Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Lüks Gayrimenkule Fütürist Bakış

29 Mayıs 2021
Lüks Gayrimenkule Fütürist Bakış

Sotheby’s Uluslararası Gayrimenkul Listesi’nden fütürist mimari anlayışla tasarlanmış ve geleceğin ev mimarisine ışık tutan ilginç ev tasarımlarını bir araya getirdik.

Bir buçuk yılı aşkın bir süredir evlerimizle olan ilişkimiz her zamankinden daha da farklılaştı, tüm hayatı eve sığdırmayı başardık. Peki, sığındığımız bu evleri gelecekte neler bekliyor?

Yaşam, her haliyle değişirken ev tasarımlarındaki değişimler de buna paralellik gösteriyor. Teknolojinin her türlü olanağı, konforlu yaşamı artırmak için ev tasarımlarına dahil edilirken çevre dostu önlemler de ihmal edilmiyor. Elbette ki tüm bunlarla birlikte hem iç hem de dış tasarım açısından yeni stiller de ortaya çıkıyor. Ne bugünün, ne de geleceğin evlerini şiirdeki gibi “evleri yüksek kurdular / önlerine uzun balkon / sular aşağıda kaldı” diyerek yalın bir şekilde anlatmak mümkün değil; zira mimari ve teknoloji açısından bu basitlik artık söz konusu değil.

Britanya Virgin Adaları’ndan Peyzaj Entegrasyonu

Virgin Gorda’daki bir uçurum kenarına gizlenmiş bu ev, bulunduğu çevreyi âdeta kucaklayacak şekilde tasarlanmış. Karayip Denizi’nin turkuaz rengindeki sularına bakan villa, 13 dönümlük kayalık ve yeşilliklerden oluşan bir araziye kurulmuş. Evin eğimli çatıları, peyzajın inişli çıkışlı yapısını takip edecek şekilde tasarlanmış. Çatının diğer bir ilginç özelliği ise arazinin doğal bitki örtüsüyle kaplanmış olması. Evin duvardan duvara pencereleri, deyim yerindeyse denizi kucaklıyor; otomatik olarak çalışan bu geniş pencereler, dış mekânın iç mekâna daha fazla dahil olmasına olanak sağlıyor.

Lüks Gayrimenkule Fütürist Bakış
Lüks Gayrimenkule Fütürist Bakış

Teksas’tan Organik Bir Mimari

Ödüllü mimar John Covert Watson’ın tasarladığı, “The Retreat” adı verilen bu ev, tasarımı ve aydınlanmasıyla gerçek bir inziva yuvası. Austin’in hemen dışında 30 dönümlük tenha bir araziye konuşlandırılmış yapı, yukarıdan bakıldığında manzaraya yayılmış bir deste kartı çağrıştıracak şekilde inşa edilmiş. Son teknoloji mimari tasarımının yanı sıra, evin malzemelerinde yerel kaynaklı ahşaplar ve bol miktarda cam kullanılmış. Sonuç olarak, doğa dostu ve organik bir yapı ortaya çıkmış.

Lüks Gayrimenkule Fütürist Bakış
Lüks Gayrimenkule Fütürist Bakış

İspanya’dan Şekil Oyunları

İspanya’nın kuzeydoğusundaki Costa Brava kıyılarında yer alan evin yalın geometrik çizgilerine baktığımız vakit, minimal tasarımın gelecekte de önemli bir yeri olacağı ortaya çıkıyor. Bir arada kullanılan beton ve cam, peyzajlı arazinin düz çizgilerini yansıtıyor. Geniş ve açık konseptli mutfak alanı, bir sundurma ve entegre edilmiş barbekü alanı olan ayrı bir yaz mutfağına doğru açılıyor. Son nesil güvenlik önlemleriyle donatılan ev, ısıtmalı geniş bir havuzu da barındırıyor, böylece denize doğru açılan manzarasına bir de havuz keyfini eklemiş oluyor.

Lüks Gayrimenkule Fütürist Bakış
Lüks Gayrimenkule Fütürist Bakış

Kaliforniya’dan Mimari Bir Başarı

İnşası beş seneden fazla süren bu ev, ödüllü mimarlardan oluşan Aidlin Darling Design tarafından 7.000 metrekarelik bir alana inşa edilmiş. San Francisco Körfez Bölgesi’nde yer alan ev, mimari açıdan şimdiden ün kazanmış. Zeytin ağaçlarıyla çevrelenmiş evin tasarımında çok çeşitli malzemeler bir arada kullanılmış; beton, çelik, taş, kazanılmış meşe, deri ve bronz bu çeşitliliği oluşturan malzemelerden bazıları. Medya odası, ofis ve bir sanat stüdyosu olan ev, çok yönlü ve dengeli bir yaşamı harmanlıyor.

Lüks Gayrimenkule Fütürist Bakış
Lüks Gayrimenkule Fütürist Bakış

Meksika’dan Bir İç ve Dış Tasarım Örneği

Meksika’nın en gözde sahil mekânlarından Play del Carmen’de yer alan ve her yanıyla okyanusu gören ev, yaklaşık 20 kişiyi ağırlayabilecek şekilde tasarlanmış. Evin iç kısmındaki beyaz mermerler tropikal ısıyı tutmaya yardımcı olurken kısmen kapalı dış mekânlar, çoklu iç bahçeler ve iki yüzme havuzuyla birlikte hem iç mekân hem de dış mekânda uyumlu bir yaşam alanı yaratılmış.

Lüks Gayrimenkule Fütürist Bakış
Lüks Gayrimenkule Fütürist Bakış

Tasarımlarında kullanılan malzemelerden inşa edildiği alanlara bakıldığı vakit, doğayla kurulan yakın ilişki bu fütürist evler için en öne çıkan detaylarından biri gibi görünüyor. Geleceğin evleri sürdürülebilir mimari uygulamalara yer verirken doğayla kucaklaşmamıza da imkân sağlıyor.