Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Parçaları Birleştiriyoruz: Dünden Bugüne LEGO

2 Nisan 2021
Parçaları Birleştiriyoruz: Dünden Bugüne LEGO

İkonik Bir Oyuncağın Tarihçesi

Sizlerin bu küçük ve rengârenk Lego parçalarıyla olan anılarınız nasıldır bilmiyorum, fakat benimkiler genellikle kaybettiğim bu sevimli parçaları aramak üzerine kurulu. Bu yüzden şimdi kaybettiğim tüm Lego parçalarını birleştirdiğimi farz ettiğim, Legolar üzerine kurulu bir yazı yazdığımı söyleyebilirim. İlk parçayı yerine yerleştirmek için neredeyse yüz yıl öncesine gitmemiz gerekiyor. Lego Group, 1932’de Ole Kirk Christiansen tarafından bir marangoz atölyesi olarak Danimarka’da kuruluyor. Yani Legoların ilk formu, ahşap oyuncaklar olarak üretilmeye başlanmış. İki sene içerisinde şirket, Danca iyi oynamak anlamına gelen sözcük grubu “led godt” ikilemesinden doğan “Lego” ismini alıyor. Yaklaşık on sene içerisinde şirket, üretimlerini genişletip plastik oyuncaklar üretmeye başlıyor. 1949’da ise bugün aşina olduğumuz klasik tuğla biçimindeki Legoları “Otomatik Bağlama Tuğlaları” ismiyle piyasalara sürüyor.

Parçaları Birleştiriyoruz: Dünden Bugüne Lego

Foto: Alan Chia – Renkli Legolar

1951’e geldiğimiz vakit artık şirketin oyuncak üretiminin yarısı bu plastik oyuncaklardan oluşuyor. Takip eden yıllar içerisinde Legoların yaratıcı oyuncaklar olduğu yavaş yavaş keşfedilip oyuncakların ünü, ülke sınırları aşmaya başlıyor. Artık bundan sonrası için tüm dünyaya yayılmış binlerce küçük Lego parçasının hikâyesinin olduğunu söyleyebiliriz.

Marka, 1978’de ilk mini figür setini üretiyor. Bir polis ekibinden oluşan bu mini set, 2018’de 40. yıldönümünü kutlamıştı.

Lego, devam eden yıllarda filmlerden, çizgi filmlerden, spor arabalardan, uzay maceralarından ve hatta tablolardan esinlenerek yüzlerce set üretiyor. Hatta 2011’de Endevaour Uzay Mekiği Görevi’nde 13 Lego seti, yerçekimsiz ortamda nasıl tepki verileceğini ölçmek için Uluslararası Uzay İstasyonu’nda astronotlar tarafından kullanılıyor.

2013’te ise o güne kadar yapılmış en büyük set olan Lego X-Wing Starfighter, New York’ta sergilenmişti. X-Wing avcı uçağının bir modeli olan bu set, beş milyondan daha fazla Lego parçası kullanarak yapılmıştı.

Parçaları Birleştiriyoruz: Dünden Bugüne Lego

Gelmiş Geçmiş En Dikkat Çekici Legolar

LEGO Kolezyum

Parçaları Birleştiriyoruz: Dünden Bugüne Lego

İlk seçtiğimiz Lego seti, bizi İtalya’nın başkenti Roma’ya götürüyor; doğrusu seyahat etmeye hasret kalmışken plastik oyuncak parçalarıyla da olsa bir antik yapı görmeye hayır demeyiz sanırım. Antik Roma’nın ihtişamını evlere taşıyan bu Lego Kolezyum, üretilen en büyük Lego setlerinden birisi. Geçtiğimiz sene üretilen bu model, 9036 parçadan oluşuyor. Kolezyum’un her bir parçasının oldukça detaylı bir şekilde yansıtıldığını söylemek mümkün. Dış duvar cephesinin kuzey kısmı ve simgeleşmiş kemerleri gerçekçi bir şekilde tasarlanmış. Model bir sergi tabanı üzerine yerleştirildiğinden dört tarafını detaylı bir şekilde görmeniz mümkün oluyor. Yüksekliği 27 cm olan modelin genişliği 52, derinliği ise 59 cm. Üretilmiş en büyük Lego setlerinden biri olmasına rağmen kolayca kaldırıp döndürmek ve her açıdan incelemek mümkün.

LEGO Tac Mahal

Parçaları Birleştiriyoruz: Dünden Bugüne Lego

Devasa fildişi beyaz mermer mozole, İmpatator Şah Cihan tarafından 1631’de eşi İmparatoriçe Mümtaz Mahal’ın anısına yaptırılmıştı. Bu mimari harikanın 2008’de üretilen Lego tasarımı ise şöyle: Kemerleri ve kemerli pencerelerin olduğu 4 cephe halinde tasarlanmış, orta kubbe, 4 destekleyici kubbeli oda ve 4 minare; girintili kemerlerle sıralanmış yüksek platform ve ayrıca baştan sona süslemeli detaylarla beyaz fayanslar, modeli tamamlayan unsurlar olmuş. Bu modelde 5900’dan fazla Lego parçası bulunmakta. Yüksekliği 43 cm, genişliği ve derinliği ise 51 cm.

LEGO Tower Bridge

Lego tasarımları, Neogotik mimariden esinlenmeyi de ihmal etmiyor ve İngiltere’nin ikonik köprüsü Tower Bridge’in de bir küçük modellemesini yapıyor. 1894’te Thames Nehri üzerine inşa edilen köprünün Lego tasarımı, yaklaşık 4500 parçadan oluşuyor. Gerçekten açılan asma bir köprüyle dizayn edilen Lego Tower Bridge, ikonik çift kuleler ve nadir kullanılan renk unsurlarıyla koleksiyon parçası değerinde olan bir diğer Lego seti.

LEGO Harry Potter Hogwarts Şatosu

Parçaları Birleştiriyoruz: Dünden Bugüne Lego

Mimariden sonra yedinci sanattan ilham alınarak tasarlanan bir Lego setiyle devam ediyoruz. Lego, gelmiş geçmiş en büyülü dünyalardan biri olan Harry Potter’ın Hogwarts Şatosu’nu üreterek hem film hem kitap serisinin sevenleri için keyifli bir tasarım deneyimi sunuyor. 6000’den fazla parçayla oluşturulmuş bu detaylı mikro boyut, şatonun detaylı tasarlanmış odaları, sınıfları ve pek çok gizli özelliğini de barındırıyor. Ayrıca sete eklenen Harry, Hermione ve Ron’un da dahil olduğu 27 mini figürle filmden istediğiniz sahneleri kurgulamak işten bile değil.

LEGO Star Wars Milenyum Şahini

Büyülü bir dünyadan büyülü bir galaksiye geçiş yaptığımızda Lego’nun Star Wars Milenyum Şahini setiyle karşılaşıyoruz. 7541 parçasıyla üretilen en büyük Legolardan biri olan set, Han Solo’nun unutulmaz kargo gemisinin detaylıca bir tasarımı. İnce dış detaylar, üst ve alt dörtlü lazer topları, iniş ayakları alçalan biniş rampası ve ayrılabilir kubbeli dört mini figürlük kokpiti ile bir Star Wars hayranını tatmin edecek türden bir Lego tasarımı. Ayrıca dört klasik figürünün mini figürleri de sete dahil edilmiş: Han Solo, Chewbacca, Prenses Leia ve C-3PO.

LEGO Technic Lamborghini Sián FKP

Parçaları Birleştiriyoruz: Dünden Bugüne Lego

Lego Teknik ekibinin tasarladığı yarış arabaları da markanın iddialı setlerinden bazılarını oluşturuyor. Bunlardan biri olan Lamborghini Sián FKP, yaklaşık 3700 parçadan oluşuyor. Meşhur spor arabanın bu mini figürü, yine diğer Lego tasarımları gibi oldukça gerçekçi bir halde tasarlanmış. Öyle ki evinizin içinde hız rüzgârları bile estirebilir. 8 hızlı ardışık şanzıman, hareketli arka spoyler, açılan ön ve arka kaput, detaylı disk fenerleri ve altın jantlarıyla bir Lamborghini Sián FKP’ye hiç olmadığınız kadar yakınlaşmanız mümkün oluyor. Yalnız, oyuncağın hareketli pistonlara sahip V12 motorlarını anımsatalım ki araca yaklaşırken sahip olduğu muhteşem hızı unutmayın…

LEGO Andy Warhol’un Marilyn Monroe Tablosu

Şüphesiz, şimdiye kadar göz gezdirdiğimiz tüm Lego setleri oldukça güzeldi, fakat kabul etmeliyiz ki en güzeli Marilyn Monroe’nun süslediği bu Lego tasarımı olacak. Pop-art akımının en önemli temsilcilerinden biri olan Andy Warhol’un 1962 tarihli tablosu (Bugünlerde Tate Sanat Galerisi’nde sergilenmekte), Lego sanat koleksiyonunun en meşhur parçalarından biri. Parçaları birleştirirken sanatçı yanınıza dokunacak olan bu Lego seti, 3341 parçadan oluşmakta. Sete dahil olan soundtrack ile hem Andy Warhol hem de Marilyn Monroe hakkında çeşitli bilgileri de dinlemeniz mümkün kılınmış. Set, duvarda ve sehpada sergilenebilecek bir şekilde sunuluyor.

Bir seneyi aşkın bir zamandır hiç olmadığı kadar kendi dünyalarımızı inşa etmeye alıştık. Uzun sezonlu dizilerden tutun da hiç okumadığımız romanların sayfalarını, başka dünyalara açılmamızı sağlayacak bir çeşit yolculuk olarak gördük. Görünen o ki Legoların sunduğu bu renkli ve emek isteyen tasarım dünyası da, bize yeni dünyalar yaratmamıza eşlik edecek gibi duruyor.