Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Portekiz’de Bir Louboutin Oteli

8 Mayıs 2023
Portekiz’de Bir Louboutin Oteli

Ayakkabı dünyasının efsane tasarımcısı, Portekizcede kırmızı anlamına gelen Vermelho adını verdiği ilk otel projesiyle turizme adım atıyor.

“Eklektik, maksimalist ve cüretkâr… Christian Louboutin’in karakteri, Melides’teki rengârenk butik otelin her alanında karşımıza çıkıyor.”

Kırmızı tabanlı kadın ayakkabı tasarımlarıyla moda dünyasına damgasını vuran Christian Louboutin, bir süredir heyecanla beklenen ilk butik otelinin kapılarını açtı. Portekiz’in güneşli sahil kasabalarından Melides’te geçtiğimiz hafta misafir ağırlamaya başlayan 13 odalı Vermelho, ikon modacının aynı zamanda ne kadar yaratıcı bir dekoratör olduğunu da gözler önüne seriyor. Tanınmış peyzaj mimarı Louis Benech’in projelendirdiği muhteşem bir bahçenin içinde yer alan üç katlı otelin eşsiz mimarisi, ayakkabı koleksiyonlarındaki cesur yaklaşımıyla tanınan Louboutin’in bu özelliğinden fazlasıyla yararlandığını gösteriyor. Rengârenk döşemeler, şaşaalı antikalar, gümüş süslemeler, özel yapım çiniler ve tasarımcının imza rengi kırmızının öne çıktığı detaylar; Portekizcede “kırmızı” anlamına gelen Vermelho’nun alametifarikaları…

Portekiz’de Bir Louboutin Oteli
Fotoğraf: Marugal Hotel Management

Bulunduğu balıkçı kasabasının doğasına ve sadeliğine uygun şekilde beyaz ve mavi renklerde tasarlanan otel binasında, Christian Louboutin’in hayal dünyasının canlı tonları ancak iç mekânlara girince fark ediliyor. Modacının Mısır kökenli bir Fransız olması, eklektik mirasından izlerin Vermelho’ya yansımasını kaçınılmaz kılıyor. Lüksor kaymaktaşından duvarlar, Fas’tan ithal edilen yan sehpalar, Murano aplikler, antik Venedik aynaları, Hint işi duvar halıları, el yapımı Endülüs kapı tokmakları, İtalyan heykeltıraş Giuseppe Ducrot’nun çarpıcı heykelleri, Yunan ressam Konstantin Kakanias’ın muazzam freskleri ve Grenada’nın tanınmış marangozu Los Tres Juanes’in el oyması ahşap kapıları, otelin hem ortak kullanım alanlarında hem de misafir odalarında sıra dışı bir mimari ve dekoratif tasarımın sergilenmesine katkıda bulunuyor. Vermelho’daki her odanın birbirinden farklı tarzlarda dekore edildiğini belirtelim. Teraslarda ve banyolarda kullanılan çini ve seramikler yerel ustalar tarafından her odaya özel olarak tasarlandı ve üretildi. Mermer banyolardaki lavabo ve küvetler, geleneksel İspanyol ve Portekiz çiftliklerinden esinle yaratıldı. Otel için özel olarak tasarlanan mobilyalar, bölgedeki en değerli ustaların atölyelerinden çıktı.

Portekiz’de Bir Louboutin Oteli
Fotoğraf: Marugal Hotel Management

Vermelho her ne kadar ünlü modacının kreatif karakterinin bir ürünü olsa da, Portekizli mimar Madalena Caiado’nun projeye katkıları büyük. Uzun yıllardır Lizbon’da ve Portekiz’in çeşitli sahil kasabalarında satın aldığı malikanelerde inzivaya çekildiği bilinen Louboutin, burada komşusu olan Caidao’dan projeleri için sık sık profesyonel destek alıyor. Christian Louboutin uzun uğraşlar sonucu kapılarını açtığı Vermelho’nun verdiği heyecanla yeni projeler için şimdiden harekete geçti bile… İkinci evim dediği Portekiz’de Marugal Hotel grubu ile hayata geçirdiği Vermelho markasına ait oteller, moda ve sanata meraklı ancak sakin ve bohem bir ortamda tatil yapmak isteyenlerin sığınağı olacağa benziyor.  

Portekiz’de Bir Louboutin Oteli
Fotoğraf: Marugal Hotel Management