Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Bir Pembe Kurdele: DEFY Midnight Pink Ribbon

21 Ocak 2022
Bir Pembe Kurdele: DEFY Midnight Pink Ribbon

Zenith DEFY Midnight Pink Ribbon, pembe kadranıyla meme kanserinde toplumsal farkındalığa dikkat çekiyor.

Antik Yunan’da şifa bulmak için tıp tanrısı Asklepios’a göğüs şeklinde adaklar adanırmış. Milattan önce 400’lü yıllara gelindiği vakit İyon hekim Hipokrat, meme kanserinin evrelerini tanımlamıştır bile. Milattan sonraki ilk yüzyılda ise hekimler tümörleri yok etmek için ilk cerrahi denemeleri yapmışlardı. Kadınların en sık karşılaştığı kanser türü olan meme kanseriyle zorlu mücadelenin geçmişi işte hemen hemen böyledir. Öte yanda, yüzyıllar içerisinde tedavi yöntemleri gelişirken kazanılan toplumsal farkındalık da hastalığa karşı mücadelede etkili bir rol oynadı. Bir zeytin dalı uzatır gibi pembe kurdeleler dolaştı elden ele, mücadeleyi güçlendirmek için. Meme kanserinde toplumsal farkındalığı artırmak için yakasına pembe kurdele takan isimlerden biri de Zenith oldu. Marka, geçtiğimiz ekim ayında Pink Ribbon İsviçre yıllık yardım müzayedesi için sunduğu özel bir DEFY Midnight modeliyle meme kanserinde farkındalığı artırmak için bir adım attı.

Pink Ribbon Switzerland, ilk defa 2007 senesinde İsviçre’de meme kanserinde farkındalığı artırmak amaçlı düzenlenen bir kampanya. O günden bu yana çeşitli etkinliklerle bu hastalıkla mücadelede erken teşhisin ne kadar önemli olduğunu dünya genelinde duyurmak isteyen Pink Ribbon, 30 Ekim’de düzenlendiği Pink Ribbon 11. Meme Kanseri Galası’nda özel bir müzayedeyle Zenith’in özel edisyon saati DEFY Midnight Pink Ribbon’ı açık artırmaya çıkardı. Işıltılı pembe kadranı, çelik kasası ve zarifliğiyle bu yeni model umudu tazeliyordu.

Bir Pembe Kurdele: Defy Midnight Pink Ribbon

36 mm kalınlığındaki çelik kasada tasarlanan DEFY Midnight Pink Ribbon’ın detayları modern çizgilerle tamamlanmış. Modeli özel kılan yanı elbette ki renk tonu ortadan kenarlara doğru açılan pembe kadranı oluyor. Saat imleçlerine yerleştirilmiş pırlantalar ve kadrandaki yıldızlar ışıltıyı artırırken bezele döşenmiş 44 adet pembe safir taş ise zarafeti tamamlıyor. Diğer DEFY Midnight modellerinde olduğu gibi Pink Ribbon da çelik bilezik ile geliyor, fakat yanı sıra pembe deri detaylı beyaz kauçuk kayış ve siyah kauçuk kayış seçenekleri de mevcut. Meme kanserinde farkındalığa dikkat çeken bu modelle Zenith, erken teşhisin ne kadar önemli olduğunu bir de zamanın kendi dilinden anımsatıyor.