Range Rover Evoque

Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Vizesiz Gidebileceğiniz 6 Egzotik Destinasyon

1 Mayıs 2024
Vizesiz Gidebileceğiniz 6 Egzotik Destinasyon
Bahar yağmurlarına yakalanma riski olmadan ve yaz sıcakları basmadan keşfedebileceğiniz egzotik ve vizesiz adresler…

Mayısın gelişiyle vizesiz egzotik destinasyonlar kendimizi dışarı atma, doğayla buluşma ve hem ruh hem beden sağlığımız için D vitamini alma isteğimizi arttırıyor. Bazı egzotik destinasyonlar kışın rüzgarlı ve serin, yazın ise çok sıcak olabildiğinden mayıs ziyaret için en ideal ay olur. İşte son dakika program yapıp keşfe çıkabileceğiniz 6 vizesiz mayıs destinasyonu…  

Kuzey Afrika: Rabat
Vizesiz Egrotik Destinasyonlar
Koutoubia Cami – Marakeş

Fas, kışın oldukça rüzgarlı; yazın ise aşırı sıcakların bastırdığı bir mevsim yaşıyor. Bu mistik destinasyonu keşfetmek için en iyi zamanlardan biri Mayıs ayı. Ülkenin büyülü şehirlerinden Marakeş, Fas’ı tanımak, anlamak, kültürünü keşfetmek için en az üç-dört gün geçirmenizi tavsiye edeceğimiz yerlerden. Tatilini uzatmak isteyenlere önerimiz ise ülkenin yükselen destinasyonu Rabat. Fas Kralı’nın ikamet ettiği bu kraliyet şehri son dönemde büyük bir çıkış yakaladı. Dünyaca ünlü Four Seasons otellerinin şehre gelişi de bunu kanıtlar nitelikte…

Doğu Afrika: Zambiya
Vizesiz Gidebileceğiniz 6 Egzotik Destinasyon
Victoria Şelaleleri – Zambiya

Safari tatili denince akla gelen Doğu Afrika, bu sene El Ninjo’nun etkisi altında yoğun yağışlara sahne oluyor. Safari deneyimini engelleyen yağışlara rastlamayacağınız ve kalabalıklardan uzak şahane bir safari tatili yapabileceğiniz Zambiya ise diğer Doğu Afrika ülkelerinin aksine Mayıs ayında en güzel mevsimlerinden birini yaşıyor. South Luangwa Milli Parkı, kıtaya özgü tüm hayvanları görebileceğiniz adres olarak programınızda yer almalı. Vizesiz gidebileceğiniz ülkenin bir diğer özelliği ise dünyanın doğal harikaları arasında yer alan Victoria Şelaleleri’ni komşu Zimbabwe ile paylaşıyor olması. Ve mayıs ayı, şelalelerde su seviyesinin en yüksek olduğu aylardan biri. Bu muhteşem güzelliği fotoğraflamanız gerektiğini belirtelim.

Hint Okyanusu: Zanzibar
Vizesiz Egzotik Destinasyonlar
Zanzibar sahilleri hamak keyfi yapanlarla dolu

Hem tarihi ve kültürel keşifler yapmak hem de okyanusta yüzmenin keyfini yaşamak isteyenler Hint Okyanusu’nun egzotik adalarından Zanzibar’da keyifli günler geçirebilir. Nemli yaz günleri başlamadan, mayıs ayında, yoğun turist kalabalığından uzakta tatil yapmak ayrı bir avantaj. Uzun yıllar önce dünya baharat ticaretinin merkezi olarak varlık gösteren Zanzibar, dalış sporları ve kitesurf tutkunları için de eşsiz bir deneyim vaat ediyor. Adanın kuzey kıyıları deniz ve yüzme deneyimi, doğu kıyıları sessiz sakin bir tatil için ideal. Stone Town şehir merkezi ise UNESCO Dünya Mirası listesindeki destinasyonlardan biri olarak Zanzibar’ın egzotik tarihçesini ve baharat zenginliğini keşfetmek için görülmesi gereken yerlerden.

Karayipler: Dominik Cumhuriyeti
Vizesiz Egzotik Destinasyonlar
Bavaria Plajı – Dominik Cumhuriyeti

Survivor programıyla hayatlarımıza giren Dominik Cumhuriyeti, mayıs ayına kadar oldukça kalabalık bir sezon geçirir. Haziran sonrası ise kasırgalara teslim olacağından ekranlardan tanıdığınız bu egzotik destinasyonun güzelliklerini yaşamak için mayıs ayında planlanacak bir tatil en akıllıca tercihlerden biri olur. Avrupalıların Amerika’daki ilk yerleşim bölgelerinden biri olan eşsiz ada cumhuriyeti kıyılarında muhteşem plajları ve golf sahaları, iç bölgelerinde ise haşmetli dağları, nehirleri ve el değmemiş yağmur ormanlarıyla biliniyor. Aşırı sıcaklar başlamadan hem doğa sporlarıyla ilgilenebilir hem de turkuaz suların tadını çıkarabilirsiniz. Başkent Santo Domingo ise cool eğlence mekanları, canlı müzik gösterileri ve etkileyici sokak kültürüyle mutlaka deneyimlenmeli.

Güney Amerika: Peru
Vizesiz Egzotik Destinasyonlar
Machu Picchu’ya çıkmak için ideal zamanı kaçırmayın

Mayıs ayı Peru’da yağışların sona erdiği mevsim olarak öne çıkıyor. Hazirandan itibaren turist kalabalığının başladığı göz önüne alınırsa mayıs Güney Amerika’nın bu büyülü destinasyonunu keşfetmek için en uygun zaman. Üstelik vizesiz gidilebiliyor. Tabii Peru denince akla gelen önemli tarihi değerlerden biri de İnka medeniyetinin antik kenti Machu Picchu. And Dağları’nın zirvelerinden birinde, oldukça yüksek bir noktada yer alan Machu Pichhu’ya sıcaklar başlamadan çıkmanın, Inka Yolu Yürüyüşü’nü serinlikte gerçekleştirmenin ve sıcaklıkların bunaltmadığı bir dönemde bu tarihi değeri keşfetmenin avantajı bambaşka. İnkaların tarihi başkenti Cusco’daki kalıntıları ve gastronomik yenilikleri de denemelisiniz.

Doğu Pasifik: Galápagos Adaları
Vizesiz Egzotik Destinasyonlar
Galapagos – Isabela Adası açıkları

Doğayı ve hayvanları seviyorsanız, tatil planlarken kaşif ruhunuz da baskın çıkıyorsa, nem oranının düşük olduğu, sıcaklıkların orta seviyelerde seyrettiği mayıs ayı, topraklarının yüzde 97’si milli park olan Galápagos Adaları’nı görmek için ideal zamanlardan biri. Tropikal Galápagos penguenlerinin kuluçkaya yattığı, dev kaplumbağaların ise doğum yaptığı mayıs ayı mavi ayaklı sümsük kuşlarını ve deniz iguanalarını fotoğraflamak için de eşsiz bir dönem. Vizesiz gidilebilen Ekvador açıklarındaki Galápagos takımadalarını en iyi şekilde keşfetmek isteyenler mutlaka konaklamalı tekne turlarına katılmalı. Charles Darwin’in 1835’te beş hafta kalarak keşfettiği takımadalar evrim teorisine ışık tutan canlı türleriyle benzersiz bir doğa tatilinin adresi.