Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Kesinlikle Gülmeye İhtiyacımız Var: Netflix’teki En İyi 10 Stand Up Gösterisi

4 Mart 2024
Kesinlikle Gülmeye İhtiyacımız Var: Netflix’teki En İyi 10 Stand Up Gösterisi
Netflix Stand Up Gösterileri kategorisi oldukça dolu. Peki kimler izlemeye değer, gerçekten hangisi bizi daha çok güldürecek? Toplanın, anlatalım.

Bazı günler ne bir filme ne de bir diziye odaklanabilecek halimiz olmuyor. Çok zor bir gün geçirdik, belki de dikkatimizi dağıtan çok şey var. Hiçbir şey olmasa bile hepimizin biraz gülmeye ihtiyacı var. İtiraf edelim, dünya küçüldü ve artık “Bizden olmayan şakaya gülemiyoruz” varsayımı geride kaldı. Kendimizi bırakalım, çünkü her şeye gülebiliriz. O halde dünyanın en çok güldüğü komedyenlere bir göz atalım ve listelerimize ekleyelim.

Netflix’teki En Iyi Stand Up
Stand Up
Ayrılıklara neden olan komedyen: Daniel Sloss

İskoç kökenli İngiliz komedyen Daniel Sloss, son dönemlerin en gözde komedyenlerinden biri. Din, engelliler, pedofili gibi toplumun konuşmaktan çekindiği pek çok konuda ofansif mizah yapıyor. Yeni şovu “Can’t 2nd” ile 9-10 Mart’ta İstanbul’a da gelecek olan Sloss’un Netflix’te yayınlanan “Jigsaw” ve “Dark” adındaki şovları 190 ülkede ve 26 dilde yayınlandı. Özellikle ilişkiler hakkında oldukça sert (ve tabii oldukça da komik) yorumlar içeren “Jigsaw” gösterisinden sonra eşinden ayrılan, nişanı atan ve ayrılık yaşayan çiftlerin istatistiğini tutmuştu. 33 yaşındaki komedyenin ilk kitabı “Nefret Ettiğiniz Herkes Ölecek”i de 2021’de yayınlandı.

Netflix’teki En Iyi Stand Up
Stand Up

Ustalara saygı kuşağı: Ricky Gervais

Komedi işinin ustalarını bu yazıda anmadan geçmek olmaz elbette. “The Office”, “Extras”, “Derek” ve “After Life” gibi birbirinden başarılı dizileri yazmış olan dünyaca ünlü komedyenin 80’lerin başında Seona Dancing adında bir grubu da vardı. Zekâsı ve tarihe olan merakıyla her zaman bir adım önde olan Gervais, şovlarında bahsettiği hayvan sevgisiyle de alkış topluyor. Elbette seveni kadar sevmeyeni de çok. Gervais’in dehasını izleyebileceğimiz üç şovu da Netflix’te yayınlanıyor: “Humanity”, “Supernature” ve “Armageddon”. Ustanın şovlarından ünlü bir sözüyle kapanışı yapalım: “Unutmayın, öldüğünüzde öldüğünüzü bilmezsiniz. Bu sadece başkaları için acı vericidir. Aynı şey aptal olduğunuzda da geçerlidir.” “Netflix’teki en iyi Stand Up gösteri hangisidir?” diye sorulsa sanıyoruz Gervais’e oy verecekler hiç de azınlık olmayacaktır.

Netflix’teki En Iyi Stand Up
Stand Up

Ebeveynlik konusunda acıması yok: Chelsea Handler         

Amerikalı komedyen, yazar, oyuncu, televizyon sunucusu ve yapımcı olan Chelsea Handler, diğer kadın komedyenler içindeki aykırı duruşuyla dikkatleri çeken bir isim. 49’uncu doğum gününü Instagram’da bir elinde kokteyl bardağı ile karda bikinisiyle durarak kutlayan Handler, komedisi içinde de yaşam tarzı olduğunu ifade ettiği “sex, drugs, rock’n roll” mottosuyla ilerliyor. Özellikle çocuk sahibi olmamak üzerine yaptığı şakalar ilgi çekiyor diyebiliriz. Handler’ın ebeveynlik konusunu diline doladığı “Chelsea” adında bir talk show’u ve “Hello, Privilage. It’s Me, Chelsea” adında bir belgeseli de Netflix’te izlenebilir. Kendisiyle dalga geçtiği “Revolution” adlı gösterisiyle Handler sahiplendiği dağ köpeğinin çılgın hikâyesini anlatıyor, erkek egemenliği konusundaki manifestoları ile alkış alıyor. “Revolution” onun bugüne kadarki en iyi işlerinden biri olarak nitelendirilebilir.

Netflix’teki En Iyi Stand Up
Stand Up

Şakalı şarkılar ondan sorulur: Bo Burnham

Amerikalı müzisyen ve komedyen Robert Pickering “Bo” Burnham, kariyerine 2006’da YouTuber olarak başlamıştı. Aynı zamanda bir film yapımcısı ve yönetmen de olan Burnham’ın stand up şovları tam bir gösteri kıvamında ilerliyor. Pandemi döneminde tamamen evden kaydettiği “Inside” ve “Make Happy” şovlarıyla izleyenlerini çok eğlendiriyor. Sosyal medya, kapitalizm, ırkçılık, gelir eşitsizliği gibi pek çok konuya internet altkültürünün verdiği başka bir farkındalıkla parmak basıyor Burnham. Farklı janrlarda yaptığı şakalı şarkıları ile hem Emmy hem Grammy ödülü almış bir sanatçı olduğunu da belirtelim. Yaşadığı karanlık dönemleri hemen her adımında hissedebiliyorsunuz. Çok yönlü bir sanatçı, mutlaka takip edilmeli.

Netflix’teki En Iyi Stand Up
Stand Up

Sert, açık sözlü ve gerçekten çok komik: Ali Wong

Komedyen, yazar, prodüktör, oyuncu, yönetmen gibi birden çok işte büyük başarılar elde eden bir isim, Ali Wong. Onu Netflix’te yayınlanan “Baby Cobra”, “Hard Knock Wife” ve “Don Wong” adını taşıyan stand up şovlarından hatırlıyoruz. Ali Wong büyük ölçüde de tabu sayılabilecek pek çok konuda rahatlıkla yorum yapabiliyor. Zeki ve açık sözlü oluşu kadar cinsellik hakkında anlattığı tüm bu detaylar nedeniyle herkes tarafından çok da sevilmediğini not düşelim. Bu yıl içinde hem Emmy, hem Golden Globe hem de SAG Awards kazanan “Beef”teki oyunculuğu için de kendisini ayrıca tebrik edelim.

Netflix’teki En Iyi Stand Up
Stand Up

Hem aktivist hem komedyen: Trevor Noah

Güney Afrikalı aksanıyla, yaşamış olduğu hemen her yerde karşılaştığı ve yerelleştirerek anlattığı örnekleriyle, taklitleriyle göz dolduran bir komedyen Trevor Noah. Genel olarak toplumsal eleştiriler yapan ve bir insan hakları savunucusu olarak mizahıyla aktivist bir kimliği de olduğunu söyleyebileceğimiz Noah’nın “Where Was I”, “I Wish You Would”, “Son of Patricia” ve “Afraid of the Dark” adındaki stand up gösterileri Netflix’ten izlenebilir. Diğerlerine nazaran daha sakin bir anlatısı olduğunu, iğneleyici söylemlerinin çok da rahatsız etmediğini es geçmeyelim. Noah’nın otobiyografisini kaleme aldığı “Born A Crime”ı oldukça iyi eleştiriler aldı. Comedy Central’da yayınlanan “The Daily Show”un yanı sıra 2021’den bu yıla kadar Grammy Ödül Töreni’nin de sunuculuğunu üstlendi.

Kesinlikle Gülmeye İhtiyacımız Var: Netflix’teki En İyi 10 Stand Up Gösterisi
Stand Up

Sakin ve zamansız şakaların erbabı: Nate Bargatze

Günlük hayattaki pek çok ayrıntıyı sakin, neredeyse huzur dolu bir dille anlatan en başarılı komedyenlerden biri de Nate Bargatze. Daha çok ailesiyle, eşiyle, kızıyla yaşadıklarını anlatan Bargatze’nin sınırlarda gezinmeyen bir anlatısı var. Zamansız şakalar olduğu için de muhtemelen yıllar sonra bile gülebileceğimiz ayrıntılar anlatıyor. Kendisi geçtiğimiz sene Nashville’de bulunan Bridgestone Arena’daki performansa 20 bine yakın seyirciyi çekerek mekanın tüm zamanların seyirci rekorunu kırdı. Nate Bargatze’yi “The Greatest Average American” ve “The Tennessee Kid” şovlarıyla Netflix’te izleyebilirsiniz.

Kesinlikle Gülmeye İhtiyacımız Var: Netflix’teki En İyi 10 Stand Up Gösterisi
Stand Up
Yeni nesil stand up komedyenleri arasından sıyrılıyor: Taylor Tomlinson

30 yaşındaki yazar, komedyen ve TV sunucusu olan Taylor Tomlinson yeni nesil komedyenler arasından sıyrılan en genç isimlerden biri. İlişkiler üzerine yaptığı tespitlerle özellikle genç yaş grubu izleyicileri avucunun içine alan bir stili var. Kendiyle ve mental sağlığıyla ilgili de çok gerçekçi ve samimi şakalar yapabiliyor. Bir gösterisinde rahatlıkla bipolar bozukluktan muzdarip olduğunu söylemişti, örneğin. 16 yaşından beri stand up yapan Tomlinson, kendine has tarzıyla izleyicilerin büyük çoğunluğunun sempatisini kazanıyor. Tomlinson son olarak, Comedy Central’da “After Midnight” adında da bir gece yarısı şovunun sunuculuğunu üstlendi. En ünlü gösterisi “Quarter-Life Crisis”in yanı sıra “Have It All” ve “Look At You” Netflix’te izleyebileceğiniz şovları arasında.

Kesinlikle Gülmeye İhtiyacımız Var: Netflix’teki En İyi 10 Stand Up Gösterisi
Stand Up

Feminizm rüzgârlarıyla şakalarını havalandıran komedyen: Iliza Shlesinger

Tiplemeleri, mimikleri ve sempatikliğiyle en iyi stand up yapan komedyenler arasında sayabileceğimiz Iliza Shlesinger, hem bekâr kadın hayatına dair tespitleri hem de evlilik ve ilişkiler hakkında anlattığı hikâyeleriyle izlerken iyi vakit geçirebileceğiniz bir komedyen. Erkeklerin gözünden kadınları resmediyor, erkek taklitleri yapıyor ve internetteki kadınları aşağılamaya yönelik linç kültürü hakkında güçlü çıkışlar yaparak alkışı hak ediyor. Gösterilerinde genellikle hissettiğimiz feminizm rüzgârlarıyla da gönlümüzde başka bir yerde oturuyor. “Hot Forever”, “Elder Millenial” ve “Confirmed Kills” gösterilerini Netflix’te izleyebilirsiniz.

Kesinlikle Gülmeye İhtiyacımız Var: Netflix’teki En İyi 10 Stand Up Gösterisi
Stand Up

Dilinin kemiği yok: Wanda Sykes

“The New Adventures of Old Christine” ve “Curb Your Enthusiasm” gibi dizilerdeki rolleriyle ülkemizde daha geniş bir kitle tarafından tanınan Wanda Sykes, cinsel kimliği ve etnik kökeni hakkında rahatlıkla şaka yapabilen yazar ve komedyen. 59 yaşındaki komedyen ayrıca sinema filmlerinde de rol alıyor ve seslendirme sanatçısı olarak da tanınıyor. Sykes, 24 yıllık kariyeri boyunca açık sözlü stiliyle siyasetten aile hayatına, siyahların toplum içindeki konumlarından kadın haklarına uzanan pek çok konuda kendi bakış açısını ve alaycı dilini yansıttı. Wanda Sykes sadece kendi şovunun değil, başka bir çok stand up gösterisinin de yapımcılığını üstleniyor. Netflix’te izleyebileceğiniz “Stand Out An LGBTQ+ Celebration” şovuna katıldı. Ayrıca “Not Normal” ve “I Am An Entertainer” adında iki gösterisini daha izleyebilirsiniz.

Netflix'Teki En Iyi Stand Up
Stand Up

Daha başka neler var?
  • Dave Chapelle’in “The Age of Spin” şovunu listelerinize mutlaka ekleyin.
  • Avustralyalı komedyen Jim Jefferies’in “Free Dumb”ı da ofansif mizahta bir zirve.
  • Bir efsane, Jerry Seinfield’in kendi hayat hikâyesini anlattığı “Jerry Before Seinfield”i de izlemeye değer.
  • Dünyaca ünlü oyuncu Adam Sandler’ın da “100% Fresh” adını verdiği bir gösterisi Netflix arşivinde mevcut.
  • İngiliz komedisi seviyorsanız Simon Amstell’in “Set Free” gösterisinden de keyif alabilirsiniz.
  • Ellen DeGeneres mizahı seviyorsanız kendisinin “Relatable” gösterisine bakabilirsiniz.
  • Seversiniz sevmezsiniz ama Pete Davidson da “Turbo Fonzarelli” ve “Alive from New York” şovlarıyla Stand Up arşivinde yer alan isimler arasında.