Sürdürülebilir Bir Süper Yat: Benetti Galaxy

Sürdürülebilir, çoklu duyusal alana ve sinema salonuna sahip, özel üye kulübü var, duvar kaplamalarını Disney’in sanatçısı yapmış. Üstelik bunlarla da sınırlı değil.

Ismarlama sipariş edilen ve tamamen sahibinin zevkine göre tasarlanan, son teknoloji ve sanatın bir araya geldiği yüksek konforlu yatlar, marin dünyasının en gözde parçaları arasında. Hatta öyle ki, salgın sırasında ve sonrasında yatlar birer inziva yeri haline gelerek hem korunaklı hem de keyifli tatil mekânlarından biri oldu. Masmavi suların üzerinde süzülen, kimi zaman güvertelerinde devasa havuzlar barındıran, kimi zaman ise lüks bir otel odasını anımsatan kamaralarıyla bu süper yatlar, daha fazla talep görmeye başladı böylece. Yatların ve süper yatların popülaritesi arttıkça bu lüks deniz oyuncaklarını yeniden tasarlamak ve ultra konforlu hale getirmek için kollarını sıvayan tasarımcıların sayısı da arttı. Geçtiğimiz günlerde engin sulara açılan süper yat Benetti Galaxy’nin hikâyesi de böyle başladı.

Tasarım stüdyosunun kurucuları Marie Soliman, Albin Berglund ve Sarah Colbon’un Benetti Galaxy’de çekilmiş bir fotoğrafları.

Benetti Galaxy, Njord by Bergman Tasarım Stüdyosu tarafından tasarlanmış. Marie Soliman, Albin Berglund ve Sarah Colbon’un kurucuları olduğu tasarım stüdyosu, kişiselleştirilmiş yatlar tasarlıyor; stüdyo, salgınla birlikte yatlara olan talebin artmasından sonra kurulmuş (Njord, İskandinav mitolojisinde rüzgâr ve su tanrısının ismi). Njord by Bergman ekibi, inşa ettikleri yatlarda denizi, karayı ve havayı bir araya getiren tasarımlar yapmayı hedefliyorlar. Aynı zamanda tasarladıkları yatlarda, doğanın tüm hallerinden ilham alıyorlar. Doğadan böylesine esinlenen stüdyo, çevreye duyarlı olmayı da ihmal etmiyor tabii. Tam da bu yüzden Benetti Galaxy, üst düzey çevre dostu tasarımlar ve tekniklerle inşa edilmiş.

Bugüne dek üretilmiş en sürdürülebilir yatlardan biri olan Benetti Galaxy’nin inşası yaklaşık beş ay sürmüş, ki normalde bir yatın inşa süresi ortalama 18 ay kadar sürüyor. Yatın iç kısmı bir uzay gemisini anımsatacak şekilde tasarlanmış. Özel bir gece kulübü, devasa bir salon, wellness alanı, spor salonu, sinema odası ve özel müzik stüdyosunun olduğu bu süper yat aynı zamanda güvertesinde bir helikopter pistini saklıyor. Rekor kıran bir sürede kişiselleştirilip tasarlanan Benetti Galaxy, çoklu duyusal alana ve sinema salonuna sahip, özel üye kulübü olan ilk süper yat. Kullanılan tüm malzemeler ise kaya kristali ve sürdürülebilir kumaşlar gibi doğal materyallerden elde edilmiş.

Yatın en dikkat çeken yanlarını sanatsal dokunuşlar oluşturuyor. Duvar kaplamalarında, Disney’in Avatar, Maleficent ve Superman dünyasını yaratan sanatçı Dylan Cole’un imza bulunuyor. Bu, Cole’un yarattığı ilk yat projesi. Duvar kaplaması, gündüzleri dinlenme ve yoga alanı olarak kullanılabilen ana salonun tamamını ve güvertedeki kulüp güvertesini kaplıyor.

Yatın tasarımcılarından Sarah Colbon, Benetti Galaxy’nin tüm duygulara dokunan ve insanı dünya dışında bir yerdeymiş gibi hissettiren bir enerjisi olduğunu söylüyor. Evrenin sonsuz boşluklarını anımsatan yıldızlı duvar kaplamaları, denizin üstünde yürüyormuş hissi veren dalgalı ahşap döşemeleriyle yat, Colbon’un dediği gibi misafirlerini başka bir evrende ağırlanıyormuş gibi hissettirmek için tasarlanmış. ABD’nin önde gelen video oyun tasarımcılarından olan Benetti Galaxy’nin sahipleri bu süper yatta, yarattıkları oyun evrenlerinden maceralardan fazlasını bile bulabilecekler belki de.

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir