Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Yolda

12 Haziran 2021
Yolda

Airstream Interstate 24X, macera yolculuklarımıza lüks bir dokunuş katıyor.

Geçtiğimiz günlerde dışları gümüş renginde, alüminyum kaplı ikonik Airstream karavanları hakkında yazdığım yazıyı anımsayanlarınız olacaktır. Yazıya şöyle başlamıştım: “Güneye giderken solda güneşin yükseldiği yolları düşlediğimiz şu günler için…” Artık tam da güneye giderken solda güneşin yükseldiği, yaz akşamlarında meltemlerin tenimizi usulca okşadığı, geceleri yıldızların şehirde hiç görülmediği kadar çok görüldüğü –daha fazla lirikleşmeden bu bahsi kapatalım– seyahatlere çıkmanın mevsimi. Hele ki bu tür tatilleri size ait bir karavanla, farklı yerler keşfederek yapmayı seviyorsanız size eşlik edecek yeni bir Airstream yazısı okumaktan hoşnut olacağınızı sanıyorum. Airstream, bu tür seyahatlerinize konfor katacak yeni macera minibüsü Airstream Interstate 24X’i yollarda olmayı sevenlerle buluşturdu.

Teknik Özellikleri

Interstate 24X’in şasesi, Mercedes-Benz Sprinter Van’ın şasesiyle aynı güçte ve tasarımda olacak şekilde üretilmiş. 188 beygir gücü ve 3.0L V6 turbo dizel motoruyla engebeli arazilerde yol sürüş gücünü kaybetmiyor, altı sağlam tekerleği ve toprak yola sağlam lastikleriyle de gidebileceğiniz her yere eşlik edebiliyor. Karavanın ön, arka ve yan tarafları ultra koruyucu kaplamayla sarılmış.

Yolda
Yolda

İç Tasarımı

Yazmaya koyulmadan önce baktığım ilk şey minibüsün içi oldu. Sanıyorum ki bu, salgının getirdiği kapanmalarla birlikte artık evlerimiz hepimiz için vazgeçilmez olmasından geliyor, ki zaten Airstream karavanlarının her biri uzun yolculuklar için tasarlandığından konfor açısından oldukça rahat oluyorlar. Her ne kadar Interstate 24X’in iç tasarımı ilk bakışta gözüme markanın ikonik karavanları kadar sıcak gelmese de bir macera yolculuğu için oldukça konforlu ve lüks dokunuşlarla donatıldığı inkâr edilemez. Genel olarak uyku ve yaşam alanı şeklinde tasarlanmış iç alan, yol boyunca ihtiyacınıza göre çeşitli kullanım şekillerine dönüşebiliyor. Aracın sağına ve soluna yerleştirilmiş koltuklar açıldığında büyük bir yatağa dönüşüyor. Koltuklar açık haldeyken arada kalan alanı bisikletlerinizi, kamp malzemelerinizi ve hatta bir kanoyu bağlamak için bile kullanmanız mümkün.

Minibüsün sürgülü kapısını açıldığında iki gözlü set üstü ocak, mikrodalga fırın ve geniş tezgâhlı bir mutfak alanı bulunuyor. Aracın banyosu ise sürücü kısmının arkasına konumlandırılmış. Sıcak su sistemi, Hydronic Timberline fırın ve BTU Quiet serisi klima gibi özellikler de konforunu artıran diğer özellikler arasında. Bu tip yolculuklarda şehir yaşamını her ne kadar arkamızda bırakmak istesek de e-posta kutumuzun asla boş kalmayacağı bir gerçek, bunun için de araç 5G çekim gücünü sağlayacak şekilde donatılmış. Aracın içinde dört farklı şekilde konumlandırarak kullanabileceğiniz yemek masasını aynı zamanda bir çalışma masası olarak kullanabilmeniz için yanına bir USB girişi de entegre edilmiş.

Sanıyorum ki Airstream karavanlarını bizi yollara düşüren özgür ruhlarından ve tatlı tasarımlarından seviyoruz. Belki de bizi yollara düşüren her şeyi pek seviyoruz. O vakit, Interstate 24X’in fotoğraflarına bakarken kuracağınız yolculuk düşlerine eşlik edecek birkaç dizeyle bitirelim:

Şaşkın sular gibi dağlara dağlara

Mı gidelim dedik, gittik yoşuduk

Öyle iyi ettik

“Yol”-Gülten Akın

Yolda
Yolda
Yolda
Yolda
Yolda
Yolda