Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Dünyayı Gezen Bir Fotoğraf Kitabı: Cities on Earth

20 Ağustos 2021
Dünyayı Gezen Bir Fotoğraf Kitabı: Cities on Earth

Louis Vuitton’un uzun yıllardır yayımladığı şehir rehberlerinin ilham olduğu “Cities on Earth” fotoğraf kitabı, Rencontres de la Photographie Festivali boyunca çevrimiçi erişime açıldı.

1998’den bu yana yayımlanan Louis Vuitton City Guide şehir rehberleri, markanın göçebe ruhundan aldığı ilhamla farklı dünya şehirleri için gezip görülebilecek en ilginç yerleri ve şehirlerden görülmeye değer son derece etkileyici manzaraları içeriyor. Bugüne kadar 30 şehrin kataloğunu yayımlayan Louis Vuitton, geçtiğimiz yıl da Apple haritalarına entegre ettiği “Guide” özelliğiyle şehir rehberliğini mobil uygulamaya taşıyarak gezginlerin işini kolaylaştırmıştı. Böylece 30 dünya şehrinin hem basılı kataloğunu bulmak hem de uygulamasını indirmek mümkün hale geldi.

Her bir City Guide, ele aldığı şehrin en özel manzaralarını içeriyor. Aslına bakılırsa kataloglar, seyahat rehberlerinden ziyade birer koleksiyon parçası değerinde fotoğraf kitapları niteliğinde. Bu rehberlerde şehirlerden manzaraların yanı sıra “en iyiler” listesi de eklenerek gezip göreceğiniz yerler için fikir veriliyor. Örneğin, The Istanbul City Guide’ın içeriğinde Osmanlı Sanatı Uzmanı Serdar Gülgün’ün katkıları olmuş; fotoğraflar ise Thierry Ardouin’in kadrajından. The Istanbul City Guide’ın kapağı içinse şehrin rengi olan eflatun tercih edilmiş. İstanbul’da geçirilecek 24 saat için önerilen aktiviteler arasında şehrin pazarlarındaki lezzetleri tatmak ve antik dükkânlardan alışveriş yapmak gibi seçenekler sunulmuş. Amsterdam’dan Venedik’e uzanan 30 şehir içerisinden dilediklerinizi görmek için markanın websitesine göz atabilir ve dilerseniz uygulamayı indirebilir ya da basılı halini sipariş edebilirsiniz.

Dünyayı Gezen Bir Fotoğraf Kitabı: Cities on Earth
Fotoğraf: Thierry Ardouin / Louis Vuitton

Eğer City Guide’lar ilginizi çektiyse Louis Vuitton’un bu kataloglardan ilhamla hazırladığı Cities on Earth fotoğraf kitabının da ilginizi çekeceğini düşünüyoruz. Tendance Floue kolektifinden 14 fotoğrafçı 2012’den bu yana, 55 gezi boyunca 30 şehrin uzunluğunu ve genişliğine yönelik araştırmalar yaptı. Bu arketipsel metropolleri, tüm çağdaş çeşitliliği ve karmaşıklığıyla gösteren yaklaşık 4.000 fotoğraf karesi yakaladılar. Cities on Earth, bu fotoğraflar arasından 9 farklı şehrin atmosferlerinde ortaya çıkan 225 kareden oluşuyor; Paris, Şangay, New York, Tokyo ve Roma bu şehirlerden bir kısmı.

Dünyayı Gezen Bir Fotoğraf Kitabı: Cities on Earth
Louis Vuitton
Dünyayı Gezen Bir Fotoğraf Kitabı: Cities on Earth
Louis Vuitton

Dünya metropolleri arasında şiirsel bir gezintiye davet eden Cities on Earth’ün sayfaları arasında çıktığınız seyahatte şehirlerin çizilmiş ana hatlarını da görmeniz mümkün. Kitap mavi, yeşil ve pembe kapak renkleriyle tasarlanmış; ne var ki kapağın rengini seçmeniz mümkün olmuyor, siparişlerde kapak renkleri rasgele atanıyor. Satın alacağınız rengi seçememe fikri hoşunuza gitmemiş olsa da, sizi sevindirecek bir haberimiz de mevcut: Louis Vuitton, The City Arles Guide’ın yeni baskısının lansmanını kutlamak için Cities on Earth’ün ePub versiyonunu Arles’da düzenlenen Rencontres de la Photographie Festivali boyunca ücretsiz erişime açtı. Kitap sayfaları arasında olsa bile seyahat etmek güzel.