Saatolog 2020-21

Yusuf Tutuş

Değerli Saatolog okuyucuları,

Tüm bildiklerimizi gözden geçirmemizi gerektiren bir yıl oldu 2020. Kalıplaşmış kuralların tersyüz edildiği, hızlı çözümler üretmeyi gerektiren ve gelecek için öngörülen bazı senaryoları beklenmedik bir şekilde günümüze taşıyan bir yıl… Gelenekler güncellenir, kimi alışkanlıklar hayatlarımızdan elenirken yüksek saatçilik de bu süratli değişimden kendi payına düşeni aldı: Sektörün tüm yıla damga vuran fuarları iptal edildi ya da ileri bir tarihe taşındı, Markaların tarihçelerinde önemli bir yer tutan yıldönümü kutlamaları sekteye uğradı ve önceki senelere kıyasla satışlarda ciddi bir düşüş gözlemlendi. Her yönüyle zordu 2020 ama bir taraftan da son derece de öğreticiydi hepimiz için.

Türkiye’de saat yayıncılığında öncü olmaya devam eden Saatolog’un elinizde tuttuğunuz yeni sayısı, 2020’nin yarattığı bu dönüştürücü etkiden ilham alarak hazırlandı. Dünya dijitalin etkisiyle her zamankinden de hızlı bir şekilde ilerlerken yavaşlamanın da önemini sonunda kavramış bulunuyoruz ve bu tezatlık hayatlarımızın her anına etki ediyor.

Biz de bundan yola çıkarak Saatolog 2020/21 sayısını ‘‘hızlı ve yavaş’’ teması altında hazırladık.

Aslında ‘‘hızlı ve yavaş’’ düalitesini, yayın olarak başka alanlarda da benimsiyoruz bir süredir. Türkiye’de yayıncılık sektörü, zorlu bir dönemden geçiyor olsa da Saatolog olarak matbu yayınlara olan inancımızdan vazgeçmiyoruz. Bizim için öncelikli olan, yüksek saatçilik dünyası için ilham verecek ve yol gösterecek; sadece yayınlandığı yılda değil, ilerleyen dönemlerde de rehber olacak, koleksiyon değeri taşıyan bir dergi hazırlamak. Bu anlamda, her yıl size düzenli olarak sunduğumuz bu basılı yayın, planlarımızın her daim merkezinde.

Basılı yayınların tam karşısında ise günlük hıza yetişmeye çalışan, gücünü bu süratli dinamiklerden alan dijital var. 2020 itibariyle Saatolog, yüksek saatçilik ve yaşam kültürü hakkındaki bilgi ve birikimini daha hızlı bir şekilde aktarabilmek adına dijitalde kendine has bir yer açıyor. Bundan böyle yüksek saatçiliğin yanı sıra gastronomi, moda ve seyahat gibi yaşam stili konularındaki içeriklerimizi; kültür-sanat, teknoloji ve hız dünyasındaki gelişmeleri web sitemizden günlük olarak okuyup inceleyebilirsiniz. Ayrıca web sitemizde özel olarak geliştirdiğimiz Time Travel bölümü üzerinden geçmiş yıllara ait koleksiyonları markalara göre inceleyebilir, markaların farklı yıllardaki modellerini özelliklerine göre birbirleriyle karşılaştırabilirsiniz.

2020 yüksek saatçiliği kimi değişimlere zorlasa da ileri teknoloji ile kusursuz tasarım anlayışını buluşturan koleksiyonlar, kendilerine özgü hikayeleriyle bir kez daha karşımızda. Sayfalarını görüntüleyeceğiniz bu sayıda, işte size bu hikayeleri anlatacağız. Elbette ki yaşam stili konularındaki hız ve yavaşlıktan ilham alan yazılarımız eşliğinde. Keyifli okumalar…

Yusuf Tutuş

Armbrand Uhren Saatolog, yüksek saatçilik alanına tutkun insanları, başta yüksek saatçilik olmak üzere, ilgisini çekebileceğini düşündüğü tüm gusto sahibi yaşam stili alanlarındaki gelişmelerden haberdar etmek, onlara kaliteli içerik sunmak ve konuyla ilgili Türkçe literatüre katkıda bulunmak isteyen bir dergi ve websitesidir. Bir yıl içinde çıkmış saatleri ve marka tarihçelerini içeren rehber niteliğindeki “Yıllık Saat Kataloğunu” 2012’den bu yana yayımlamaktadır. Web sitemizdeki Time Travel bölümünde de, saatleri özellikleri ve yıllarına göre karşılaştırması için izleyiciye sunarak bir saatçilik kılavuzu olmayı amaçlar. Saatolog, bir Sami Saat projesidir.