Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Oteller Uykuya Dalıyor

13 Nisan 2023
Oteller Uykuya Dalıyor

Uyku sağlığını ilk sıraya koyan otel teknolojileri, turizmde yeni wellness trendi…

Otellerde yastık menüleriyle ilk karşılaştığımızda epeyce şaşırmıştık. Dilerseniz otele varmadan, dilerseniz vardıktan sonra alışkanlıklarınıza uygun kalite ve niteliklerde bir yastık seçebileceğiniz bu menüler, kısa sürede kabul gördü ve konakladığınız işletmenin sunduğu lüks hizmet seviyesinin bir işareti kabul edilir oldu. Öyle ya, stresten, boyun ve baş ağrılarından sizi koruyarak huzurla uyumanızı sağlayan yastıklarınızı yanınızda taşımaya gerek kalmadan otelde de aynı konfor ortamını yakalamanıza yardımcı oluyorlardı. Bu uygulamayı ilk başlatanlardan biri olan Conrad otelleri, menüsünde 75 farklı yastık seçeneği sunarak konunun liderleri arasına girdi. Bu süreçte öyle teknolojiler gelişti ki, horlamayı önleyen yastıklardan gribi iyileştiren yastıklara, alerjiye karşı rahatlama sunanlardan romantik saatler geçirmenize katkıda bulunanlara kadar sayısız yastık çeşidi bu sıra dışı menülerde yerlerini aldı…

Lüks oteller şimdilerde bu konuyu bir adım daha öteye taşıyor. Dünyada uyku ekonomisinin hızla büyüdüğü tespit edilirken bu alanda hizmet veren sektörlerin başında gelen otelcilik sektörü de pazar payını artırmak için yaratıcı fikirlerle karşımıza çıkıyor. Örneğin şehrin en büyük gökdelenlerinden birinde yer alan Park Hyatt New York Oteli, pandemi sonrasında büyük bir yeniliğe imza atarak 6 odasını uyku süiti olarak tasarladı. Uyku sağlığını destekleyen tüm yenilikleri barındıran Park Hyatt New York Uyku Süitleri’ndeki son teknoloji yataklar vücudunuzdaki ağrı ve stres noktalarını tespit ediyor ve telefon aplikasyonundan da kontrol edilerek arzu ettiğiniz uyku deneyimini hazırlamak üzere ayarlanabiliyor. Oldukça geniş olarak tasarlanan bu özel süitlerde uyku maskelerinden rahatlatıcı oda kokularına, uyku üzerine kitap seçkileriyle dolu mini bir kütüphaneden 90 farklı çeşit yastık sunan menülere ve sağlıklı uyku için gerekli aydınlatma sistemlerine kadar her şey mışıl mışıl uyumanızı sağlamak üzere detaylıca düşünüldü.

Oteller Uykuya Dalıyor
The Cadogan

Londra’da birkaç yıl önce hizmete giren The Cadogan, Uyku Concierge’ı hizmetini başlatarak bu konuya verdiği önemi gösteren bir başka otel… Şehrin en ünlü uyku terapistiyle çalışan The Cadogan, seyahat sırasında uyumakta sıkıntı çeken misafirlerine özel terapi seansları organize ediyor. İsveç’in ünlü yatak markası Hästens, Portekiz’de dünyanın ilk uyku otelini hizmete sokarak bu alanda çığır açan işletmelerden biri oldu. İbiza’da geçen sene kapılarını açan Six Senses Ibiza misafirlerine özel yedi gecelik uyku tedavi programları sunarken Avusturya’nın seçkin spa otellerinden Lanserhof Lans, bünyesinde kurduğu uyku laboratuvarında, uyku uzmanlarının otel misafirlerinden topladığı doneleri değerlendirerek özellikle uykusuzluk sorunu yaşayanlara özel tedavi programları geliştiriyor.