Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Mekanizmaya Kadrandan Bakmak: Bulgari Octo Finissimo Sketch

20 Mart 2024
Mekanizmaya Kadrandan Bakmak: Bulgari Octo Finissimo Sketch
Bulgari Kreatif Direktörü Fabrizio Buonamassa Stigliani, Bulgari Octo Finissimo Sketch ile mekanizma eskizlerini kadrana taşıyor.

Bugüne dek defalarca dünya rekoru kıran modelleriyle Octo Finissimo ya da Serpenti Tubogas, Bulgari Kreatif Direktörü Fabrizio Buonamassa Stigliani denildiğinde akla ilk gelen koleksiyonlardan. Saat tutkusu dört beş yaşlarında büyükbabasının bileğinde gördüğü saatlere duyduğu beğeniyle başlayan Stigliani’nin eskizlerine Bulgari saatlerine olduğu kadar aşinayız. Kâğıt kalemle çizmeyi seven İtalyan tasarımcının meşhur eskizleri şimdilerde bir kere daha Bulgari kadranlarında boy gösteriyor.

Bu sene 140. yılını kutlayan Bulgari’nin yıldönümü kutlamalarına eşlik eden yeniliklerden biri de Octo Finissimo Sketch. Aslına bakılırsa Stigliani’nin eskizlerini 2022’de, Octo Finissimo’nun 10. yıldönümü için üretilen Octo Finissimo Automatic ve Chronograph GMT Automatic limitli serilerinin kadranlarında görmüştük. Kadranlarda yer alan eskizler, ibreden alt kadran detayına kadar bir saat kadranını tasvir ediyordu. Stigliani şimdiyse daha derinlere inerek bu kez mekanizmanın inceliklerine eskizlerinde hayat veriyor.

Mekanizmaya Kadrandan Bakmak: Bulgari Octo Finissimo Sketch

Kadranlarda gördüğümüz eskiz, mikro rotor, eşapman, köprüler ve Côtes de Genève kaplamaları da dahil olmak üzere mekanizmanın detaylı bir görünümünü tasvir ediyor. Mekanizmanın bu parçalarının yanı sıra çizim esnasında düşülen notlar da kadranın bir parçası.

Seride üç farklı versiyon yer alıyor; pembe altın ya da çelik kasada üretilen otomatik model ve GMT fonksiyonlu kronograf. Otomatik modeller 40 mm çapında pembe altın ya da çelik kasada tasarlanmış; GMT fonksiyonlu kronograf ise 43 mm çapında çelik kasada geliyor. Tüm modellerin kasa arkasına “EDIZIONE LIMITATE” ibaresi (İtalyanca limitli edisyon anlamına geliyor) yazılmış.

Bulgari Octo Finissimo Automatic Sketch

Octo Finissimo Automatic Sketch serisinde çelik modeller 280 adetle, 18 ayar pembe altın modeller ise 70 adetle limitli. Kadranlardaki eskiz, mekanizmanın mikro rotor, eşapman ve köprü gibi detaylarını tasvir ediyor. Her iki versiyon da 40 mm çapında üretilmiş. Saate güç veren mekanizma ise in-house kalibre BVL 138.

Diğer seri Octo Finissimo Chronograph GMT Sketch ise 43 mm çapında, çelik kasada geliyor. Bir mekanizma eskiziyle tasarlansa da bu modelin kadranı diğer seriden ayrışıyor; mekanizmanın ön kısmını sergileyen eskizde saat 3, 6 ve 9 yönlerinde birer alt kadran yer alıyor. 30 dakikalık kronograf saat 6 yönünde, ikinci zaman dilimi ise saat 3 yönünde. Diğer modellerde olduğu gibi Stigliani’nin notlarını da görüyoruz eskizde. 140 adetle limitli olacak bu seri için henüz sadece kadran tasarımı paylaşıldı.

Mekanizmaya Kadrandan Bakmak: Bulgari Octo Finissimo Sketch