Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

İzlemeniz Gereken Kore Dizileri

2 Mayıs 2024
İzlemeniz Gereken Kore Dizileri

Kore kültürüne ilgi duyanlar tarafından yakından takip edilen, Türkiye ve dünyada popülerleşerek hızla yükselişe geçen En İyi Kore Dizilerine göz atın.

Dünyaya damgasını vuran Kore dizileri son dönemlerde Türkiye’de de güçlü bir izleyici kitlesi oluşturmaya başladı. Özellikle Kore kültürüne ilgi duyanlar tarafından yakından takip edilen Güney Kore dizileri, sürükleyici senaryoları ve oyuncu kadroları ile artık bu kültüre ilgi duymayanların da dikkatini çekiyor. İşte Türkiye ve dünyada popülerleşerek hızla yükselişe geçen en iyi Kore dizilerini sizler için bir araya getirdik.

İzlemeniz Gereken En İyi Kore Dizileri
Kore Dizileri
Reply 1988, Netflix – IMDb: 9.2

1988 yılında dört lise öğrencisi olan Duk-Sun, Jung-Hwan, Sun-Woo, Dong-Ryong ve Taek’in etrafında dönen dizi, Seul’da küçük bir mahallede yaşayan beş ailenin ve onların beş çocuğunun yaşamları üzerinden izleyicileri nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor.

Kingdom, Netflix – IMDb: 8.3

2019 yılı Kore yapımı “Kingdom”, hasta kral hakkında tuhaf dedikoduların yayılmasını ve ülkeyi esir alan gizemli salgına karşı halkın son umudu veliaht prensin hikayesini anlatıyor. Yaratıcıları Kim Seong-hun ve Kim Eun-hee olan dizi, En İyi Drama Dizisi Ödülü de dahil olmak üzere iki Baeksang Sanat Ödülü’ne aday gösterilmişti.

My Love From The Star, Netflix – IMDb: 7.1

21 bölümden oluşan, 2013 yapımı Kore dizisi “My Love From The Star”, 400 yıl önce dünyaya gelen bir uzaylının ünlü bir aktrisle tanışınca yaşadığı olayları konu alıyor. Başrollerinde Kim Soo Hyun, Jun Ji Hyun, Park Hae Jin ve Shin Sung Rok gibi önemli isimlerin yer aldığı dizi, 2014 yılında 7. Kore Drama Ödülleri’nde En İyi Dizi Ödülü’nü aldı.

Signal, Netflix – IMDb: 8.5

Dizide, 2015 yılından bir profil uzmanı ile 1989 yılından bir dedektifin zaman ötesi bir telsizle iletişim kurarak suç ve adaletsizlikle savaşmak için güçlerini birleştirmesi ele alınıyor.

Vincenzo, Netflix – IMDb: 8.4

Doğduğu ülkeyi ziyarete gelen Kore asıllı İtalyan bir mafya avukatı, adı türlü yolsuzluklarla anılan çok büyük bir holdingi kendi silahıyla vurmaya karar verir. Song Joong-ki anti kahramanı olduğu bu dram-komedide duygu yüklü bir performansa imza atıyor.

Descendants of the Sun, Netflix – IMDb: 8.2

Dizide, Birleşmiş Milletlerin barış askeri gücünde görev yapan Yüzbaşı Yoo Shi-Jin ile ordu doktoru Kang Mo-Yeon arasındaki aşk hikayesi anlatılmaktadır.

Marriage Contract, Netflix – IMDb: 7.5

Kocasını bir trafik kazası sonucunda kaybeden bir kadın, çocuğunu tek başına büyütmek için büyük bir mücadele verir. Fakat beyninde bir tümör olduğunu öğrenir. Daha sonra bir adamla tanışır ve kızı ile kendisinin geleceğini tekrardan düşünmeye başlar.

Hospital Playlist, Netflix – IMDb: 8.9

“Reply” dizisinin yaratıcıları Lee Woo-jung ve Shin Won-ho’dan samimi bir drama olan “Hospital Playlist”, Kore dizisi sevenler ile Netflix’te buluştu. Başrollerinde Cho Jung-seok, Yoo Yeon-seok ve Jung Kyung-ho’nun yer aldığı dizi, tıp fakültesini kazandıkları zamandan beri bir arada olan beş doktorun yaşamına odaklanıyor. Doktor olarak göreve başlamalarından yirmi yıl sonra beş arkadaş, aynı hastanede görev yapar. Onların günleri sıradan gibi görünse de doğum ve ölüm arasında birçok sıra dışı ana tanık olurlar.

Vagabond, Netflix – IMDb: 8.3

“Vagabond” ile “Gu Family Book”ta birlikte rol alan Lee Seung-gi ve Bae Suzy tekrar bir araya geliyor. 2019 yılında Netflix’te sadece bir sezon yayınlanan dizi, gizemli bir uçak kazası soruşturmasına karışan ve daha sonra ülkede yapılan yolsuzluklar hakkında bilgi toplamaya başlayan sıradan bir adam olan Lee Seung-Gi’nin etrafında dönmektedir.

Itaewon Class, Netflix – IMDb: 8.3

Güney Kore kökenli aynı adlı popüler web çizgi romanından uyarlanan “Itaewon Class” dizisinin başrolünde Park Seo-jun yer alıyor. Adaletsiz bir dünyada yükselmeyi başaran inatçı ve cesur bir grup insanın etrafında dönen dizide; eski bir mahkûm ve arkadaşları, Seul’ün renkli bir mahallesinde cadde üstü bir bar açma konusundaki iddialı hayallerini gerçekleştirmek için güçlü bir rakiple savaşır.

Pinocchio, Netflix – IMDb: 8.2

2015 yılında gerçekleşen 10. Seul Uluslararası Drama Ödülleri’nde En İyi Drama Dizi Ödülü’nün sahibi olan 2015 yapımı “Pinocchio” dizisinde; yerel bir gazetede muhabirlik yapmaya başlamış, gerçeğin peşinden koşan bir grup 20’li yaşlardaki gencin aşklarını ve başarısızlıklarının yanı sıra yaşadığı gelişmeler anlatılmaktadır.

Good Doctor, Netflix – IMDb: 8.1

2013 yapımı “Good Doctor” dizisinde; Park Shi-On isimli genç bir adamda otizm ve gelişimsel bir engel bulunmaktadır. Ancak engellere rağmen çocuk cerrahı olur. Bu arada, en iyi çocuk cerrahı olan Kim Do-Han kendini sürekli Park Shi-On ile çatışma içerisinde bulur. Dizi; 2014 yılında 50. BaekSang Sanat Ödülleri’nde En İyi Drama Ödülü ve 2014 yılında 9. Seul Uluslararası Drama Ödülleri’nde En İyi Mini-Dizi Ödülü ile dikkat çekiyor.

Squid Game, Netflix – IMDb: 8.1

“Squid Game”, maddi açıdan çaresiz ve ciddi bir borç batağına saplanmış olan 456 oyuncunun, 45,6 milyar değerindeki para ödülünü kazanabilmek için oynadıkları, ölümcül çocuk oyunlarını merkezine alıyor. Boşanmış ve borçlu bir şoför olan Seong Gi-hun, büyük bir nakit ödül şansı için bir dizi çocuk oyunu oynamaya davet edilir. Teklifi kabul eder ve bilinmeyen bir yere götürülür. Burada kendisini derin bir borç batağı içerisinde olan 455 diğer oyuncunun arasında bulur. Yeşil eşofmanlar giydirilen oyuncular, burada pembe tulumlu maskeli korumalar tarafından sürekli olarak gözetim altında tutulur, oyunlar ise siyah maske ve siyah üniforma giyen “Front Man” tarafından denetlenir. Oyuncular kısa süre sonra bir oyunu kaybetmenin ölümleriyle sonuçlandığını keşfederler ve her ölüm ile birlikte büyük ödüle 100 milyon Yen eklenir. Gi-hun çocukluk arkadaşı Cho Sang-woo ile birlikte oyunların fiziksel ve psikolojik bükülmelerinden kurtulmaya, en önemlisi hayatta kalmaya çalışır ve diğer oyuncularla ittifak yaparlar.

The K2, Netflix – IMDb: 7.9

2016 yılında yayınlanan ilk bölümü ile seyircilerin karşısına çıkan “The K2”, izleyiciyle buluştuğu andan itibaren geniş hayran kitlesine sahip oldu. Başrollerinde Ji Chang-wook, Song Yoon-a ve Lim Yoon-a’nın yer aldığı dizide; Irak’ta bir savaşta görev alan ve savunma stratejileri konusunda çok iyi olan Kim Je-Ha adlı paralı bir askerin başından geçenler anlatılıyor. Kim Je-Ha, askerlik hayatı sırasında çeşitli haksızlıklar yaşar. Sonunda askerlikten atılır ve arananlar listesine adını yazdırır.

Doctor Stranger, Netflix – IMDb: 7.6

2014 yılında yayınlandığı ilk günden beri oldukça ilgi göre “Doctor Stranger”, küçük yaşta babası tarafından zorla Kuzey Kore ülkesine kaçırılıp, orada bir doktor olarak yetiştirilen ana kahramanın Güney Kore’ye gelip çalışmaya başlamasını anlatıyor. Sevgilisi Kuzey Kore’de kalan karakter, aynı zamanda hastane içinde gelişen aşk hayatı ile bir aşk üçgeni içinde kalır. Özellikle oyuncuların sergiledikleri başarılı ve göz dolduran performanslarla beğeni toplayan dizi farklı duyguların aynı anda ele alındığı bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

All Of Us Are Dead, Netflix – IMDb: 7.6

“Squid Game”den sonra popülaritesi artan dizilerden biri olan “All Of Us Are Dead”, zombi kıyametini konu alan senaryosu ile dikkatleri çekiyor. Konusu dışında oyuncularıyla da dikkatleri üstüne çeken dizi, Güney Kore’de bir zombi kıyametinin aniden patlak vermesi nedeniyle bir lisede öğrencilerin can güvenliğinin tehdit altına girmesi sonucu gelişen olayları anlatıyor. 28 Ocak 2022 tarihinde ilk sezonu ile izleyicilerin karşısına çıkan dizide, okudukları lisede bir zombi virüsü salgınının patlak vermesiyle kapana kısılan öğrenciler çıkış yolu bulmaya çalışmaktadır. Dizinin ikinci sezonu hakkında henüz yapım şirketinden bir açıklama gelmese de izleyenler tarafından dizinin yeni sezonu heyecanla bekleniyor.

Alice in Borderland, Netflix – IMDb: 7.6

2020 yılında Netflix’te yayınlanmaya başlayan Kore dizisi “Alice in Borderland”, Asya Akademisi Yaratıcı Ödülleri’nde En İyi Yönetmen, Görüntü Yönetmenliği, Görsel ve Özel Efektler Ödülleri’ni alarak tüm ilgiyi üstüne çekti. Fantastik, bilimkurgu ve gerilim türündeki dizide olaylar, işsiz bir genç olan Ryohei Arisu karakterinin üstünden ilerliyor. Ryohei Arisu zamanını bilgisayar oyunu oynayarak geçirir ve bir sabah uyandığında Tokyo’da hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını fark eder. Kendisini büyük bir oyunun içinde bulan Arisu ve arkadaşları hayatta kalmak için oyunu kurallarına göre oynamak zorundadır. Bu sırada hayatı tehdit eden oyunlarda tek başına mücadele eden Usagi ile tanışan Arisu, bu yeni dünyanın sırrını çözmek için birlikte hareket etmeye karar verir.

My Holo Love, Netflix – IMDb: 7.6

2020 yapımı “My Holo Love” dizisinde; yalnız bir kadın olan Han So-yeon’un yapay zeka Holo ile karşılaştıktan sonra meydana gelen olayları anlatmaktadır. Başrol oyuncularından Yoon-Hyun-min, dizide Go Nan-do ve Holo olmak üzere iki farklı karakteri canlandırmaktadır. Ortalama 50’şer dakikalık 12 bölümden oluşan dizi, mini dizi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Find Me in Your Memory, Netflix – IMDb: 7.5

MBC TV kanalında 18 Mart 2020 tarihi itibari ile yayınlanmaya başlayan “Find Me in Your Memory” dizisi, Netflix ile dijital platforma geldi. Başrollerinde Kim Dong-wook ve Moon Ga-young’ın yer aldığı dizide; hipertimezi nedeni ile anormal bir şekilde yaşadığı her anı canlı bir şekilde hatırlayan bir adam ile psikolojik savunma mekanizması nedeni ile anlarını unutan bir kadının arasındaki aşk hikâyesi anlatılmaktadır.

Sweet Home, Netflix – IMDb: 7.4

Kim Kan-Bi ve Hwang Young-Chan tarafından kaleme alınan “Sweet Home” adlı popüler bir Güney Kore kökenli web çizgi romanından uyarlanan dizi, izole edilmiş bir alanda canavarlar ile mücadele eden bir grubun etrafında dönen olayları anlatmaktadır. İnsanlar acımasız canavarlara dönüşerek dehşet saçarken sorunlu bir genç ile komşuları hayatta kalmak ve insanlıklarına tutunmak için savaşır.

Sisypmus: The Myth, Netflix – IMDb: 7.1

Bilim kurgu gerilim türündeki “Sisypmus: The Myth” dizisi, zamanda yolculuk konusu ile Netflix’te izleyicilerle buluşuyor. Dizide, dahi bir mühendisin akılalmaz bir olayın ardından hem dünyanın tehlikeli sırlarını öğrenmesi hem de onu bulmak için gelecekten gelen bir kadın ile tanışması sonucu yaşadığı olaylar izleyicilere aktarılıyor. Heyecanlı aksiyon sahneleri ile izleyicileri ekrana bağlayan dizinin başrollerinde ise Cho Seung-woo ve Park Shin-hye yer alıyor.

The Silent Sea, Netflix – IMDb: 6.9

Bilimkurgu türünde karşımıza çıkan Kore dizisi “The Silent Sea”, güçlü kadrosu ile Netflix ekranlarında izleyiciyle buluşuyor. Başrollerinde Bae Doona, Gong Yoo ve Lee Joon’ın yer aldığı dizide, kuraklık ve aşırı nüfus nedeniyle insanlık yok olma ile tehdit altındadır. İnsanlık açlıkla karşı karşıya kalırken, Koreli bir uzay ekibi dünyayı yok olmaktan kurtarmaya çalışmak için aya gönderilir. Yakın zamanda tüm dünya olarak karşı karşıya kalabileceğimiz bu olayları tüm çıplaklığı ile yansıtan “The Silent Sea”, herkesin mutlaka izlemesi gereken diziler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Hellbound, Netflix – IMDb: 6.7

“Zombi Ekspresi”ni yöneten Yeon Sang-ho’nun imzasını taşıyan kanlı gerilim dizisi “Hellbound”, korku senaryolarını izlemeyi sevenleri ekrana kitliyor. 2021 yapımı dizi, dini bir tarikat liderinin insanlara ölüm zamanlarını söylemeye başlamasıyla yaşanan olayları konu alıyor. Başrollerinde Yoo Ah-in, Kim Hyun-joo ve Park Jeong-min’in yer aldığı dizide, insanlar söylenen ölüm zamanlarında esrarengiz bir şekilde hayatlarını kaybetmeye başlar.

Diğer Platformlarda Yer Alan Kore Dizileri

Guardian: The Lonely and Great God, – IMDb: 8.6

“Goblin” ya da bir diğer adıyla “Guardian: The Lonely and Great God” dizisinde bir goblin olan Kim Shin ölümsüz hayatını sonlandırmak için insan bir geline ihtiyacı vardır. Bir gün, hafıza kaybı olan bir ölüm meleği ile tanışır ve birlikte yaşamaya başlar. Onlar birlikte ölmüş insanları bu dünyayı terk ederken uğurlarlar.

Hello, My Twenties!, – IMDb: 8.3

Farklı kişiliklere ve hedeflere sahip olan ve farklı tür erkeklerden hoşlanan üniversiteli beş kız, Belle Epoque adı verilen ortak dairede ev arkadaşı olurlar. K-pop kız grubu KARA’dan Han Seung-yeon bu komedi-drama türü dizide beş ev arkadaşından birini canlandırıyor.

Crash Landing On You, Diğer – IMDb: 8.7

Dizi, bir Güney Koreli kadın ile bir Kuzey Koreli adamın arasındaki aşk hikâyesini konu almaktadır. Güney Kore’deki bir holdingin mirasçısı olan Yoon Se-Ri (Son Ye-Jin) yamaç paraşütü yaparken sert rüzgar nedeni ile Kuzey Kore’ye acil iniş yapmak zorunda kalır. Burada, Kuzey Koreli bir subay olan Lee Jung-Hyeok (Hyun-Bin) ile karşılaşır. Lee Jung-Hyeok, Yoon Se-Ri’yi koruyup gizler ve bu süreçte gönlünü Yoon Se-Ri’ye kaptırır.

Nobody Knows, – IMDb: 8.2

Güney Kore televizyon kanalı SBS’de yayınlanan, ödüllü dizi “Nobody Knows”, sürükleyici 16 bölümü ile listemize giriyor. Dizide olaylar, 19 yıl önce cinayete kurban giden arkadaşının katilini yakalamak için davayı tekrar açan bir dedektifin etrafında dönmektedir.