Toplu Taşımanın Ütopik Geleceği

Uçan arabaların, otomasyon teknolojisiyle sizi istediğiniz yere götüren araçların hayatımıza entegre olacağı gerçeğini iyiden iyiye kabullenmiş durumdayız. Hatta bunun örneklerini dünyanın farklı metropollerinden duymaya başladık bile. Çok uzağa gitmeye gerek yok, her ne kadar size özel bir araç olmasa da, Uber New York, tek bir dokunuşla size özel bi helikopteri adresinize gönderebiliyor.

Ancak insanoğlunun teknoloji tutkusu ve konformist duruşu bir araya geldiğinde, kişiye özel araçların üretim hızı da katlanıyor ve pek çok havacılık firması, geleceğe yatırım yapmak adına, bu alana odaklanıyor. Hal böyle olunca, sizi ve ailenizi A noktasından B noktasına çok kısa sürede ulaştıracak, istediğiniz zaman garajınıza park edebileceğiniz bir taşıma aracı Kaliforniya menşeli Aska tarafından tanıtılıyor.

Amaç, diğer araçlarla aynı; ulaşıma harcanan zamanı olabildiğince kısa tutmak ve bu deneyimi lüks ile özdeşleştirmek. Bu yüzden, Aska’nın tasarımı herhangi bir aplikasyona bağlı olarak kapınıza gelmiyor, aksine bu araç kapınıza demir atarak, istediğiniz anda ayaklarınızı yerden kesip yolculuğa başlıyor. 2026’da satışa sunulması planlanan aracın şimdiden ön satışları devam ediyor. Yapılan araştırmaya göre hali hazırda ürünü satın alan aile sayısı oldukça fazla. 789,000 dolarlık etiket fiyatıyla ön siparişleri alınan bu hava aracının, Amerikan aile kültürünü derinden etkileyeceği aşikar, sizce de öyle değil mi?

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir