’in başrollerini paylaştığı iki perdelik romantik komedi oyunu 1 Nisan’da Maximum Uniq Hall’de, 6 Nisan’da Kozzy Gönül Ülkü – Gazanfer Özcan Sahnesi’nde seyircisi ile buluşuyor.

İstanbul Nisan Ayı Etkinlik
Istanbul Nisan Ayı Etkinlik
“Kim Bu Ben?”, Moda Sahnesi

Beyza Şekerci, Onur Ünsal ve Neslihan Arslan’ın performans sergilediği bu oyun sizi çok sarsacak baştan söyleyelim. Daphne ve Adam yetimhanede birlikte büyümüşlerdir. Bir gün sanal kimliklerinin çalındığı fark ederler ve onların kimlikleriyle işlenmiş suçlar hayatlarının tüm akışını değiştirir. Tüm dünya onların ne kadar tehlikeli olduğunu düşünürken kahramanlarımız hayatlarını simsiyaha çeviren büyük gizemi çözmenin peşine düşerler. Acaba birbirlerine güvenebilirler mi, yoksa gerçek kimlikleri hiç var olmadı mı? Aşk dolu bu kriminal gerilim oyunu küresel iklim krizi, neoliberalizm, bireyselleşme, dijitalleşmeyi de içine alıyor. 15 Nisan Moda Sahnesi’nde sahnelenecek oyunu kaçıranlar üzülmesin, 26 Nisan Cuma House Of Performance Ana Sahne’de yeniden seyircisiyle buluşuyor.

“Seni Seviyorum İyi Ki Ayrılmışız”, Watergarden Duru Tiyatro

Bu oyundan çıktıktan sonra kafanıza ‘Her hikaye mutlu sonla biter mi?’, ‘Gerçekten mutlu son diye bir şey var mı?’ soruları üşüşebilir… “Seni Seviyorum İyi Ki Ayrılmışız” oyununun konusuna gelecek olursak, eski karı-koca Leyla ve Sami tesadüfen bir düğün salonunda karşılaşır ama ne karşılaşma! Biri damat, biri düğün organizatörüdür. Damadın düğünü tamamlamaktan başka şansı yoktur ve ona yardım edebilecek tek kişi eski eşi Leyla’dır. Yeni gelinin isteklerini karşılarken elbette geçmişte kaldığı düşünülen duygusal konular birer birer açılır… Oyuncuları Melis İşiten ve Şahin Irmak, yönetmen koltuğunda ise Emre Bahadır Çırakoğlu oturuyor. 17 Nisan’da Watergarden Duru Tiyatro’da sahnelenecek olan oyun 19 Nisan’da Sahne Dragos’ta seyircileriyle bir kez daha buluşuyor.

İstanbul Nisan Ayı Etkinlik Takvimi
“Sığınak”, Craft Tiyatro

Tüm çabalarına rağmen hayattan mahrum kalan çocukların hikayesini anlatıyor bu oyun. Yalnızlık, bencillik ve çaresizliğin en üstlerde gezdiği Sığınak’ta Selin Şekerci, Uğur Uzunel ve Ulvi Kahyaoğlu birlikte rol alıyorlar. Yaşadıkları dünyaya ait olabilmek için birkaç resmi evrağa ihtiyaç duyan çocukların aidiyet duygusu üzerine sahnelenen oyun 6-7-26-27 Nisan’da Craft Tiyatro’da.

“Birileri varoluşunu sevmiyor diye uyumak istediğin yatağı, nefes almak istediğin parkı, hayalini kurduğun üniversiteyi, aşkı, anneyi, aileyi geride bırakabilir misin? Elini tutsunlar diye yalvarırken, tutmak isteyeni bir çırpıda geride bırakabilir misin? Adını duyduğun anda korktuğun için pişşşt demelerini ister misin kendine? Bir adları yok, bir evleri yok, güvenecekleri kimse yok!
Sen yapabilir misin? Bilmem. Belki.”

İstanbul Nisan Ayı Etkinlik Takvimi
Istanbul Nisan Ayı Etkinlik
SERGİLER
“Göründüğü Gibi”, Arter

Günlük yaşamımızda sıklıkla karşılaştığımız nesneler, zihinlerimizde çağrışımlara yol açar ya da biçimsel benzerlikler uyandırır. Şakir Gökçebağ, bu nesneleri parçalarına ayırıp, yineleyip çoğaltarak yeniden düzenlediği ve biçimsel manipülasyonlar yoluyla sıra dışı bir hale getirdiği ‘Göründüğü Gibi’ sergisiyle sanatseverlerle buluşuyor. Sanatçının farklı zamanlarda ürettiği enstalasyon, heykel ve fotoğraflarını 4 Nisan’dan itibaren Arter’in 2. kat galerisinde görebilirsiniz. Her nesnenin bireyin içindeki yaratıcılığı kışkırtan bir potansiyel olduğunu savunan Gökçebağ, sanatını yalınlık, ulaşılabilirlik ve evrensellik üzerine temellendiriyor. İlgi çekici bu sergiyi mutlaka ziyaret edin.

“Kırık Ufuk”, Galerist

Ayça Telgeren, beşinci kişisel sergisi ‘Kırık Ufuk’ta geleceğin öngörülemezliği içinde ufku bir bütün olarak ele alarak yeniden anlamlandırıyor. Galerist’te düzenlenen sergiyi sanatçı, hareket eden bir aks ile Passage Petits-Champs binasının girişinden başlatıyor ve galerinin içinde dolaştırıyor; mekanı tıpkı bir beden gibi kurgulayarak ona birçok katmanda dokunuyor. İzleyiciler, galeri alanının fiziksel sınırlarının ötesine geçerek mekanın her katmanıyla etkileşime geçtiği bir tecrübe ediniyor. Sanat ve mimari arasındaki sınırların ortadan kalktığı, ışık ve gölgenin etkileşimlerinin takip edildiği, düşünmeye davet eden sürükleyici bir deneyim sunuyor. Kırık Ufuk, 7 Mart-27 Nisan 2024 tarihleri arasında Galerist’te gezilebilir. 

İstanbul Nisan Ayı Etkinlik Takvimi
Istanbul Nisan Ayı Etkinlik

“Uluslararası Işık Yılı Projesi”,  İFSAK

2015 yılından beri her yıl kutlanan Uluslararası Işık Günü, ışık kavramının kültür, sanat, bilim, teknoloji ve eğitim alanlarındaki eşsiz önemine değinilerek ışık bilinci oluşturmak amacıyla kutlanıyor. İFSAK, son bir yıldır değerli sanatçılarının üzerinde çalıştığı etkili ışık fotoğraflarından oluşan sergiyi fotoğraf severlerle buluşturuyor. Projede otuz beş fotoğraf sanatçısının dünyanın farklı yerlerinde bir yıl boyunca ürettiği ışık fotoğrafları sunuluyor. 30 Mart günü İFSAK Galeri’de açılışı yapılan sergi 18 Nisan’a kadar gezilebilir.

İstanbul Nisan Ayı Etkinlik Takvimi
Istanbul Nisan Ayı Etkinlik

“Sandalye ile İkinci Kez”, Zilberman

Sanatçı Zeynep Kayan’ın Rijksakademie misafir sanatçı programında yer aldığı süreçte ürettiği benlik ve tekrar üzerine oluşturduğu son dönem işlerini bir araya getiriyor. ‘Sandalye ile İkinci Kez’ sanatçının geçmiş tecrübelerini yeniden tecrübe ettiği tekrar kavramıyla olan yolculuğuna temas ediyor; bu anlamda benlik ve insanlık haline dair temaları araştıran bir içgörü ve otoportre özelliği taşıyor. Beyoğlu Mısır Apartmanı’nda bulunan ana mekanda gerçekleşen sergiyi 7 Mart – 11 Mayıs 2024 tarihleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul Nisan Ayı Etkinlik Takvimi
Istanbul Nisan Ayı Etkinlik

“Yukarı Düşenler” Dirimart

Nesnelerin yeniden yapılandırılmasına dair dikkat çekici bir yaklaşım sergileyen Özlem Günyol ve Mustafa Kunt, izleyicilerine fiziksellik ve bağlam algısını sorgulatıyor. Sergide yer alan yedi yapıt, gücün büyüklük ya da yükseklik yoluyla ifade edilişine mizahi bir bakış kazandırıyor. İşlerinde sınıflama, eklemleme, çeviri, kodlama ve üst üste bindirme gibi birbirinden farklı yöntemler kullanan Özlem Günyol ve Mustafa Kunt’un üçüncü kişisel sergisini 20 Mart–28 Nisan 2024 tarihleri arasında Dirimart Dolapdere’de gezebilirsiniz.

İstanbul Nisan Ayı Etkinlik Takvimi
Istanbul Nisan Ayı Etkinlik

KONSERLER

“Samara Joy”, Cemal Reşit Rey

2023 yılında 65.’si düzenlenen Grammy ödüllerinde ‘’En İyi Caz Vokal Albümü’’ ve ‘’En İyi Yeni Sanatçı’’ ödüllerini kucaklayan Samara Joy, 19 Nisan akşamı Cemal Reşit Rey’de hayranlarıyla buluşuyor! Henüz 22 yaşında müzik eğitimini tamamlayan Joy, aynı yıl kendi adıyla çıkardığı ilk albümü ile JazzTimes tarafından ‘’En İyi Yeni Sanatçı’’ ilan edildi. Yine aynı dönemde Porgy ve Bess’in “Summertime” adlı müzik videosunda yer aldı ve kısa sürede çok yüksek izlenme kaydetti. Sosyal medya platformları üzerinde paylaştığı birçok video performansıyla yüksek takipçiye ulaştı. Bu başarının da gücüyle hızla biletleri tükenen Avrupa turnesine çıktı. ABD’nin de birçok başarılı caz festivallerinde kendine yer edinen Samara Joy eşsiz performansıyla bu kez İstanbul’u saracak.

İstanbul Nisan Ayı Etkinlik Takvimi
Istanbul Nisan Ayı Etkinlik

“Lara Fabian”, Volkswagen Arena

Ve efsanevi ses yeniden İstanbul’da! Yorumladığı her parçaya bambaşka bir ruh kazandıran Fabian, bu kez zamansız klasiklerini seslendirdiği Je T’aime Dünya Turnesi kapsamında 25 Nisan’da Volkswagen Arena’da hayranlarıyla buluşuyor. 30 yıllık profesyonel müzik kariyeri boyunca sayısız başarılı projede yer alan Fabian’ın onlarca uluslararası ödülü bulunuyor. Fransızca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Portekizce, Rusça ve diğer dillerde sayısız parçayı başarılı şekilde seslendiren Fabian ile büyüleyici bir müzik yolculuğuna hazır olun.

İstanbul Nisan Ayı Etkinlik Takvimi
Istanbul Nisan Ayı Etkinlik

“Sonar İstanbul” Zorlu PSM

Elektronik müzikseverlerin her yıl sabırsızlıkla beklediği Sonar İstanbul, % 100 Müzik’in katkılarıyla 26-28 Nisan tarihleri arasında Zorlu PSM’de! Avrupa’nın en saygın müzik festivallerinden biri olan Sonar’ın İstanbul ayağı sekizinci kez gerçekleşiyor. Bu yıl da geçen yıllarda olduğu gibi elektronik müzik dünyasının en başarılı isimleri sahneye çıkıyor. Bu isimler arasında Adam Beyer, Ryoji Ikeda, Sevdaliza, DJ Marcel Dettmann, Ellen Allien, William Basinski gibi kendi alanında birbirinden ses getiren kişiler yer alıyor. Müzikseverler için şölen tadında geçecek organizasyon 4 gün sürecek.  

“Komoco”, Cemal Reşit Rey

Sanat tutkusunu paylaşan iki İtalyan kız kardeşin birlikte kurduğu dans topluluğu Komoco, hızla uluslararası çağdaş dans sahnesinde önemli rol oynamaya başladı. Grubun kurucularından Sofia Nappi uluslararası birçok ödüle sahip başarılı bir koreograf. Nappi’nin son kreasyonu olan PUPO, 29 Nisan Dünya Dans Günü etkinliklerinin kapanış gösterisini yapmak üzere 29-30 Nisan’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda sanatseverlerle buluşuyor. Carlo Collodi’nin ünlü eseri Pinokyo’dan esinlendiğini ifade eden Nappi, PUPO’da tahta kuklanın gerçek çocuk olmaya dair özlemini aktarıyor. Ahşap bir kuklanın dönüşümünü insanın bir ömür aradığı anlama bağlayan Sofia Nappi, modern bir büyüme hikayesi ile karşınızda. Komoco’nun dans ekibinde yer alan Arthur Bouilliol, Leonardo de Santis, Gregorio Dragoni, Glenda Gheller, India Guanzini Paolo Piancastelli ve Julie Vivès üst düzey performans sergiliyor.

İstanbul Nisan Ayı Etkinlik Takvimi
Istanbul Nisan Ayı Etkinlik