Range Rover Evoque

Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Thassos Adası’nın En İyi Restoranları

8 Nisan 2024
Thassos Adası’nın En İyi Restoranları
Son yıllarda yerli turistimizin akınıyla en popüler tatil destinasyonlarından biri haline gelen Thassos Adası’nın en iyi restoranları bu yazıda.


Zümrüt Ada olarak da biliniyor burası, Kuzeyin Atina’sı olarak da. Hatrı sayılır şöhretini büyük oranda doğal kaynaklar yönünden zenginliğine ve tarihten bu yana Anadolu ve Yunanistan’I birbirine bağlayan stratejik konumuna borçlu. Haliyle çoğu ada gibi yüzyıllardır egemenlik savaşlarına sahne olmuş.

Thassos Adası’nda Nereye Gidilir?

Thassos adası ya da türkçe adıyla Taşoz, efsaneye göre bir zamanlar şeytani görülen Siren adlı deniz kızlarının adasıydı. Sirenlerin sesi öyle güzeldi ki onların şarkılarını duyan erkeklerden büyüsüne kapılmayan yoktu. Belki bugün bile konuklarını bir daha, bir daha kendine döndüren gücü bu efsaneden geliyor kimbilir.

Thassos Adası
Thassos Adası

Bununla da bitmiyor. Thassos’un konu olduğu daha da popüler bir efsane var. Yunan mitolojisinin en güçlü tanrısı, “Tanrıların ve İnsanların Babası” Zeus, bilindiği üzere çapkınlığıyla ünlü. Bugün olsa şiddetiyle aforoz edileceği aşikar olan Zeus, bulutların arasında gezindiği bir gün Europa’yı görür ve onu etkilemenin yollarını arar. Efsanelere yakışan bir planla kendini boğaya dönüştürür ve onu gören Europa’ya “Hey güzeller  güzeli, benimle diyardan diyara, memleket memleket gezmek ister misin?” der.

Heyecanla sırtına atlayan genç kadını alarak Girit’teki Dikta Mağarası’na kadar getirir. Olan bitenden habersiz gökyüzünün tadını çıkartan Europa, birdenbire kendini mağarada bulduğunda karşısındakinin uçan bir boğa değil, Zeus olduğunu görünce her nedense korkmak yerine bundan etkilenir ve Zeus’la birleşir. Bu birleşmeden üç oğlu olan Europa, adını artık koskoca bir kıtaya verecek bir efsanenin kahramanıdır ya, diğer tarafta da kader ağlarını örmüştür.

Tutsak kadının babası Doğu Fenike Kralı Agenor, kızını bulması için üç oğlu Phoenix, Cilix ve Cadmus ile torunu Thassos’a talimat verir. Efsane bu ya, oğullar önce Yunanistan’ı, sonra Anadolu’yu, Çukurova’yı didik didik ederken Thassos halasını Trakya’da aramaktadır. Ne kadar sürdüğü meçhul ama hikayeye göre çok uzun süreli arayışlardan sonra kendini öyle bir adada bulur ki bir anda ne amacını, ne arayışını hatırlar olur. Yemyeşil bitki örtüsü, muhteşem deniziyle Thassos’u kendine aşık eden ada haliyle o günden sonra bu romantik ve ailenin gamsız torunu tarafından anılmaya başlar.

Thassos Adası
Thassos Adası

Gelin, biz mitolojik efsanelerin trajikomik dünyasından bugüne dönelim de Thassos Adası’nın güzelliğinin sebebini daha iyi anlayalım. Heybetli dağları, Ege’nin masmavi suları, tarihi dokusu ve elbette leziz yemekleriyle ziyaretçilerini büyüleyen Thassos Adası’nın çok gerçek bir güzelliği olduğu kesin. Zengin mutfak kültürü, onu gastronomi tutkunlarının gözdesi haline getiriyor.

Adanın her köşesinde keşfedilmeyi bekleyen birbirinden şahane restoranlar, yerel lezzetleri sunuyor ve misafirlerine unutulmaz bir tatil deneyimi sunuyor. Geleneksel Yunan mutfağının son derece yalın ve bir o kadar leziz örneklerini sunmalarının yanı sıra deniz ürünleriyle dolu zengin bir menüleriyle de dikkat çekiyor. Yerel ürünlerle hazırlanan mezeleri, dağ eteklerinde gezinen hayvanlarından elde edilen etleri ve elbette şaraplarıyla adeta damakları şenlendiriyor. Bu güzel adanın popüler restoranları üzerinden Thassos Adası’nın gastronomi dünyasına bir bakış atmaya ne dersiniz?

Thassos Adası’nda Nereye Gidilir?

San Antonio

Thassos’a gelince elbette ilk önce deniz ürünlerinin tadına bakmalısınız. Potos Plajı’ndaki San Antonio, adanın yerli deniz ürünlerinden hazırladığı spesyalleriyle ünlü bir restoran. Ahtapot köftesi htapodokeftedes, domates soslu deniz kabukları midia saganaki ve mantar ve avokadoyla hazırladıkları mezeleri en çok satan ürünleri arasında. Seçim yapmakta zorlanıyorsanız üç kişi için hazırlansa da rahat rahat dört kişiye yetecek deniz ürünleri tabağından söyleyebilirsiniz. Karides, ahtapot dolması, midye, tütsülenmiş balıktan oluşan oldukça görkemli bir tabak olduğu kesin. Bu arada ballı çıtır feta peyniri ise sakın deniz ürünlerinin yanında unutmayın.

Armeno

Thassos Adası’nın belki de en popüler restoranlarından birisi Armeno. Bu sahil tavernası her daim adaya gelen turistlerle dolu. Skala Marion Plajı’ndaki Armeno, hizmet kalitesiyle de beğenilen bir mekan. Zira bekleme süreleri buradaki spesyaller için oldukça kısa. Daha mekana adım attığınız anda sizinle krallar gibi ilgilenen bir personeli var. Masanıza gelen garson hemen günün taze balık ve deniz ürünlerini sayıyor. Gerisi size kalmış. Bir aile işletmesi olan Armeno’da hiç yabancılık çekmeyeceğiniz garanti. Ahtapot, midye ve muhteşem balıklarının ardından tatlı istemeyi unutmayın. Tanıdık lezzetler göreceksiniz.

Elia

Limenaria köyündeki Elia, Blue View Hotel’in himayesi altında bir sahil restoranı. Zeytin ağaçlarının doğal gölgesi altında unutulmaz bir deneyim vadeden bu mekan ister otelin konukları arasında olun, isterseniz günübirlik konuğu size olağanüstü bir Ege manzarası sunuyor. Buradaki romantizm dozu karşısında büyülenmemek zor. Menüye gelince… İster deniz ürünü, isterseniz et seçebilirsiniz. Birçok lezzeti tam not alıyor. Önerimiz kalamar, saganaki, kabak kızartması gibi sayısız lezzetinin yanı sıra mutlaka yerli bağlardan ürünlerin de bulunduğu zengin şarap seçkisine göz atmanız.

Pefkospilia

Pachis Plajı’ndaki Pefkospilia tavernası, geleneklerle zenginleşmiş gerçek bir Yunan restoranı. Eğer alelacele bir şeyler yemek istiyorsanız burası size göre değil. Keza adada böyle bir telaşa hiç de gerek yok. Ama Peskospilia, zamanınızı sonuna kadar hak eden bir yer. Muhteşem manzarasının yanı sıra menüsüyle de konuklarını şımartmayı biliyor. Musakka, Stifado adı verilen şarapla hazırlanan bir tür etli güveç, İzmir köfteye benzer Sutzukakia gibi birçok et ürünü öne çıkıyor. Ama buranın bir et lokantası olduğunu düşünmeyin. Birçok masada bir tek ouzo’nun yanında sardalya göreceksiniz.

Akrogiali

Thassos Adası’nın en uzun plajı Golden Beach, sadece altın kumlu deniziyle değil adanın en iyi restoranlarından bazılarına ev sahipliği yapmasıyla da ünlü. Ama hiçbiri Akrogiali kadar ünlü değil. Plajın güney kesimindeki restoran, porsiyonlarındaki cömertliğiyle biliniyor. Izgara kalamar, karides gibi deniz ürünlerinin yanı sıra mezeleri de her daim taze ve yerli ürünlerden hazırlanıyor.   

Iatrou

Eğer deniz ürünlerindense et tercih ediyorsanız adanın dağ köylerindeki restoranları atlamamanızda fayda var. Iatrou, bu anlamda oldukça başarılı. Theogolos köyündeki mekan, keçi etinden hazırlanan yemekleriyle ünlü. Yanında enfes patates kızartması ve üzerindeki peyniriyle gelen bir salatayı da unutmayın. Oldukça basit bir menüyle Thassos adasının dağ manzarasında harikulade bir yemek yiyeceğiniz garanti.